Męskie Oblężenie na Jasnej Górze: do mężczyzn po męsku o duchowości

Mężczyźnie wkraczającemu w dorosłe życie szczególnie zaczynającemu pełnić rolę męża i ojca, nie tyle i nie tylko są potrzebne rady mamy, teściowej, koleżanki z pracy, ale spotkanie z drugim mężczyzną, który jest już trzy kroki dalej w ścieżce rozwoju – mówi ks. dr hab. Adam Rybicki z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego w rozmowie z Family News Service.

Pod hasłem „Wspólna Droga” w sobotę 24 września u stóp Matki Bożej Częstochowskiej zgromadzili się mężczyźni z całej Polski. To już szósta edycja Męskiego Oblężenia na Jasnej Górze.

„Mężczyznę tworzy mężczyzna. Jeśli ktoś nie miał ojca i był wychowywany przez matki i babcie, a myśli, że to jest pełnia, którą otrzymał w procesie wychowawczym, to się myli. Do wychowania mężczyzny konieczny jest mężczyzna. Bliskość z ojcem, dziadkiem, wujkiem, bratem w domu działa bardzo budująco na kształtującego się mężczyznę. Mężczyzna, nawet jeśli jest już dorosły, cały czas się kształtuje. Spotkania ze starszymi mężczyznami, którzy wychowali już swoje dzieci i przeszli przez różne trudności, daje młodym ojcom, którzy często tracą głowę, przekonanie, że nie są pierwsi, że dadzą radę. Te wzajemne spotkania i rozmowy, dają ogromną siłę tym, którzy z podobnymi problemami właśnie się zmagają” – wskazuje rozmówca Family News Service.

Podczas Męskiego Oblężenia na Jasnej Górze świadectwem swojego życia podzielili się członkowie Rycerzy Kolumba, Drogi Odważnych oraz Wojowników Maryi. Ks. Adam Rybicki podkreśla, że zarówno przynależność do wspólnot jak i słuchanie o doświadczeniach innych są niezwykle ważne dla rozwoju duchowego mężczyzn. „Mężczyźnie wkraczającemu w dorosłe życie, szczególnie zaczynającemu pełnić rolę męża i ojca – dodaje – nie tyle i nie tylko są potrzebne rady mamy, teściowej, koleżanki z pracy, ale spotkanie z drugim mężczyzną, który jest już trzy kroki dalej w ścieżce rozwoju”.

Jak podkreśla ks. Rybicki, formowanie mężczyzny rozpoczyna się od pogłębiania jego osobistej relacji z Panem Bogiem, konieczna jest do tego dyscyplina duchowa ­– systematyczna modlitwa, rozważanie Pisma Świętego i uczestnictwo w Eucharystii. „Na jednych z rekolekcji pan, który ma cztery córki powiedział, że jego duchowość polega m.in. na tym, iż codziennie od godz. 23.00 do północy – gdy cała drużyna już śpi – modli się godzinę dziennie. Wielki szacunek dla takiego mężczyzny!” – dodał rozmówca Family News Service.

„Jeśli mówimy o typowo męskiej drodze duchowości, to proponuję, by spojrzeć na męskie postacie biblijne pod kątem tego, że tak jak współcześni mężczyźni – zmagali się oni z typowo męskimi problemami. Dawid, Mojżesz, Salomon, a wreszcie sam Chrystus – przyglądajmy się im i patrzmy, czego możemy się od nich nauczyć. Konfrontujmy nasze zmagania z tym, z czym oni się zmagali – zaznacza profesor KUL.

Podkreślając rolę Niepokalanej w życiu mężczyzny, ks. Rybicki zwraca uwagę na rozwój w Kościele wspólnot nawiązujących do dawnych historycznych bractw rycerskich. „Mężczyzna obiera sobie Maryję jako swoją Panią, dla której żyje, dla której walczy o świętość własną i swojej rodziny oraz którą broni i kocha, a z tego rodzą się piękne owoce. Miłość do swojej Matki Bożej w niczym nie zastępuje, nie usuwa, nie zmniejsza jego miłości do własnej żony, własnego dziecka, ale pomaga, pogłębia ją i rozwija”­– zaznacza rozmówca Family News Service.

Męskie Oblężenie na Jasnej Górze rozpoczęło się od warsztatów dla kapłanów oraz liderów męskich grup modlitewnych. Głównej Mszy Świętej przewodniczył i homilię wygłosił bp Krzysztof Włodarczyk, ordynariusz diecezji bydgoskiej. Wydarzenie zakończył Apel Jasnogórski oraz Jasnogórskie Śluby Mężczyzn, które uczestnicy odnowili u tronu Matki Bożej Częstochowskiej. Wszystkie nagrania zarówno z sobotniego wydarzenia, jak i warsztatów dostępne są na stronie www.oblezenie.mezczyzni.net. Patronat nad wydarzeniem objęła Konferencja Episkopatu Polski.

Family News Service

ZOBACZ TAKŻE

Od wielbłąda i ucha igły do zrozumienia bezgranicznej Bożej hojności

Dobrze znane Jezusowe słowa porównania, że wielbłądowi łatwiej jest przecisnąć się przez ucho igły, niż bogatemu wejść do Królestwa Bożego, to typowy zabieg wyolbrzymienia, użyty dla podkreślenia sensu całej wypowiedzi – pisze dr hab. Dorota Muszytowska z UKSW, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 13 października.

Ewangelia na niedzielę: moje obecne wybory wpływają na wieczność

Co robić, aby osiągnąć życie wieczne? Gdyby przeprowadzić sondę wśród przypadkowych przechodniów, wielu powiedziałoby, że to pytanie nie z tej epoki. Dziś nikogo to nie interesuje. Ważniejsze są bieżące potrzeby… Kultura, która uczy jedynie, jak żyć chwilą obecną, nie zajmuje się pytaniem o wieczność. Temat sensu życia podejmuje dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 13 października.