Ewangelia na niedzielę: Zmartwychwstanie Jezusa – fakt czy zmyślona przez uczniów historia?

Co się stało na trzeci dzień po ukrzyżowaniu Jezusa z Nazaretu? Czy twierdzenie, że zmartwychwstał, jest mitem, teologiczną interpretacją sensu krzyża czy historycznym faktem? Ks. Tomasz Jaklewicz zebrał pokrótce dowody na historyczność tego wydarzenia, które posłużyły za komentarz do Ewangelii na Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego, 9 kwietnia.

Komentarz wideo:

1. On ma powstać z martwych

Między śmiercią Jezusa a powstaniem pierwszych zapisów o Zmartwychwstaniu upłynęło zaledwie 20 lat. Na pewno żyli jeszcze świadkowie. W opinii naukowców mamy do czynienia z najlepiej potwierdzonym tekstem ze wszystkich starożytnych pism na świecie. Ewangeliści obszernie opisują egzekucję Jezusa, Zmartwychwstanie wręcz nieśmiało. Pierwotny Kościół nie byłby tak powściągliwy, gdyby to wymyślił… Pusty grób odkrywają kobiety, których świadectwo było wówczas bez wartości. Autorzy fikcji wymyśliliby bardziej wiarygodnych świadków.

Czy Zmartwychwstanie jest dla mnie faktem?

2. Dotąd bowiem nie rozumieli Pisma

W sytuacji konfliktu z elitą żydowską jest wątpliwe, aby uczniowie wymyślili, że to faryzeusze urządzili pogrzeb Jezusowi: Józef z Arymatei ofiarował Mu swój nowy grób, a Nikodem przyniósł wonności do pochówku. Gdyby Sanhedryn wierzył, że uczniowie wykradli ciało, to raczej wyznaczyłby nagrodę za znalezienie zwłok, aby je wszystkim pokazać i w ten sposób uciąć pogłoski o zmartwychwstaniu.

Czy znajduję w Ewangelii żywego Jezusa?

3. Ujrzał i uwierzył

Zaalarmowani przez Marię Magdalenę, Piotr i Jan, pędzą do grobu. Co takiego zobaczyli, że uwierzyli? Określenie „leżące płótna” należałoby tłumaczyć jako „rozpostarte”, „opadłe”. Musiały wyglądać, jakby wyparowało z nich ciało. Gdyby ktoś ciało wykradł, po co miałby je odwijać z płócien? Uczniowie spotkali Jezusa w realnym świecie. My możemy Go spotkać na modlitwie.

Sercem naszego życia jest doświadczenie, że Jezus żyje!

Zmartwychwstały, fot. s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów, Kraków

ZOBACZ TAKŻE

Co pisali papiescy nuncjusze o wojnach z udziałem Polski? Zaproszenie na spotkanie w Stacji Naukowej PAN w Rzymie

Papiescy dyplomaci słali do Watykanu z Krakowa i Warszawy informacje na temat wojen toczonych przez polskie wojska w XVII wieku. O tym, co te listy mówią na temat polskiej historii będzie się można dowiedzieć podczas prelekcji 15 listopada w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Rzymie.

PFROŻ: Czarny dzień polskiej demokracji

Krótko po decyzji Sejmu o skierowaniu kontrowersyjnego projektu nowelizacji Kodeksu karnego do dalszych prac, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia wydała stanowcze oświadczenie. Organizacja nazwała...

Ewangelia na niedzielę: Bóg nie mieszka na powierzchni

W Jerozolimie na dziedzińcu świątyni Jezus obserwuje tłum ludzi składających pieniężne ofiary, zwraca uwagę nie na bogatych darczyńców, lecz na wdowę, która wrzuca do skarbony najmniejszą ofiarę. Nie zatrzymuje się na powierzchni rzeczy i wydarzeń; nie daje się oszukać przez spektakularne gesty. Do dostrzegania tego, co przekracza pozory, zachęca Centrum Formacji Duchowej w Krakowie w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 10 listopada.