Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba zakończył wizytę w Polsce i w Ukrainie

W dniach 12-16 kwietnia br. z wizytą w Polsce przebywał Patrick E. Kelly, Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba. W trakcie swojej wizyty odwiedził m.in. Łańcut, Radom oraz Częstochowę. Był też w Ukrainie.

KRZYSZTOF SIETCZYŃSKI / RYCERZE KOLUMBA / FAMILY NEWS SERVICE

Podsumowujemy najważniejsze punkty tej wizyty

Od początku wojny w Ukrainie, Rycerze organizują pomoc humanitarną dla uchodźców i konkretne dzieła pomocowe.

Jak podkreśla Krzysztof Zuba, Delegat Stanowy, przywódca Rycerzy Kolumba w Polsce, osobisty przykład Patricka Kelly’ego jest sygnałem dla innych Rycerzy na całym świecie, że należy otoczyć opieką najbardziej potrzebujących, otworzyć serca dla tych, którzy znaleźli się w dramatycznej sytuacji konfliktu zbrojnego. Patrick Kelly, Najwyższy Rycerz Zakonu Rycerzy Kolumba, największej na świecie katolickiej organizacji świeckiej o charakterze charytatywnym, odwiedził centrum przeładunkowe darów dla uchodźców w Łańcucie. -Przygotowaliśmy 10 tysięcy świątecznych paczek. Mają trafić do uchodźców, także do tych, co uciekają przed wojną w okolice Lwowa. Paczki z życzeniami to symbol świąt wielkanocnych, świąt nadziei i wiary w Chrystusa. Chcemy dać im nadzieję i przesłać wiadomość, że to całe zło można przezwyciężyć dobrem – mówił Patrick Kelly w rozmowie z TVP Rzeszów.

Odkąd siły rosyjskie rozpoczęły inwazję wojskową w Ukrainie, członkowie Rycerzy Kolumba na całym świecie angażują się w pomoc humanitarną. Dzięki zaangażowaniu polskich Rycerzy udało się zorganizować kilkadziesiąt punktów zbiórek oraz trzy główne magazyny – w Krakowie, Radomiu oraz Tomaszowie Lubelskim,

Dary zebrane w magazynach były segregowane i przygotowywane do transportu do Ukrainy, konkretnie do Lwowa. Tam, ukraińscy Rycerze, w porozumieniu z archidiecezją lwowską zajęli się dystrybucją darów do innych miast, m.in. do Kijowa

Rycerze Kolumba z przygranicznych rejonów, przede wszystkim z Tomaszowa Lubelskiego i Lubaczowa, prowadzili dwa całodobowe „Namioty Miłosierdzia”, w których uchodźcy mogli się ogrzać i odpocząć po przekroczeniu granicy. W ich służbie wspomagali ich Rycerze z całej Polski, którzy przyjeżdżali jako wolontariusze.

Jak wyjaśnia Krzysztof Zuba, w namiocie ludzie mogą coś zjeść, przyjąć lekarstwa i liczyć na pełną pomoc wolontariuszy. Znajdują się w nim: kącik dla dzieci, kaplica, przebieralnia oraz krzesła. Rycerze Kolumba dbają o to, aby w namiocie przebywał kapłan i aby wierni mogli skorzystać z jego posługi duszpasterskiej.

Do współpracy na granicy polsko-ukraińskiej, Rycerze Kolumba zaprosili również zakonnice ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia, które przez kilka tygodni posługiwały uchodźcom pomocą, dobrym słowem i wsparciem.

Rycerze zainicjowali także akcję modlitewną „Mosty Jedności i Braterstwa w modlitwie” w intencji pokoju w Ukrainie. -W godzinie Apelu Jasnogórskiego, o 21.00 wraz ze swoimi rodzinami i wszystkimi ludźmi dobrej woli, Rycerze jednoczą się w modlitwie o pokojowe rozwiązanie konfliktu zbrojnego- tłumaczy Krzysztof Zuba, przywódca polskich Rycerzy.

5 tysięcy paczek świątecznych od Rycerzy Kolumba z Radomia dla rodzin na Ukrainie

Patrick Kelly odwiedził Centrum Miłosierdzia zorganizowane przez Rycerzy w Radomiu. Pomógł tam w pakowaniu świątecznych paczek z żywnością.  Symbolicznego położenia na palecie ostatniej z nich dokonał Patrick Kelly. Dary zostały wysłane transportem do Kijowa, gdzie następnie zostaną wręczone potrzebującym rodzinom.

