Kongres SACRIS: w trosce o zbawienie i potrzeby Kościoła

Uczestnicy Kongresu SACRIS wyrazili przekonanie, że troska o zbawienie jest nadrzędną wartością i zadaniem wierzących, którzy są odpowiedzialni za potrzeby materialne wspólnoty Kościoła – powiedział Family News Service Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy, lider Rycerzy Kolumba w Polsce, jeden z prelegentów pierwszej edycji Kongresu SACRIS – Dobra Kościoła (Troska i Odpowiedzialność).

Kongres SACRIS odbył się w dniach 20-21 października w Zespole Katedralnym we Fromborku – Muzeum Pomnika Historii. Jego celem było zapoczątkowanie procesu profesjonalnego wsparcia osób zaangażowanych w rozwijanie dóbr Kościoła, ale też podkreślenie, że te dobra są jedynie narzędziami w realizacji nadrzędnego celu jakim jest zbawienie.

Jednym z kluczowych punktów programu było uroczyste podpisanie Karty Kongresu. Jej sygnatariusze zobowiązali się m.in. do propagowania wartości duchowych jako najważniejszych, przy jednoczesnym właściwym korzystaniu z dóbr materialnych.

Krzysztof Zuba przypomniał, że dobra materialne, choć są tylko narzędziami w Kościele, pozwalają realizować powierzone mu zadania. Zaznaczył, że m.in. o pomocy materialnej i wrażliwości na potrzeby innych mówi piąte przykazanie kościelne, na mocy którego „każdy z nas jest współodpowiedzialny nie tylko za swoje zbawienie, ale też za Kościół”.

Podczas dwóch dni Kongresu odbyły się 2 główne debaty oraz 12 debat tematycznych. W roli uczestników debat i moderatorów wzięło udział 70 osób, przedstawicieli duchowieństwa, osób konsekrowanych i osób świeckich, dzielących się bogatym doświadczeniem i różnymi punktami widzenia. „Bardzo ważne jest szukanie drogi dojścia do celu, którym jest zbawienie. Mimo że drogi do niego bywają różne, jest wiele płaszczyzn wspólnych” – stwierdził Zuba.

 „Wielkim zaszczytem dla nas jest to, że często Rycerze Kolumba nazywani są +prawym ramieniem Kościoła+ lub +prawym ramieniem proboszcza+. To pokazuje jaka powinna być rola Rycerza, ale i wszystkich świeckich – wspieranie i współodpowiedzialność za Kościół” – zaznaczył Krzysztof Zuba.

„Poprzez modlitwę i działania charytatywne jako Rycerze Kolumba staramy się wzrastać w wierze. Naszą rolą, jak i rolą wszystkich świeckich w Kościele jest wspieranie i współodpowiedzialność za Kościół. Wiara przejawiająca się w uczynkach to coś, co identyfikuje Rycerzy Kolumba i pięknie wpisuje się w ideę kongresu SACRIS” – podsumował Delegat Stanowy.

Kongres SACRIS został zorganizowany w kontekście przyszłorocznych jubileuszy urodzin i śmierci Mikołaja Kopernika, związanego z Fromborkiem. Organizatorem wydarzenia jest Pomorskie Stowarzyszenie Wspólna Europa (PSWE) przy współudziale Apella S.A. Abp Józef Górzyński, metropolita warmiński, udzielił patronatu honorowego.

Family News Service

Strona Kongresu: sacris.pl

Sacris.pl fot Roman Jocher

ZOBACZ TAKŻE

Co pisali papiescy nuncjusze o wojnach z udziałem Polski? Zaproszenie na spotkanie w Stacji Naukowej PAN w Rzymie

Papiescy dyplomaci słali do Watykanu z Krakowa i Warszawy informacje na temat wojen toczonych przez polskie wojska w XVII wieku. O tym, co te listy mówią na temat polskiej historii będzie się można dowiedzieć podczas prelekcji 15 listopada w Stacji Naukowej Polskiej Akademii Nauk w Rzymie.

PFROŻ: Czarny dzień polskiej demokracji

Krótko po decyzji Sejmu o skierowaniu kontrowersyjnego projektu nowelizacji Kodeksu karnego do dalszych prac, Polska Federacja Ruchów Obrony Życia wydała stanowcze oświadczenie. Organizacja nazwała...

Ewangelia na niedzielę: Bóg nie mieszka na powierzchni

W Jerozolimie na dziedzińcu świątyni Jezus obserwuje tłum ludzi składających pieniężne ofiary, zwraca uwagę nie na bogatych darczyńców, lecz na wdowę, która wrzuca do skarbony najmniejszą ofiarę. Nie zatrzymuje się na powierzchni rzeczy i wydarzeń; nie daje się oszukać przez spektakularne gesty. Do dostrzegania tego, co przekracza pozory, zachęca Centrum Formacji Duchowej w Krakowie w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 10 listopada.