– Wierzymy, że tak jak po nocy przychodzi dzień, po śmierci zmartwychwstanie, tak też po tej strasznej wojnie nastąpi zwycięstwo Ukrainy – powiedział w przesłaniu wideo arcybiskup większy kijowsko-halicki i zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Greckokatolickiego, abp Światosław Szewczuk.

Abp Światosław Szewczuk w specjalnym przekazie video podkreśla bliskość Kościoła z wiernymi. Prosi o modlitwę i dziękuje za działania na rzecz obrony Ukrainy. Dodaje również otuchy wszystkim rodakom, których dotknęła wojna. Zapewnia, że księża będą odprawiać msze święte w piwnicach, bunkrach, schronach przeciwlotniczych.

„Nasi księża zejdą do podziemi (…) zejdą do schronów bombowych i tam będą odprawiać Boską Liturgię. Kościół jest ze swoimi ludem! Kościół Chrystusowy niesie Zbawiciela eucharystycznego, tym, którzy przeżywają krytyczne momenty swojego życia, którzy potrzebują siły i nadziei Zmartwychwstania” – mówi abp Szewczuk.

Duchowny prosi o przystępowanie do spowiedzi i komunii świętej oraz ofiarowywanie mszy świętych za żołnierzy. „Dzisiaj nasze życie jest w ich rękach” – mówi zwierzchnik Ukraińskiego Kościoła Grekokatolickiego.

Tłumaczy, że Ukraiński Kościół Grekokatolicki udostępnił jako schron podziemia katedry Zmartwychwstania Pańskiego. „Po śmierci przychodzi Zmartwychwstanie, które dziś wszyscy świętujemy z radością”, a zatem „w dzisiejszą niedzielę będziemy świętować Chrystusa Zmartwychwstałego, obecnego wśród nas, obecnego na Ukrainie” – podkreśla w nagraniu abp Światosław Szewczuk.

Dziękuje tym, którzy pracują na rzecz zwycięstwa Ukrainy oraz tym, którzy „dzisiaj starają się uczciwie powiedzieć światu prawdę o Ukrainie, którzy zbierają pomoc humanitarną, zbierają leki, albo modlą się o zwycięstwo Ukrainy”. 

„Wierzymy, że tak jak po nocy przychodzi dzień, po śmierci zmartwychwstanie, tak też po tej strasznej wojnie nastąpi zwycięstwo Ukrainy. A ten nowy dzień przybliża nam wszystkim to zwycięstwo w sposób nieubłagany i ciągły” – mówi arcybiskup.

(15) Facebook

fot. Київська Архиєпархія УГКЦ/ Facebook