Ewangelia na niedzielę: Jak pokonać lęk i przygotować się na trudności, które są przed nami?

Zapowiedź zniszczenia świątyni, najświętszego miejsca dla Żydów, była dla nich jak koniec świata. Jezus zapowiada wojny, głód, zarazę i prześladowania. Czy to są słowa, których się oczekuje od Miłosiernego Boga? Słysząc takie zapowiedzi, każdy w strachu chciałby się jakoś przygotować, ale Boża logika jest inna. O tym, co powinniśmy zrobić wobec trudności, które mają nadejść mówi abp Grzegorz Ryś w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 13 listopada.

Komentarz wideo

1. Postanówcie sobie w sercu nie obmyślać naprzód swej obrony

Ktoś mógłby zapytać: Jak się przygotować na prześladowania? Jezus mówi: Nie przygotowujcie się wcale! Nie obmyślajcie swej obrony, bo to będzie wam dane! Czy da się „poćwiczyć prześladowania”? Nie. Siła i obrona będzie dana od Boga. Niemożliwe, aby przejść te cierpienia, opierając się tylko na własnych siłach.

Czy ufasz Bogu, że On zawsze Cię wspomoże?

2. Ja dam wam wymowę i mądrość, której żaden z waszych prześladowców nie będzie się mógł oprzeć

Miłosierdzie Boże sprawia, że ktoś, kto wcześniej myślał o sobie „ja nie potrafię, ja się boję”, w jednej chwili staje się wolny od wszelkiego lęku. Wolny wobec wszystkiego, co pochodzi z zewnątrz – w Bogu jest panem samego siebie. To jest łaska!

Czy ufasz, że Bóg nie spóźni się ze swoją łaską?

3. Niektórych z was o śmierć przyprawią, ale włos z głowy wam nie zginie

Jak rozumieć słowa, które wydają się sobie zaprzeczać? Ludzie mogą cię nawet zabić, ale jest rzeczywistość w Bogu, w której nie tracisz nawet jednego włosa, niczego nie tracisz. To naprawdę dobra nowina. Problem polega na tym, że chcielibyśmy dyktować Bogu, w jaki sposób ma nam pomóc, a On działa po swojemu.

Staje przy tobie Jezus i mówi: „Jakkolwiek trudna byłaby twoja sytuacja – Ja będę przy Tobie. Zaufaj Mi”.

Ściana Zachodnia w Jerozolimie, fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie

ZOBACZ TAKŻE

Od wielbłąda i ucha igły do zrozumienia bezgranicznej Bożej hojności

Dobrze znane Jezusowe słowa porównania, że wielbłądowi łatwiej jest przecisnąć się przez ucho igły, niż bogatemu wejść do Królestwa Bożego, to typowy zabieg wyolbrzymienia, użyty dla podkreślenia sensu całej wypowiedzi – pisze dr hab. Dorota Muszytowska z UKSW, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 13 października.

Ewangelia na niedzielę: moje obecne wybory wpływają na wieczność

Co robić, aby osiągnąć życie wieczne? Gdyby przeprowadzić sondę wśród przypadkowych przechodniów, wielu powiedziałoby, że to pytanie nie z tej epoki. Dziś nikogo to nie interesuje. Ważniejsze są bieżące potrzeby… Kultura, która uczy jedynie, jak żyć chwilą obecną, nie zajmuje się pytaniem o wieczność. Temat sensu życia podejmuje dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 13 października.