Figurka Dzieciątka Jezus którą kładzie się w Grocie w Betlejem w noc Bożego Narodzenia _fot. s. Amata J. Nowaszewska

Niektórym ludziom wydaje się, że decydują o losach świata… Tak zapewne myślał cezar August, gdy zarządził spis ludności, a on tylko wypełnił wolę Bożą. Chciał policzyć ludność w celach podatkowych. Nie spodziewał się, że jednym z jego „poddanych” będzie Jezus Chrystus, który sprawuje rządy nad światem. Kilka innych życiowych i historycznych paradoksów przywołuje duszpasterz Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ks. Ryszard Stankiewicz, w komentarzu do Ewangelii czytanej w czasie Mszy Pasterskiej, w nocy z 24 na 25 grudnia.

Komentarz wideo:

https://youtu.be/eqme8bpficg

1. Rozporządzenie cezara Augusta

Przywołując panowanie cezara Augusta, ewangelista nie tylko określa historyczny czas narodzin Jezusa, ale też zestawia największego władcę rzymskiego świata, cesarza, z maleńkim dzieckiem z pogranicza prowincji, w które przyoblekł się Bóg. W Betlejem – Domu Chleba – narodzi się Chleb na życie wieczne, kruchy i bezbronny. Taki sam jest teraz w Eucharystii. 

Czy w to wierzysz?

2. Narodził się Zbawiciel

Komercyjna propaganda reklamuje „magiczne święta”. A przecież aniołowie nie ogłosili: „Narodził się wam czarodziej”, tylko: „Narodził się wam Zbawiciel”. Święta nie są magiczne. Są prawdziwe: jest prawdziwa grota, stajnia, słoma i żłób, według tradycji także wół i osioł – symbole naszej ludzkiej głupoty i uporu, by przy różnych okazjach przeciwstawiać się Bogu i wchodzić z Nim w dyskusje. 

Czy potrafisz naprawdę zaufać Bogu?

3. Zwiastuję wam radość wielką!

Zły duch wie, że są to tak ważne święta, iż zrobi wszystko, by nas ze sobą skłócić co, przy przedświątecznym zmęczeniu, wcale nie jest trudne. Nie dajmy się wciągnąć w te knowania. Ogarnijmy wszystkich naszą modlitwą serca i z opłatkiem w ręku wszystkim złóżmy najlepsze życzenia. 

Błogosławionych Świąt!

Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie