fot. Katarzyna Białecka-Urbańska_Monika Horoch_FNS

Gdzie mieszka św. Mikołaj? Czy można się z nim spotkać? Jakie są polskie zwyczaje bożonarodzeniowe? – na te i inne pytania szukały odpowiedzi dzieci polonijne w kolejnym spotkaniu z cyklu Podwórko „Emi & Gracji”, które odbyło się stacjonarnie i online 7 grudnia. Tym razem gościem specjalnym wydarzenia był delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński.

W każdą drugą środę miesiąca w godzinach 17:00-18:30 Poradnia Familiaris z Freiburga zaprasza polonijne dzieci w wieku 2-12 lat do odkrywania świata wraz z głównymi bohaterkami – Emi i Gracją. Imiona dwóch tytułowych postaci są grą słów i nawiązują do słowa „emigracja”.

Każde spotkanie rozpoczyna bajka, po której jest czas na wspólne muzykowanie oraz rozmowę z gościem specjalnym. W czasie grudniowego spotkania bp. Piotr Turzyński przybliżał dzieciom postać św. Mikołaja. Celem spotkania było przybliżenie dzieciom polonijnym polskich tradycji i kultury bożonarodzeniowej.

Spotkania z cyklu Podwórko „Emi & Gracji” odbywają się w trybie hybrydowym. Z uczestnikami zgromadzonymi w biurze Familiaris we Freiburgu łączą się młodzi przedstawiciele Polonii z różnych krajów.

Współautorka inicjatywy Monika Horoch zaznaczyła, że dzieciom sprawia wiele radości możliwość spotkania z rówieśnikami z różnych zakątków Europy. „Sprawdzają na mapie, gdzie leżą te miejscowości, skąd łączą się inne dzieci” – zauważyła współprowadząca przyznając, że od dzieci można nauczyć się ciekawości świata i prostoty komunikacji.

Projekt Podwórko „Emi & Gracji” wychodzi naprzeciw rodzinom, które stają przed wyzwaniami jakie niesie ze sobą życie na emigracji. Podstawowymi celami comiesięcznych spotkań są wzmacnianie tożsamości polonijnych dzieci i młodzieży, wspieranie ich rozwoju oraz budowanie relacji. Jest to ogólnoniemiecki projekt edukacyjny dla dzieci realizowany pod patronatem Rektora Polskiej Misji Katolickiej w Niemczech ks. dr. Michała Wilkosza przez Poradnię „Familiaris”. Projekt rozpoczął się we wrześniu 2022 r. i potrwa do września 2025 r.

Więcej: poradnia-pmk.eu, Familiaris Poradnia / Facebook

Family News Service