Ewangelia na niedzielę: Bóg chce się z Tobą spotkać. Czas wyruszyć w drogę

Na górze Przemienienia ma miejsce chwila zachwytu, pomimo rosnącego napięcia i trudnych słów Jezusa o zbliżającej się śmierci… Co jakiś czas Bóg daje także nam chwile zatrzymania, głębokiej modlitwy, jednak nie szukajmy w modlitwie tylko uniesienia. Modlitwa to trwanie przy Bogu również wtedy, gdy nie towarzyszą nam przyjemne uczucia. W takim duchu ks. Piotr Stawarz, duszpasterz Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, komentuje Ewangelię na II niedzielę Wielkiego Postu, 5 marca.

Komentarz wideo:

1. Zaprowadził ich na górę wysoką osobno

Żadna z Ewangelii nie wymienia nazwy góry, jednak tradycja wskazuje na Tabor – samotne wzniesienie liczące 588 m n.p.m. Mogło to być wzniesienie znane Jezusowi z dzieciństwa, ponieważ znajduje się zaledwie 9 km od Nazaretu. Góra w Biblii zawsze jest miejscem spotkania z Bogiem. Udawanie się na taką „górę” zawsze wymaga wysiłku oderwania się od zajęć, walki z wewnętrznymi rozproszeniami i troski o wyciszenie.

Czy podejmuję ten wysiłek?

2. Dobrze, że tu jesteśmy

Ewangelia pokazuje do jakiej więzi z sobą, do jakiego objawiania siebie Pan Bóg nas zaprasza przez swoje Słowo. Chce żebyśmy się z Nim mogli spotkać twarzą w twarz. Uczniowie wiedzieli, że nie jest to wizja, tylko rzeczywiste doświadczenie: naprawdę byli na górze, ich oczy naprawdę widziały więcej niż do tej pory.

Czy mam pragnienie, aby widzieć więcej?

3. Jego słuchajcie

Do obecności Mojżesza i Eliasza dołącza się głos Ojca: Jego słuchajcie! Nawet gdy Jego słowa, jakoś krzyżują wasze myślenie – słuchajcie! Bliskich relacji nie nawiązuje się w pięć minut. Bliskie więzi, zaufanie, rodzą się bardzo powoli. Podobnie jest w naszej więzi z Bogiem. W modlitwie najważniejsza jest obecność. Różaniec, koronka do Miłosierdzia, brewiarz – są ważne i cenne, ale modlitwą może być też obecność.

Na modlitwie po prostu bądź z Bogiem!

Centrum Formacji Duchowej salwatorianów, Kraków

ZOBACZ TAKŻE

Od wielbłąda i ucha igły do zrozumienia bezgranicznej Bożej hojności

Dobrze znane Jezusowe słowa porównania, że wielbłądowi łatwiej jest przecisnąć się przez ucho igły, niż bogatemu wejść do Królestwa Bożego, to typowy zabieg wyolbrzymienia, użyty dla podkreślenia sensu całej wypowiedzi – pisze dr hab. Dorota Muszytowska z UKSW, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 13 października.

Ewangelia na niedzielę: moje obecne wybory wpływają na wieczność

Co robić, aby osiągnąć życie wieczne? Gdyby przeprowadzić sondę wśród przypadkowych przechodniów, wielu powiedziałoby, że to pytanie nie z tej epoki. Dziś nikogo to nie interesuje. Ważniejsze są bieżące potrzeby… Kultura, która uczy jedynie, jak żyć chwilą obecną, nie zajmuje się pytaniem o wieczność. Temat sensu życia podejmuje dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 13 października.