Ewangelia na niedzielę: Kto z was jest bez grzechu?

Oskarżonych jest dwoje: cudzołożnica i Jezus. Kobietę złapali na gorącym uczynku i postanowili ukamienować. Pod okupacją rzymską sądy żydowskie nie mogły wydawać wyroków śmierci, zaś prawo rzymskie nie karało śmiercią za cudzołóstwo. Jezus znalazł się zatem w pułapce, gdyż mógł się narazić rodakom albo Rzymianom – wyjaśnia ks. Alessandro Pronzato w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 3 kwietnia.

CENTRUM FORMACJI DUCHOWEJ, SALWATORIANIE – KRAKÓW

Komentarz wideo:

1. Kto pierwszy rzuci kamień?

Według polecenia zawartego w Księdze Powtórzonego Prawa egzekucję powinni rozpocząć świadkowie. Jezus zaskakuje wszystkich, wprowadzając rewolucyjny wariant: pierwszymi nie powinni być ci, którzy widzieli, ale ci, którzy mogą nazwać się wolnymi od grzechu.

Najpierw trzeba przygotować listę swoich cnót, pokazać certyfikat swojej niewinności.

Tylko wtedy, ewentualnie, będziesz mógł rozpocząć kamienowanie.

Tym, który powoduje tragedie jest zawsze pierwszy kamień: podejrzenia, plotki… Potem nadciąga grad.

Czy potrafię jako pierwszy odejść od miejsc, gdzie w ten sposób kogoś się kamienuje, zwłaszcza za jego plecami?

2. A Ty co mówisz?

Ja ciebie nie potępiam. Idź, a od tej chwili już nie grzesz! Te słowa Jezus mówi do kobiety. Pozostali odchodzą dobrowolnie. Ich problemem nie jest „już nie grzesz”, ale to, by zacząć uznawać się za grzeszników.

Poprosił ich, by zajrzeli do własnego wnętrza, a nie w kierunku cudzołożnicy.

I tak proces, który miał być głośny, został uwewnętrzniony.

Czy ja szukam ciszy, gdy staję przed Bogiem?

3. Pisał palcem po ziemi

Nie jest ważne, co Jezus pisze. Kreśli linie na piasku, by pokazać, że nie bierze udziału w debacie prawnej, jaką chcieliby wywołać jego przeciwnicy.

Nie przyszedł po to, by sądzić.

Swoim tajemniczym pismem kreśli kodeks miłosierdzia.

Poproszę Jezusa, aby uczył mnie patrzeć na siebie Jego wzrokiem – w prawdzie i miłości.

Na podstawie: Alessandro Pronzato, Kobiety, które spotkały Jezusa, Salwator, Kraków 2005.

Ks. Alessandro Pronzato – wybitny włoski pisarz i rekolekcjonista, który niejednokrotnie prowadził sesje rekolekcyjne w Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.

Centrum Formacji Duchowej: https://cfd.sds.pl/

ZOBACZ TAKŻE

Ewangelia na niedzielę: wszelka miłość jest z Boga

Miłość do Boga i miłość do bliźniego nie są dla siebie konkurencyjne. I nie chodzi o arytmetyczne wyliczanie tego co pierwsze i co drugie. Chodzi o coś znacznie więcej. Bóg jest Źródłem wszelkiej miłości. Z tego Źródła trzeba czerpać, aby kochać innych i… siebie! Temat autentycznej miłości pogłębia dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 3 listopada.

Wszyscy Święci na warszawskim Kole

Modlitwa za wstawiennictwem świętych może zdziałać cuda w życiu każdego wierzącego. Są miejsca, w których obcowanie ze świętymi wydaje się łatwiejsze. Tak jak w sanktuarium św. Józefa na warszawskim Kole, gdzie od dwóch lat można nawiedzać jedno z największych w Polsce relikwiariów. Po dwóch latach od uroczystego otwarcia dla wiernych gromadzi obecnie relikwie ok. 400 świętych, a ta liczba cały czas rośnie.

Uroczystość Wszystkich Świętych – Papież Franciszek o drodze do świętości

Dziś, podczas modlitwy Anioł Pański, papież Franciszek przypomniał, że Błogosławieństwa to „dowód tożsamości chrześcijanina” i wskazują drogę do świętości. Świętość jest darem od Boga,...