Patriarcha Jerozolimy podczas konferencji na KUL: pokój Jerozolimy to pokój całego świata

Przesłanie kard. Pierbattisty Pizzaballi było kluczowym momentem międzynarodowej konferencji biblistów i teologów „Proście o pokój dla Jeruzalem”, odbywającej się na KUL. „Modlitwa o pokój dla Jerozolimy jest w istocie wołaniem o pokój dla całego świata” – zaznaczył patriarcha.

Łaciński patriarcha Jerozolimy przypomniał, że biblijne wołanie o pokój dla Jeruzalem to apel niezwykle aktualny, w kontekście złożonej i problematycznej sytuacji w Ziemi Świętej. Podkreślił, że pokój jest czymś więcej, niż tylko jedną z wartości, o którą troszczą się wyznawcy Chrystusa. „W Jerozolimie bije serce wszystkich narodów” – mówił hierarcha.

Uczestnikom konferencji wskazał także, że to właśnie powołaniem mieszkańców Ziemi Świętej jest świadczenie o życiu w zażyłości z Bogiem i zdolności do niesienia bliźnim życia, dzięki Bożej Miłości. „Wiem, jak ograniczeni jesteśmy, ale mimo to powinniśmy zawsze pamiętać o tym, co jest naszym świadectwem jako mieszkańców Jerozolimy” – podsumował.

Trzydniowe sympozjum, jak przyznał ks. prof. Marcin Kowalski dyrektor Centrum Heschela KUL, z punktu widzenia geopolitycznego nie może wpłynąć na sytuację w Ziemi Świętej, ale głos uczestników konferencji ma znaczenie w publicznej debacie. „Tradycja biblijna zawiera przesłanie pokoju dla całego wszechświata, które mówi o tym, że nie pieniędzmi i nie bronią, ale siłą jedności i siłą serca możemy walczyć ze złem trwającego konfliktu. My chcemy wykrzyczeć światu, że nie możemy przyzwyczaić się do wojny, bo ona zawsze jest złem, które pozbawia godności” – argumentował ks. prof. Marcin Kowalski.

Spotkaniu światowej sławy biblistów i teologów towarzyszyła dyskusja, która ostatniego dnia konferencji moderował rzecznik prasowy KUL, dr hab. Robert Szwed. „Dialog między religiami wymaga zaangażowania. Dialog to jedno z najważniejszych narzędzi we wszystkich ludzkich relacjach. Ma on ogromne znaczenie w moich rozmowach z papieżem Franciszkiem. Choć są kwestie, które nas poróżniają, mamy otwarte serce, które pozwala nawiązać porozumienie” – mówił prof. Abraham Skórka doctor honoris causa KUL, uczestnik panelu.

fot. Tomasz Korszyko / KUL

Konferencja „Proście o pokój dla Jeruzalem” z udziałem teologów i biblistów z całego świata, odbyła się od 5 do 7 listopada na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II z inicjatywy Centrum Relacji Katolicko-Żydowskich KUL im. Abrahama J. Heschela we współpracy z Instytutem Nauk Biblijnych KUL. W dyskusjach panelowych uczestniczył m.in. argentyński rabin, prof. Abraham Skórka, Prefekt Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan kard. Kurt Koch.

KUL

ZOBACZ TAKŻE

Polonia z Rzymu wita Adwent na Mentorelli, śladami Karola Wojtyły

W przepięknie położonym wśród gór otaczających Rzym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli rozpoczęli uroczyście Adwent 2024 roku Polacy mieszkający w stolicy Włoch i okolicy. „Maryja w tym miejscu nas przygarnia i przedstawia swojemu Synowi” – mówił rektor sanktuarium, ojciec Adam Dźwigoń.

Meksykańscy biskupi: „Ryt Majów” nie jest uznany przez Kościół

Meksykańscy biskupi wyjaśniają, że nie istnieje formalny „ryt Majów” uznany przez Kościół katolicki. Oświadczenie pojawiło się po zamieszaniu medialnym, gdzie sugerowano, że Kościół katolicki wprowadza...

Ostatnie zdjęcia Titanica: Historia fotografa jezuity

Ojciec Francis Browne, jezuita, jest znany z tego, że zrobił ostatnie zdjęcia Titanica przed jego zatonięciem. Browne podróżował na statku na krótkim odcinku z Southampton...

Przesłanie biskupa Solarczyka na Adwent

Biskup Marek Solarczyk w swoim przesłaniu na Adwent podkreśla potrzebę głębokiego przygotowania duchowego na Boże Narodzenie. Zwraca uwagę na istotę oczekiwania w ciszy i modlitwie,...