Ewangelia na niedzielę: Chrystus żyje i również dziś jest z nami

W relacji o uczniach idących do Emaus, dominuje obraz drogi, na której nie brakuje momentów bólu i trudnych pytań. To taka droga, gdzie każdy z nas może odnaleźć siebie we własnym momencie historii, ze wszystkimi wątpliwościami, smutkami i radościami. Na drodze naszego życia Chrystus jest stale obecny – to podkreśla ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie w komentarzu na III Niedzielę Wielkanocną, 23 kwietnia.

Komentarz wideo:

1. Rozmawiali o tym wszystkim, co się wydarzyło

Uczniowie uciekają z Jerozolimy do jakiejś wsi tego samego dnia, w którym Chrystus zmartwychwstał. Odkąd spotkali Mistrza, żyli w euforii i poczuciu spełnienia. Wystarczył „jeden piątek” i są nie do rozpoznania – rozczarowani i smutni. Gdy tak idą, spotykają Kogoś, kto pomaga im odnaleźć kierunek i drogę do prawdziwego celu.

Czy jestem przekonany, że prawdziwym celem mego życia jest Bóg?

2. O nierozumni!

Odkąd Jezus zaczyna im wyjaśniać Pisma, ich droga zmienia kierunek. Chociaż fizycznie są w drodze do Emaus, duchowo już zaczęli swój powrót do Jerozolimy. Słowo Boże jest światłem, dzięki któremu można odczytać wydarzenia tak, jak czyta je Bóg.  Pisma odkrywają przed nami sens cierpienia Jezusa i pozwalają zrozumieć znaczenie bolesnych faktów, które będą dotyczyć Kościoła i naszego życia.

Czy patrzę na codzienne wydarzenia oczami Boga?

3. On żyje!

Uczniowie usłyszeli Ewangelię tylko do połowy. Mówią w szczegółach o śmierci Jezusa i nie widzą dalszych wydarzeń. Ewangelia, której stronice kończyłyby się na śmierci Jezusa, nie byłaby dobrą nowiną. Nie zobaczyli Go żyjącego – oto prawdziwy powód ich niewiary. Ani pusty grób, ani widzenie aniołów, ani słowa kobiet nie mogły ich doprowadzić do paschalnego doświadczenia wiary.

Może sprawić to jedynie osobiste spotkanie ze Zmartwychwstałym!

Emaus-Nikopolis, fot. s. Amata Nowaszewska CSFN

Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów, Kraków

ZOBACZ TAKŻE

Żydowskie Pisma pomagają zrozumieć wydarzenie w Kanie Galilejskiej

Bez znajomości Żydowskich Pism nie możemy zrozumieć Ewangelii. Jeśli źle zrozumiemy żydowskie praktyki, to także źle zrozumiemy Jezusa - pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 19 stycznia dr Amy Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.

Bocelli, Bob Dylan, Niemen i Chór KUL – artyści dla Jana Pawła II

W 2020 r. z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły polscy artyści, w tym pochodzący z Lublina, w hołdzie papieżowi nagrali utwór „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Hymn skomponował Romuald Lipko, tekst napisał Marek Dudkiewicz. Zaśpiewali m.in. Kasia Moś, Dorota Osińska, Natalia Rubiś, Wojciech Cugowski, Marek Piekarczyk i Mateusz Ziółko. To nie przypadek, bo Papież Polak znany ze swojego zamiłowania do sztuki i muzyki, inspirował twórczość wielu artystów na świecie.

Ewangelia na niedzielę: od wody, przez wino, do Krwi – cud Eucharystii

W Biblii wino jest symbolem miłości. Przemienić zwykłą „wodę” naszego życia w szlachetne „wino” miłości Bożej, zaczerpnąć i zanieść innym – teraz! Ten aspekt znaku w Kanie Galilejskiej podejmuje komentarz do Ewangelii przygotowany przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na niedzielę 19 stycznia.