Ewangelia na niedzielę: Jak tracić, aby zyskiwać?

Jezus każe nam zweryfikować nasz wybór i zbadać, na ile pozostajemy Mu wierni w sytuacjach, gdy pojawiają się przeciwności. Przestrzega przed pozorami i wzywa do ufności totalnej. O tym, dlaczego każda chwila życia „stracona” dla Boga jest rzeczywistym zyskiem pisze w komentarzu ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na niedzielę 2 lipca.

Komentarz wideo:

1. Kto idzie za Mną

Jezus nie zwraca się do nas jak do tych, którzy są przed decyzją: Jeśli kto chce pójść za Mną… Mówi do nas jak do tych, którzy już podjęli decyzję kroczenia za Nim: Kto idzie za Mną, a nie bierze swego krzyża…  Mamy zweryfikować nasz wybór. Zbadać, na ile pozostajemy Mu wierni w sytuacjach, gdy pojawiają się przeciwności.

Jakie uczucia budzą się we mnie, gdy słucham radykalnych słów Jezusa?

2. Kto nie bierze swego krzyża

Ewangelista Mateusz wiedział, że najbardziej powszechnym i zarazem najmniej widocznym niebezpieczeństwem nie jest otwarte zerwanie z Jezusem, ale pozorne kroczenie za Nim – zewnętrzne trwanie a „wewnętrzne” odchodzenie od życia Ewangelią.

Czy chcę żyć całą Ewangelią, niezależnie od środowiska i sytuacji w jakiej się znajduję?

3. Nie utraci swojej nagrody

Ewangelia wymienia trzy kategorie wiernych uczniów: Prorok – to uczeń, który we wspólnocie zajmuje odpowiedzialne miejsce. Uczeń sprawiedliwy – może oznaczać każdego, który idzie drogą wiernego pełnienia woli Bożej. Uczeń „najmniejszy” – to ten, który nie bierze na drogę ani torby, ani dwóch sukien, „nie troszczy się zbytnio” i całym sercem ufa Bogu. To trzy dziecięce postawy wierzącego, który całkowicie powierzył się Ojcu i jest godny nagrody.

Każda chwila życia „stracona” dla Boga jest dla mnie rzeczywistym zyskiem!

Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie

ZOBACZ TAKŻE

Bóg chce, abym wierzył – Dzień Judaizmu na KUL

Na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II odbył się XXVIII Dzień Judaizmu w Archidiecezji Lubelskiej. Uczestniczyli w nim przedstawiciele środowisk katolickich i judaizmu, w tym z USA, do których, za pośrednictwem listu zwrócił się rektor KUL, ks. prof. Mirosław Kalinowski. „Wyzwolenie, wolność i sprawiedliwość to wartości, wzywające nas do dialogu, wzajemnego szacunku oraz wspólnego działania na rzecz lepszego świata, zgodnego z Bożym zamysłem – napisał rektor lubelskiego uniwersytetu”.