KUL: światowej sławy bibliści i teologowie o pokoju dla Jeruzalem

W jaki sposób Biblia rozumie dar pokoju? Co uczynić, aby w Ziemi Świętej zagościł upragniony pokój? Pytania te są kanwą dla międzynarodowej konferencji, którą w terminie 5-7 listopada br. organizuje Instytut Nauk Biblijnych KUL wspólnie z Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich im. Abrahama J. Heschela KUL. Wśród zaproszonych gości m.in. prof. rabin Abraham Skórka doktor honoris causa KUL. Swoje przesłania do uczestników konferencji skierują patriarcha Jerozolimy Pierbattista Pizzaballa i Prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch.

Prelegenci reprezentują ośrodki naukowe w USA, Anglii, Izraelu, Finlandii, Niemczech we Włoszech i na Węgrzech. Część z nich połączy się z KUL online.

Pojawią się również polscy paneliści, między innymi z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Na konferencję „Proście o pokój dla Jeruzalem. Bosko-ludzki, mesjański i eschatologiczny dar pokoju dla Ziemi Świętej” po raz pierwszy do Polski przyjedzie także Peter Dubovsky, rektor Papieskiego Biblijnego Instytutu w Rzymie. ,,To mnóstwo wybitnych postaci i znanych nazwisk. Doceniamy, że rozpoznawalni w świecie teologowie, bibliści podejmujący kwestie dialogu chrześcijańsko – żydowskiego, zaangażowani w prowadzenie badań związanych z judaizmem ‘Drugiej Świątyni’, przyjęli nasze zaproszenie” – zapowiada ks. prof. Mirosław Wróbel, dyrektor Instytutu Nauk Biblijnych KUL.

Podczas wydarzenia bibliści i teologowie, przedstawiciele judaizmu i chrześcijaństwa zastanowią się nad tym, w jaki sposób budować pokój i pojednanie w Ziemi Świętej. Jak podkreślają organizatorzy, spotkanie ma charakter unikatowy w skali Europy. Referaty i dyskusje konferencyjne zostaną przetłumaczone na język angielski i polski przez tłumacza symultanicznego. ,,Warto uczestniczyć, aby zadawać pytania, poznać prelegentów oraz uczyć się biblijnych dróg pokoju i pojednania” – podkreśla ks. prof. Wróbel.

Konferencja ma charakter otwarty: wszyscy zainteresowani są serdecznie zaproszeni przez Instytut Nauk Biblijnych i Centrum Heschela KUL.

Transmisja online za pośrednictwem kanału YouTube Centrum Heschela: https://m.youtube.com/@CentrumHeschelaKUL

Data: 05-07 listopada (wtorek-czwartek) 2024

Miejsce: Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, Lublin, CTW-113

Więcej informacji: www.kul.pl/konferencja-proscie-o-pokoj-dla-jeruzalem-quot-ps-122-6-bosko-ludzki-mesjanski-i-eschatologiczny-dar-pokoju-dla-ziemi-swietej,art_107567.html

KUL

ZOBACZ TAKŻE

Meksykańscy biskupi: „Ryt Majów” nie jest uznany przez Kościół

Meksykańscy biskupi wyjaśniają, że nie istnieje formalny „ryt Majów” uznany przez Kościół katolicki. Oświadczenie pojawiło się po zamieszaniu medialnym, gdzie sugerowano, że Kościół katolicki wprowadza...

Ostatnie zdjęcia Titanica: Historia fotografa jezuity

Ojciec Francis Browne, jezuita, jest znany z tego, że zrobił ostatnie zdjęcia Titanica przed jego zatonięciem. Browne podróżował na statku na krótkim odcinku z Southampton...

Przesłanie biskupa Solarczyka na Adwent

Biskup Marek Solarczyk w swoim przesłaniu na Adwent podkreśla potrzebę głębokiego przygotowania duchowego na Boże Narodzenie. Zwraca uwagę na istotę oczekiwania w ciszy i modlitwie,...

Nie promocja końca świata, ale wzrost na drodze Pana

Ewangelia Łukasza i towarzyszący jej tom Dziejów Apostolskich nie promuje końca świata, ale wzrost na drodze Pana. Dlatego naśladowcy Jezusa mają być, jak mówi Jezus, „zawsze czujni” – pisze dr Amy-Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich Mary Jane Werthan University w Vanderbilt Divinity School, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 1 grudnia.