Jak Jezus nam pomaga po Wniebowstąpieniu? – Uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego

Ewangelia Łk 24,46-53

PL https://niezbednik.niedziela.pl/liturgia/2022-05-29/Ewangelia

Rozważanie do pobrania wraz ze zdjęciami:

https://www.academia.edu/80097126/Jak_Jezus_nam_pomaga_po_Wniebowst%C4%85pieniu?source=swp_share

Tekst: Ks. Paweł Rytel-Andrianik

1. Działanie Jezusa

Dzisiejsza Ewangelia to pożegnanie Jezusa z uczniami przed Jego wniebowstąpieniem. To pożegnanie jest jednak tylko pozorne. Uczniowie to rozumieją, bo reagują radością i uwielbieniem Boga. Jezus jest zawsze ze swoimi uczniami. Co więcej, od tego momentu Jego obecność i działanie nie będą ograniczone do jednego miejsca. Jezus jest z nami, swoimi uczniami, tam, gdzie my jesteśmy, na całym świecie. Jak Jezus jest z nami teraz? Jak działa?

2. Słowa klucze 

„Tak jest napisane: Mesjasz będzie cierpiał i trzeciego dnia zmartwychwstanie.”

Jezus odnosi się do Pism, czyli Słowa Bożego. To Pisma mówią o Jego męce i zmartwychwstaniu. Jezus jest obecny w Słowie Bożym. Tam go możemy spotkać, bo On jest Słowem. Benedykt XVI mówi, że każdy z nas jest zdolny do słuchania Słowa Bożego i odpowiadania na nie (adhortacja Verbum Domini, 22).

„W imię Jego głoszone będzie nawrócenie i odpuszczenie grzechów.”

Jezus przynosi odpuszczenie grzechów wszystkim. On chce nam przebaczyć i chce, byśmy byli szczęśliwi i wolni od grzechu. W ten sposób Jezus jest obecny i działa bardzo konkretnie dzisiaj w naszym życiu, jeżeli tylko chcemy.

„Oto Ja ześlę na was obietnicę mojego Ojca.”

Obietnicą Ojca jest Duch Święty. Jezus nazywa Go też mocą z wysoka. Sam Jezus doświadczał mocy Ducha Świętego w swojej misji, a przed wniebowstąpieniem obiecał Go nam. Duch Święty obdarza wierzących mocą, przemienia ich serca. Podpowiada, jak żyć w przyjaźni z Jezusem i jak głosić Go innym.

„[Jezus] podniósłszy ręce, błogosławił ich.”

Jezus błogosławił swoim uczniom przed wniebowstąpieniem. To błogosławieństwo daje im radość. Błogosławieństwo Jezusa jest dla wszystkich, którzy uwierzyli, po wszystkie czasy. Mogę prosić Jezusa o jego błogosławieństwo i być pewnym, że je otrzymam.

3. Dziś 

Tradycja jerozolimska mówi, że Jezus wstępując do nieba, zostawił ślad na skale. Na Górze Oliwnej w Jerozolimie mała kaplica skrywa kamień z odciśniętą stopą. Przypomina on nam, że Jezus jest blisko nas, że jest obecny i działa. Jak ja spotykam Zmartwychwstałego Jezusa dziś? Jakie znaki Jego obecności są dla mnie szczególnie ważne?

Fragment skały, na którym według Tradycji, odcisnęła się stopa Jezusa, fot. s. Amata CSFN

ZOBACZ TAKŻE

Żydowskie Pisma pomagają zrozumieć wydarzenie w Kanie Galilejskiej

Bez znajomości Żydowskich Pism nie możemy zrozumieć Ewangelii. Jeśli źle zrozumiemy żydowskie praktyki, to także źle zrozumiemy Jezusa - pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 19 stycznia dr Amy Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.

Bocelli, Bob Dylan, Niemen i Chór KUL – artyści dla Jana Pawła II

W 2020 r. z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły polscy artyści, w tym pochodzący z Lublina, w hołdzie papieżowi nagrali utwór „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Hymn skomponował Romuald Lipko, tekst napisał Marek Dudkiewicz. Zaśpiewali m.in. Kasia Moś, Dorota Osińska, Natalia Rubiś, Wojciech Cugowski, Marek Piekarczyk i Mateusz Ziółko. To nie przypadek, bo Papież Polak znany ze swojego zamiłowania do sztuki i muzyki, inspirował twórczość wielu artystów na świecie.

Ewangelia na niedzielę: od wody, przez wino, do Krwi – cud Eucharystii

W Biblii wino jest symbolem miłości. Przemienić zwykłą „wodę” naszego życia w szlachetne „wino” miłości Bożej, zaczerpnąć i zanieść innym – teraz! Ten aspekt znaku w Kanie Galilejskiej podejmuje komentarz do Ewangelii przygotowany przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na niedzielę 19 stycznia.