Ewangelia na niedzielę: Zwracam Ci uwagę, bo mi na Tobie zależy

W upominaniu innych chodzi przede wszystkim o dobro konkretnego człowieka, który się zagubił. Jezus daje stanowcze wskazanie: „Idź i upomnij go”. To „idź”, czasem wywołuje opór z powodu trudnej misji, jaka czeka. Inicjatywa ma należeć do mnie, ze względu na dobro drugiego człowieka mam „go upomnieć”. Ale jak? Ewangeliczną odpowiedź na to pytanie daje dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie ks. Krzysztof Wons w komentarzu na niedzielę 10 września.

Komentarz wideo:

1. Upomnij go w cztery oczy

Spotkanie powinno cechować podejście z miłością, stworzenie klimatu bliskości i wzajemnego zaufania. Chodzi też o to, aby ochronić godność osoby zagubionej. By korygować innych, sami musimy mieć czyste intencje. Ostatecznie powodzenie upomnienia zależy od brata, to jego decyzja, czy mnie posłucha. A jeśli nie, co wtedy?

Jak reaguję, gdy moje upomnienia są lekceważone?

2. Weź z sobą jeszcze jednego albo dwóch

Nie chodzi o to, by przyprowadzić więcej osób, które będą kogoś surowo upominać, ale o zdwojenie wysiłku. Jezus zostawia też pole manewru: weź ze sobą jednego albo dwóch, jakby w podtekście słyszało się słowa –  wybierz to, co będzie lepsze dla pozyskania brata.

Czy w upominaniu szukam dobra drugiej osoby?

3. Jeśli i tych nie usłucha, donieś Kościołowi!

Nie należy rezygnować, lecz zwielokrotnić wysiłek. Co zrobić, gdy nawet Kościoła nie usłucha? „Niech ci będzie jak poganin i celnik!”. Tak więc odpowiedź brzmi: „Nic”. Nawet w obliczu takiej bezradności nie można tracić nadziei, trzeba czekać na jego powrót pomimo wszystko i modlić się za niego: „Jeśli dwaj z was na ziemi zgodnie o coś prosić będą, to wszystkiego użyczy im mój Ojciec” (Mt 18,19).

Pozyskanie brata może być także wyproszone we wspólnej modlitwie.

Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie

ZOBACZ TAKŻE

Żydowskie Pisma pomagają zrozumieć wydarzenie w Kanie Galilejskiej

Bez znajomości Żydowskich Pism nie możemy zrozumieć Ewangelii. Jeśli źle zrozumiemy żydowskie praktyki, to także źle zrozumiemy Jezusa - pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 19 stycznia dr Amy Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.

Bocelli, Bob Dylan, Niemen i Chór KUL – artyści dla Jana Pawła II

W 2020 r. z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły polscy artyści, w tym pochodzący z Lublina, w hołdzie papieżowi nagrali utwór „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Hymn skomponował Romuald Lipko, tekst napisał Marek Dudkiewicz. Zaśpiewali m.in. Kasia Moś, Dorota Osińska, Natalia Rubiś, Wojciech Cugowski, Marek Piekarczyk i Mateusz Ziółko. To nie przypadek, bo Papież Polak znany ze swojego zamiłowania do sztuki i muzyki, inspirował twórczość wielu artystów na świecie.

Ewangelia na niedzielę: od wody, przez wino, do Krwi – cud Eucharystii

W Biblii wino jest symbolem miłości. Przemienić zwykłą „wodę” naszego życia w szlachetne „wino” miłości Bożej, zaczerpnąć i zanieść innym – teraz! Ten aspekt znaku w Kanie Galilejskiej podejmuje komentarz do Ewangelii przygotowany przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na niedzielę 19 stycznia.