Inicjatywa ta jest jedną z wielu inicjatyw pomocowych podejmowanych przez Rycerzy Kolumba w Polsce na rzecz uchodźców i potrzebujących na Ukrainie. Podobne ośrodki Rycerze prowadzą również w Warszawie i Częstochowie, a także na przejściu granicznym w Hrebennem i Budomierzu

 „To moja pierwsza wizyta w Polsce jako Najwyższego Rycerza. Wcześniej bywałem już w Waszym kraju, ale tym razem jest zupełnie inaczej. Miałem bowiem okazję spędzić czas z polskimi Braćmi Rycerzami, zobaczyć ich wielką energię, prężność działania oraz wspaniałą duchowość” – powiedział Najwyższy Rycerz w przemówieniu skierowanym do Rycerzy oraz ich rodzin zgromadzonych licznie w kościele pw. Matki Bożej Częstochowskiej. Przywódca Rycerzy wygłosił przemówienie na zakończenie mszy św., której przewodniczył bp Piotr Turzyński. „To cudowne, że są ludzie szlachetni, gotowi służyć potrzebującym. Trzeba powiedzieć bezwzględnie, że Rycerze Kolumba są tu na pierwszej linii” – stwierdził duchowny.

Wizyta w Centrum Miłosierdzia Rycerzy Kolumba

Patrick Kelly odwiedził również Archidiecezjalne Centrum Duchowości „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy. W Centrum prowadzonym przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej schronienie znalazło ok. 100 ukraińskich dzieci z domów dziecka w Myrnem i Melitopolu. Rycerze Kolumba wspierają tę inicjatywę.

„Dzieci, które tutaj przebywają, są już obciążone traumą, bo są to dzieci z dysfunkcyjnych rodzin” – tłumaczy ks. Marek Bator, Dyrektor lokalnej Caritas odpowiedzialny za ośrodek oraz Rycerz Kolumba. „Przywieziono je tutaj po to, żeby nie doświadczyły okrucieństwa wojny. I żeby, wracając do domu, mogły wrócić do swojej wewnętrznej dziecięcej wolności” – dodał duchowny.

„Przyjechaliśmy(…), aby odwiedzić te dzieci i obdarować je miłością Rycerzy Kolumba” – powiedział Najwyższy Rycerz Patrick Kelly. „Jesteśmy tu, aby im pomóc i aby przejść z nimi tę drogę, która dla nich wszystkich jest prawdziwą drogą Wielkiego Piątku” – podkreślił Patrick Kelly. 

Następnie przywódca Rycerzy odwiedził Centrum Miłosierdzia działające przy parafii św. Wojciecha w Częstochowie. Centrum działa przede wszystkim dzięki zaangażowaniu Rycerzy Kolumba, a także innych parafian i lokalnych wolontariuszy. Służy ono jako miejsce zbiórki i wydawania darów dla potrzebujących uchodźców.

„Każdego dnia przychodzi tutaj ok. 200-300 osób, głównie matek z dziećmi, aby szukać dla siebie potrzebnych rzeczy” – wyjaśnia ks. Ryszard Umański, proboszcz parafii i Kapelan lokalnej wspólnoty Rycerzy Kolumba.

Działa tam również specjalna kuchnia prowadzona przez uchodźców. Dochód uzyskany przy sprzedaży posiłków jest przeznaczony na pomoc Ukrainie.

Przebywając w Częstochowie, Patrick Kelly spotkał się także z przywódcami polskich Rycerzy na czele z Krzysztofem Zubą, Delegatem Stanowym, oraz z abpem Wacławem Depo, Metropolitą Częstochowskim i Kapelanem Stanowym Rycerzy w Polsce.

„W czasie wizyty Najwyższego Rycerza są dwa słowa, które trzeba wypowiedzieć wobec Boga i wobec ludzi. Pierwsze to wdzięczność. Wdzięczność Bogu za Zakon Rycerzy Kolumba, który on reprezentuje (…). Drugie zaś – to nadzieja. Spotykając się dziś i pomagając, mamy nadzieję, że będzie to jakiś krok w kierunku pokoju, który jest darem idącym od samego Boga” – powiedział Kapelan Stanowy.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od ponad 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Delegatem Stanowym, przywódcą Rycerzy w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym, czyli ich krajowym duszpasterzem – Metropolita Częstochowski abp Wacław Depo.

ZOBACZ TAKŻE