Podwórko „Emi & Gracji” – innowacyjny projekt dla dzieci polonijnych

Gdzie mieszka św. Mikołaj? Czy można się z nim spotkać? Jakie są polskie zwyczaje bożonarodzeniowe? – na te i inne pytania szukały odpowiedzi dzieci polonijne w kolejnym spotkaniu z cyklu Podwórko „Emi & Gracji”, które odbyło się stacjonarnie i online 7 grudnia. Tym razem gościem specjalnym wydarzenia był delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński.

W każdą drugą środę miesiąca w godzinach 17:00-18:30 Poradnia Familiaris z Freiburga zaprasza polonijne dzieci w wieku 2-12 lat do odkrywania świata wraz z głównymi bohaterkami – Emi i Gracją. Imiona dwóch tytułowych postaci są grą słów i nawiązują do słowa „emigracja”.

Każde spotkanie rozpoczyna bajka, po której jest czas na wspólne muzykowanie oraz rozmowę z gościem specjalnym. W czasie grudniowego spotkania bp. Piotr Turzyński przybliżał dzieciom postać św. Mikołaja. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom polonijnym polskich tradycji i kultury bożonarodzeniowej.

Spotkania z cyklu Podwórko „Emi & Gracji” odbywają się w trybie hybrydowym. Z uczestnikami zgromadzonymi w biurze Familiaris we Freiburgu łączą się młodzi przedstawiciele Polonii z różnych krajów.

Współautorka inicjatywy Monika Horoch zaznaczyła, że dzieciom sprawia wiele radości możliwość spotkania z rówieśnikami z różnych zakątków Europy. „Sprawdzają na mapie, gdzie leżą te miejscowości, skąd łączą się inne dzieci” – zauważyła współprowadząca przyznając, że od dzieci można nauczyć się ciekawości świata i prostoty komunikacji.

Projekt Podwórko „Emi & Gracji” wychodzi naprzeciw rodzinom, które stają przed wyzwaniami jakie niesie ze sobą życie na emigracji. Podstawowymi celami comiesięcznych spotkań są wzmacnianie tożsamości polonijnych dzieci i młodzieży, wspieranie ich rozwoju oraz budowanie relacji. Jest to ogólnoniemiecki projekt edukacyjny dla dzieci realizowany pod patronatem Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech ks. dr. Michała Wilkosza przez Poradnię „Familiaris”. Projekt rozpoczął się we wrześniu 2022 r. i potrwa do września 2025 r.

Więcej: poradnia-pmk.eu, Familiaris Poradnia / Facebook

Family News Service

ZOBACZ TAKŻE

Od wielbłąda i ucha igły do zrozumienia bezgranicznej Bożej hojności

Dobrze znane Jezusowe słowa porównania, że wielbłądowi łatwiej jest przecisnąć się przez ucho igły, niż bogatemu wejść do Królestwa Bożego, to typowy zabieg wyolbrzymienia, użyty dla podkreślenia sensu całej wypowiedzi – pisze dr hab. Dorota Muszytowska z UKSW, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 13 października.

Ewangelia na niedzielę: moje obecne wybory wpływają na wieczność

Co robić, aby osiągnąć życie wieczne? Gdyby przeprowadzić sondę wśród przypadkowych przechodniów, wielu powiedziałoby, że to pytanie nie z tej epoki. Dziś nikogo to nie interesuje. Ważniejsze są bieżące potrzeby… Kultura, która uczy jedynie, jak żyć chwilą obecną, nie zajmuje się pytaniem o wieczność. Temat sensu życia podejmuje dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 13 października.