Ewangelia na niedzielę: Po czym poznać, że to Bóg przychodzi?

Maryja mieszkała w miejscowości, która dziś liczy ponad siedemdziesiąt tysięcy mieszkańców, a wówczas mogło ich być dwustu, może czterystu, w miejscowości, o której… wyrażano się z pogardą. Słowo Boga nie potrzebuje świętych miejsc, aby się objawić z całą mocą. Bóg przemówił do skromnej dziewczyny w jej zwyczajnej codzienności. Podobnie mówi dziś do nas. Na ten aspekt kładzie nacisk dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu do Ewangelii na IV niedzielę Adwentu, 24 grudnia.

Komentarz wideo:

1. Anioł wszedł do niej

  1. Łukasz nie podaje daty odwiedzin Gabriela u Maryi. Prawdopodobnie był to zwykły dzień, jednak jego bieg diametralnie się zmienił, gdy pojawił się Gabriel i przemówił, a Ona słuchała… Najprawdopodobniej nic nie zrozumiała z tej mowy. Wiedziała tylko, że to mówi Bóg. Jego słowa rozważała w sercu. W Duchu Świętym poczuła, że będzie matką, a po ludzku usłyszała, że trzeba pomóc ciotce, więc poszła do Ain Karem, gdzie mieszkała brzemienna Elżbieta.

Czy słowo Boże ma wpływ na twoje życie?

2. Niech mi się stanie według Twego słowa

Maryja, jak każdy człowiek, bała się i odczuwała opory w przyjęciu Bożej woli, która całkowicie zmieniła Jej własne plany. Nie okazała jednak niedowierzania, ale stawiała pytania i słuchała. To, co usłyszała, było wystarczające, nie pytała więcej.

Czego lękam się najbardziej w przyjęciu woli Bożej?

3. Odszedł od niej Anioł

Odszedł? Tak, by głosić Słowo innym. Z pewnością przyjdzie też do Ciebie, może nawet już był, ale może nie został zauważony… Na pewno jeszcze przyjdzie, tylko trzeba być uważnym na jego przychodzenie, na jego różne codzienne zwiastowania.

Bóg lubi przychodzić do nas w codzienności, bo kocha naszą codzienność. 

Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów, Kraków

ZOBACZ TAKŻE

Żydowskie Pisma pomagają zrozumieć wydarzenie w Kanie Galilejskiej

Bez znajomości Żydowskich Pism nie możemy zrozumieć Ewangelii. Jeśli źle zrozumiemy żydowskie praktyki, to także źle zrozumiemy Jezusa - pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 19 stycznia dr Amy Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.

Bocelli, Bob Dylan, Niemen i Chór KUL – artyści dla Jana Pawła II

W 2020 r. z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły polscy artyści, w tym pochodzący z Lublina, w hołdzie papieżowi nagrali utwór „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Hymn skomponował Romuald Lipko, tekst napisał Marek Dudkiewicz. Zaśpiewali m.in. Kasia Moś, Dorota Osińska, Natalia Rubiś, Wojciech Cugowski, Marek Piekarczyk i Mateusz Ziółko. To nie przypadek, bo Papież Polak znany ze swojego zamiłowania do sztuki i muzyki, inspirował twórczość wielu artystów na świecie.

Ewangelia na niedzielę: od wody, przez wino, do Krwi – cud Eucharystii

W Biblii wino jest symbolem miłości. Przemienić zwykłą „wodę” naszego życia w szlachetne „wino” miłości Bożej, zaczerpnąć i zanieść innym – teraz! Ten aspekt znaku w Kanie Galilejskiej podejmuje komentarz do Ewangelii przygotowany przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na niedzielę 19 stycznia.