Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba odwiedził Polskę i Ukrainę

Patrick Kelly, Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba odbywa kilkudniową wizytę w Polsce. Odwiedził m.in. Łańcut, gdzie wziął udział w pakowaniu transportu humanitarnego z paczkami świątecznymi dla Ukraińców, przygotowanymi przez Rycerzy oraz wolontariuszy z Radomia oraz Częstochowy. P. Kelly odwiedził też ośrodek w Rawie Ruskiej na Ukrainie znajdujący się 10 km od granicy z Polską.

Od początku wojny w Ukrainie, Rycerze organizują akcje pomocowe dla uchodźców i konkretne dzieła pomocowe.

-Osobisty przykład Patricka Kelly’ego jest sygnałem dla innych Rycerzy na całym świecie, że należy otoczyć opieką najbardziej potrzebujących, otworzyć serca dla tych, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji konfliktu zbrojnego – podkreśla Krzysztof Zuba, dyrektor stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Patrick Kelly, Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba, największej na świecie katolickiej organizacji świeckiej o charakterze charytatywnym, odwiedził Centrum przeładunkowe darów dla uchodźców w Łańcucie. -Przygotowaliśmy 10 tysięcy świątecznych paczek. Mają trafić do uchodźców, także do tych co uciekają przed wojną w okolice Lwowa. Paczki z życzeniami, to symbol świąt wielkanocnych, świąt nadziei i wiary w Chrystusa. Chcemy dać im nadzieję i przesłać wiadomość, że to całe zło, można przezwyciężyć dobrem – mówił Patrick Kelly w rozmowie z TVP Rzeszów.

Pomoc humanitarna i „Namioty Miłosierdzia” dla uchodźców

Odkąd siły rosyjskie rozpoczęły inwazję wojskową w Ukrainie, członkowie Rycerzy Kolumba w Polsce, Ukrainie i Stanach Zjednoczonych angażują się w pomoc humanitarną. -Już od pierwszych godzin konfliktu zbrojnego gromadziliśmy informację o wolontariuszach z całej Polski, którzy byliby chętni przyjąć pod swój dach uchodźców uciekających przed wojną.

Dzięki zaangażowaniu Rycerzy w całej Polsce udało się zorganizować kilkadziesiąt punktów zbiórek oraz trzy główne magazyny – w Krakowie, Radomiu oraz Tomaszowie Lubelskim – mówi Krzysztof Zuba, dyrektor stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Dary zebrane w magazynach były segregowane i przygotowywane do transportu do Ukrainy, konkretnie do Lwowa. -Tam, ukraińscy Rycerze, w porozumieniu z archidiecezją lwowską zajęli się dystrybucją darów do innych miast, m.in. do Kijowa – dodaje Krzysztof Zuba.

Rycerze Kolumba z przygranicznych rejonów, przede wszystkim z Tomaszowa Lubelskiego i Lubaczowa, prowadzili dwa całodobowe „Namioty Miłosierdzia”,  w których  uchodźcy mogli się ogrzać i odpocząć po przekroczeniu granicy.

Jak wyjaśnia Krzysztof Zuba, w namiocie ludzie mogą coś zjeść, przyjąć lekarstwa  i liczyć na pełną pomoc wolontariuszy. „Namiot Miłosierdzia” może pomieścić ok. 150 osób. Znajdują się w nim: kącik dla dzieci, kącik modlitwy, gdzie uchodźcy mogą podziękować Bogu za opiekę, jest też przebieralnia oraz krzesła. Rycerze Kolumba dbają o to, aby w namiocie przebywał kapłan i aby wierni mogli skorzystać z jego posługi duszpasterskiej.

Wsparcie sióstr z krakowskich Łagiewnik

Do współpracy na granicy polsko-ukraińskiej, Rycerze Kolumba zaprosili siostry z krakowskich Łagiewnik, które przez kilka tygodni służyły radą, pomocą, dobrym słowem i wsparciem.           -Jesteśmy im wdzięczni za posługę. W przeważającej większości granicę przekraczały i przekraczają kobiety z dziećmi. Dzięki empatii sióstr łatwiej było przełamać nie tylko bariery językowe, ale także wszelkie obawy i niepokoje związane z zaistniałą sytuacją. Namiot będzie funkcjonował do końca kwietnia, bowiem wciąż wielu uchodźców zgłasza się do nas z prośbą o pomoc – opowiada Krzysztof Zuba.

Wsparcie dla najbardziej potrzebujących

Rycerze zainicjowali także akcję modlitewną :Mosty Jedności i Braterstwa w modlitwie” w intencji pokoju w Ukrainie.

-W godzinie Apelu Jasnogórskiego, o 21.00 wraz ze swoimi rodzinami i wszystkimi ludźmi dobrej woli, Rycerze jednoczą się w modlitwie o pokojowe rozwiązanie konfliktu zbrojnego- tłumaczy dyrektor stanowy Rycerzy Kolumba w Polsce.

Członkowie tej największej na świecie katolickiej organizacji charytatywnej odpowiadają również za akcję peregrynacji figury św. Michała Archanioła z Gargano w „Namiocie Miłosierdzia” w Hrebennem.

W środę, 13 kwietnia, Rycerze Kolumba wysłali kolejny transport humanitarny do Ukrainy. O godz. 18.00, przy parafii Matki Bożej Częstochowskiej przy ulicy Wernera 57 w Radomiu, wyjechał samochód z darami dla ludzi. Radomscy Rycerze zapraszają też na spotkanie z Patrickiem Kelly – zwierzchnikiem Rycerzy Kolumba na świecie. -Jego obecność w naszym kraju wskazuje, że największa na świecie katolicka organizacja świecka o charakterze charytatywnym, jaką są Rycerze Kolumba, pragnie pomóc wszystkim poszkodowanym w wyniku wojny. Osobisty przykład Patricka Kelly’ego jest sygnałem dla innych Rycerzy na całym świecie, że należy otoczyć opieką najbardziej potrzebujących, otworzyć serca dla tych, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji konfliktu zbrojnego – podkreśla Krzysztof Zuba.

14 kwietnia Kelly odwiedza Częstochowę, przed południem zaplanowano modlitwę na Jasnej Górze, popołudniu spotka się z przedstawicielami Rycerzy Kolumba w Polsce. 15 kwietnia przełożony Zakonu pojedzie do Krakowa.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Delegatem Stanowym w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym – metropolita częstochowski abp Wacław Depo.

ZOBACZ TAKŻE