fot Muzeum Podlaskie / Facebook

Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” wychodzi z pomysłem, wspólnie z Mennicą Polską, i zachęca do włączenia się poprzez zakup cegiełki w budowę Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki – powiedział Bogdan Romaniuk, przewodniczący Rady Programowej Fundacji „Dobro” podczas konferencji prasowej, która odbyła się 7 lipca w Muzeum Podlaskim w Białymstoku.

W budynku muzeum przy ul. Rynek Kościuszki 10 doszło do podpisania porozumienia pomiędzy Fundacją „Dobro” a Muzeum Podlaskim w Białymstoku w sprawie utworzenia Muzeum bł. ks. J. Popiełuszki w Okopach w gminie Suchowola w województwie podlaskim.

Na uroczystości obecny był wicepremier i minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński, który podkreślił, że budowa Muzeum ks. Popiełuszki jest jednym z 300 projektów pamięci realizowanych obecnie w Polsce. „Musieliśmy połączyć inicjatywę rodziny Popiełuszko Fundację +Dobro+, inicjatywę w kierunku powołania muzeum w miejscu urodzin ks. Jerzego, z siłą polskiego państwa. Polskie państwo sfinansuje tę budowę w oparciu o inicjatywę oddolną” – zaznaczył wicepremier Gliński. Minister dodał, że budowa muzeum to inicjatywa szczególna, bo dotyczy wyjątkowej osoby, jaką był ks. Popiełuszko.

Artur Kosicki, marszałek województwa podlaskiego, podobnie jak minister Gliński podkreślił potrzebę przekazywania wiedzy o ks. Popiełuszce młodemu pokoleniu. „To muzeum jest potrzebne, żebyśmy informacje o naszych autorytetach jak najbardziej przekazywali młodemu pokoleniu. Pomimo że mamy jeszcze dużo do zrobienia, ale dzięki dobrej współpracy między Urzędem Marszałkowskim województwa podlaskiego a Ministerstwem Kultury i Dziedzictwa Narodowego jest to możliwe” – powiedział marszałek Kosicki.

Prezes Fundacji „Dobro” i jednocześnie bratanek ks. Jerzego Marek Popiełuszko przypomniał, że główną przyczyną powstania fundacji była chęć upamiętnienia miejsca narodzin męczennika, które nie jest powszechnie znane. „Nie myśleliśmy, że będziemy budować muzeum. To jest dla nas coś nowego. Chcieliśmy zrobić przynajmniej ławeczkę, gdzie ludzie mogliby usiąść, porozmawiać, posłuchać ks. Jerzego, wsłuchać się w przyrodę pięknej podlaskiej wsi. Jednak powstała myśl, że trzeba stworzyć coś większego” – podkreślił bratanek ks. Popiełuszki.

Jak zaznaczył przewodniczący Rady Programowej Fundacji „Dobro”  Bogdan Romaniuk, „Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszki +Dobro+ daje możliwość i zachęca Polaków do włączenia się w zbiórkę narodową. Kiedy brat ks. Jerzego Józef jeździ z relikwiami po Polsce ludzie pytają czy mogą w jakikolwiek sposób włączyć się w ten projekt. Fundacja wychodzi z pomysłem, wspólnie z Mennicą Polską, i zachęca do włączenia się poprzez zakup cegiełki w budowę Muzeum ks. Jerzego Popiełuszki. To co uda się zgromadzić będzie wkładem dodatkowym w powstanie Muzeum”.

Dyrektor Muzeum Podlaskiego dr Waldemar Wilczewski podkreślił, że trudniejszym zadaniem od budowy muzeum jest opowiadanie o męczenniku młodemu pokoleniu. Zaznaczył też, że Muzeum ks. Popiełuszki będzie obiektem nowoczesnym.

„Za chwilę powstanie przepiękna placówka, wybitne muzeum, które będzie służyło nie tylko województwu podlaskiemu, ale też wszystkim, którzy pielgrzymują za ks. Jerzym i chcą trafić do źródła” – powiedział burmistrz Suchowoli, wiceprzewodniczący Rady Programowej Fundacji „Dobro” Michał Matyskiel.

O projekcie muzeum opowiedział jego autor Mirosław Nizio z pracowni Nizio Design International.

Ks. Jerzy Popiełuszko przyszedł na świat w Okopach 14 września 1947 r. jako syn Marianny i Władysława. Znany jest jako duchowy przywódca „Solidarności”. Zginął z rąk Służby Bezpieczeństwa w październiku 1984 r. Został beatyfikowany w 2010 r.

Według planów muzeum ks. Jerzego w Okopach ma zostać otwarte w 2025 r.

Family News Service