Rocznica objawień fatimskich pozwala nam dostrzec bardziej treść tych objawień, a nie ich fakt, że się wydarzyły – mówi w rozmowie z Family News Service ks. dr Krzysztof Czapla SAC – dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem.  W poniedziałek 13 czerwca przypada 105. rocznica drugiego objawienia Matki Bożej w Fatimie. 

Od 13 maja do 13 października 1917 roku w Cova da Iria Maryja ukazywała się Łucji dos Santos oraz rodzeństwu – Hiacyncie i Franciszkowi Marto. Za ich pośrednictwem Matka Boża wzywała ludzi do modlitwy różańcowej, nawrócenia oraz podjęcia pokuty.

„Maryja poleciła trojgu pastuszkom modlitwę, zwłaszcza różańcową, i pokutę za grzeszników, a dla uproszenia pokoju w świecie – nabożeństwo do jej Niepokalanego Serca. Podczas objawień w czerwcu Maryja podkreślała, iż jej Niepokalane Serce będzie dla świata drogą i ucieczką, że nas nigdy nie opuści, i że zawsze będzie trwała przy nas” – wyjaśnia ks. Czapla.

Figura Matki Bożej Fatimskiej w sanktuarium na Krzeptówkach w Zakopanem, fot. episkopat.pl

Dyrektor Sekretariatu Fatimskiego mówi, że przez ponad 100 lat dużo mówiło się o Fatimie, ale zdecydowanie za mało o samej treści orędzia.

Wezwanie, które przekazała Maryja jest konkretne, a jej wskazówki najpełniej oddają trzy tajemnice fatimskie. „Pierwszą z nich można streścić w słowach, że Bóg pokazuje ludziom prawdę o rzeczywistości, że istnieje świat, który nie kończy się na progu śmierci. Jest jeszcze niebo, czyściec i piekło. To, co czynimy łączy się z dobrem lub złem, w zależności od tego, po której ze stron się opowiemy. W drugiej tajemnicy Maryja podkreśla, że Bóg nam ofiaruje lekarstwo na grzech, a jest nim nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. Trzecia tajemnica jest przestrogą, co się stanie z ludzkością, jeśli nie zostanie zaaplikowane wskazane lekarstwo” – wyjaśnia ks. dr Krzysztof Czapla.

„Maryja poprzez wszystkie objawienia pragnie wyrazić miłość do ludzi. Za jej pośrednictwem Bóg pochylił się nad ludzkością, dając lekarstwo na wszelkie kataklizmy, głód, wojny, które są skutkiem trwania w grzechu. Rocznica objawień ma sprawić, byśmy jeszcze bardziej pochylili się nad Fatimą, dostrzegając bardziej treść tych objawień, a nie ich fakt, że się wydarzyły” – mówi w rozmowie z Family News Service ks. dr Krzysztof Czapla SAC.

„13 dzień przypomina nam historyczne wydarzenia objawień. Natomiast, jeśli chcemy dobrze przygotować się do przeżywania tego dnia, musimy wsłuchać się w prośby Matki Bożej, posłuchać jej słów, które są istotą tego dnia” – podkreśla dyrektor Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówkach w Zakopanem.