fot. pixabay.com

W dniach 10-11 maja w Porszewicach odbywa się wiosenna sesja Duszpasterstwa Rodzin, której organizatorem jest Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin (KODR). To element przygotowania do X Światowego Spotkania Rodzin, które już w czerwcu w Rzymie.

W sesji biorą  udział   członkowie i konsultorzy  Rady   ds.   Rodziny Konferencji Episkopatu Polski, Diecezjalni  Duszpasterze Rodzin oraz Diecezjalni Doradcy Życia Rodzinnego.

Spotkanie poświęcone jest problematyce dialogu i komunikacji w praktyce towarzyszenia   duchowego   małżeństwom   i   rodzinom   oraz   jak rozmawiać z osobami niewierzącymi w rodzinie. Podczas obrad zostanie przepracowany również  model   komunikacji o rodzinie, uczestnicy omówią   wyzwania   jakie   stoją   przed Duszpasterstwem Rodzin w tym obszarze. Spotkanie jest przyczynkiem do podjęcia wspólnej refleksji i podzielenia  się podjętymi  już działaniami  na terenie  diecezji. 

W pierwszym dniu sesji wiosennej 10 maja wprowadzenie wygłosi bp Wiesław Śmigiel, Przewodniczący Rady ds. Rodziny KEP. Wykład z elementami case-study na temat praktyki towarzyszenia duchowego małżeństwom i rodzinom zaprezentuje o. Mirosław Pilśniak OP, Krajowy Doradca Duchowy Spotkań Małżeńskich. Natomiast o wyzwaniach w obszarze komunikacji o rodzinie opowie Paweł Soproniuk (Neuron Agencja Public Relations), który również poprowadzi warsztaty poświęcone Strategii Duszpasterstwa Rodzin.

W środę 11 maja tematem „Trudno nie wierzyć w nic. Katechumenalna droga od wiary do wiary” zajmie się s. Ewa Godzińska CHR, koordynator Archidiecezjalnego Ośrodka Katechumenalnego w Łodzi. O pomocy rodzinom z Ukrainy opowiedzą ks. Marek Machała, Diecezjalny Duszpasterz Rodzin, i Aneta Hudycz, Diecezjalna Doradczyni Życia Rodzinnego.

Jednym z ważniejszych punktów obrad będzie przygotowanie do Światowego Spotkania Rodzin w   poszczególnych diecezjach w Polsce.

X Światowe Spotkanie Rodzin odbędzie się w Rzymie w dniach 22 do 26 czerwca br. Nastąpi wtedy zakończenie Roku Rodziny „Amoris Laetita”, który został ustanowiony w marcu 2021 r. przez Ojca Świętego w piątą rocznicę ogłoszenia adhortacji o tym tytule. W duchowej łączności z papieżem Franciszkiem i uczestnikami zgromadzonymi w Wiecznym Mieście będą także polskie parafie i diecezje, których przedstawiciele udadzą się do Rzymu. Inicjatorem Światowych Spotkań Rodzin, organizowanych przez Papieską Radę ds. Rodziny, był Jan Paweł II. Pierwsze takie spotkanie odbyło się również w Rzymie w 1994 r. Kolejne organizowane są zazwyczaj co 3 lata, za wyjątkiem najbliższego spotkania, które przeniesiono z roku ubiegłego ze względu na pandemię covid-19.

Światowe Spotkania Rodzin mają na celu prowadzenie dialogu, ukazywanie roli rodziny w ewangelizacji, a także umocnienie tożsamości rodziny.

Z myślą o jak najlepszym przygotowaniu do czerwcowych uroczystości w Rzymie Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przygotował specjalne materiały duszpasterskie pomocne przy prowadzeniu adoracji od stycznia do czerwca. Ponadto udało się przetłumaczyć 10 filmów z udziałem papieża Franciszka zrealizowanych z inicjatywy Dykasterii ds. Świeckich, Rodziny i Życia na Rok Rodziny. Wszystkie te materiały można znaleźć na stronie www.kodr.pl w specjalnej zakładce „X Światowe Spotkanie Rodziny”.