Ewangelia na niedzielę: Bóg nie mieszka na powierzchni

W Jerozolimie na dziedzińcu świątyni Jezus obserwuje tłum ludzi składających pieniężne ofiary, zwraca uwagę nie na bogatych darczyńców, lecz na wdowę, która wrzuca do skarbony najmniejszą ofiarę. Nie zatrzymuje się na powierzchni rzeczy i wydarzeń; nie daje się oszukać przez spektakularne gesty. Do dostrzegania tego, co przekracza pozory, zachęca Centrum Formacji Duchowej w Krakowie w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 10 listopada.

Komentarz wideo:

1. Wrzuciła najwięcej

Wokół dziedzińca świątynnego było trzynaście skarbon nazywanych trąbami z powodu kształtu i dźwięku, który wydawały, gdy ktoś wrzucał monety. Kto dawał dużo, miał możliwość pochwalić się przed innymi, bo wrzucane pieniądze długo i głośno rozbrzmiewały po całym dziedzińcu. Wdowa nie chciała czynić szumu. Pewnie wstydziła się, że daje tak mało. Jednak to ona na zawsze weszła do Ewangelii.

Czy nie udajesz osoby, którą nie jesteś?

2. Całe swe utrzymanie

Co motywowało ten nieco szalony gest wdowy? Może była w tak skrajnej sytuacji, że chciała zrobić pewnego rodzaju „zakład” z Bogiem: „Panie, tutaj dochodzę już do końca… Oto reszta tego, co mam. Kiedy to wrzucę, nie będę miała już absolutnie nic. Jesteś więc zmuszony się mną zająć”. To „logika wychodzenia poza”, poza światową mentalność, poza powszechny tzw. zdrowy rozsądek.

Czy masz taką ufność w Bożą Opatrzność?

3. Wrzuciła wszystko, co miała

Z pewnością możesz naśladować postawę wdowy i dać innym coś z tego dobra, które już w sobie masz. Nieważna jest twoja bieda. Ważne jest to, abyś oddał Bogu wszystko – całe twoje życie. Będzie to bardzo cenny dar.

Jezu, ufam Tobie!

Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów, Kraków

ZOBACZ TAKŻE

Polonia z Rzymu wita Adwent na Mentorelli, śladami Karola Wojtyły

W przepięknie położonym wśród gór otaczających Rzym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli rozpoczęli uroczyście Adwent 2024 roku Polacy mieszkający w stolicy Włoch i okolicy. „Maryja w tym miejscu nas przygarnia i przedstawia swojemu Synowi” – mówił rektor sanktuarium, ojciec Adam Dźwigoń.

Meksykańscy biskupi: „Ryt Majów” nie jest uznany przez Kościół

Meksykańscy biskupi wyjaśniają, że nie istnieje formalny „ryt Majów” uznany przez Kościół katolicki. Oświadczenie pojawiło się po zamieszaniu medialnym, gdzie sugerowano, że Kościół katolicki wprowadza...

Ostatnie zdjęcia Titanica: Historia fotografa jezuity

Ojciec Francis Browne, jezuita, jest znany z tego, że zrobił ostatnie zdjęcia Titanica przed jego zatonięciem. Browne podróżował na statku na krótkim odcinku z Southampton...

Przesłanie biskupa Solarczyka na Adwent

Biskup Marek Solarczyk w swoim przesłaniu na Adwent podkreśla potrzebę głębokiego przygotowania duchowego na Boże Narodzenie. Zwraca uwagę na istotę oczekiwania w ciszy i modlitwie,...