Ponad 1000 artystów, 350 piosenek w ciągu 20 lat. „Piosenki brzmią tu inaczej”

„Ważne jest to, że ludzie przychodzą i mówią: piosenki brzmią tu inaczej, bo jest Duch; ci co śpiewają wiedzą, co śpiewają, wiedzą Komu śpiewają” – powiedział Family News Service ks. Andrzej Cypryś, jeden z organizatorów koncertu „Jednego Serca, jednego Ducha”. 23 października w Rzeszowie odbyła się kolejna promocja płyt koncertowych.

Od pierwszego koncertu „Jednego Serca, jednego Ducha”, który zorganizowano w 2003 r. i miał być tylko jednorazowym wydarzeniem, na scenie wystąpiło już ponad 1000 artystów, którzy zaśpiewali około 350 piosenek. Dla organizatorów nie to jest najważniejsze. Idea przyświecająca wydarzeniu jest inna. „Chociażbyś słuchał najpiękniejszych piosenek, melodii i tekstów, nigdy nie będziesz szczęśliwy. Będziesz szczęśliwy tylko wtedy, kiedy te melodie, te teksty wyjdą z twojego serca przez twoje usta i ubogacą twoich przyjaciół, dlatego że szczęście jest tylko w dawaniu” – podkreślił Jan Budziaszek, główny pomysłodawca koncertu, związany z zespołem „Skaldowie”.

Jak podkreślają organizatorzy, „Jednego Serca, jednego Ducha” nie tyle jest występem, ale modlitwą. „Staramy się przy pomocy tekstu mówionego i śpiewanego, żeby słowa dotarły do serca drugiego człowieka” – zaznaczył Budziaszek. „Biada mi, żeby ktokolwiek po spotkaniu ze mną zapamiętał mnie, a nie Ciebie, Panie mój. Przed moimi spotkaniami i przed każdym tego typu koncertem modlę się o jedno serce, dlatego nie ma znaczenia, ilu nas tam będzie. Jedno poruszone serce będzie dalej promieniować” – dodał.

Organizatorzy rzeszowski koncert porównują do ogrodu, gdzie jest życie. „Dzisiaj imprez typu +balon pusty w środku+ jest dużo. My nie jesteśmy imprezą balonową, ale raczej ogrodową” – podkreślił ks. Andrzej Cypryś.

Jan Budziaszek jest przekonany, że „Jednego Serca, jednego Ducha” jest owocem łaski Bożej. „To jest łaska, a nie zasługa księży ani moja, ani nikogo. Nic tak nie łączy jak wspólna modlitwa i wspólne śpiewanie. Musimy razem śpiewać. Rodzina +Jednego Serca, jednego Ducha+ to nie my na scenie. To są wszyscy ludzie, którzy są na placu” – powiedział Budziaszek.

W niedzielę 23 października w Rzeszowie odbyła się promocja płyt „Jednego Serca, Jednego Ducha”. To zestaw materiałów CD i DVD, jak również pendrive z zapisem koncertu JSJD live 2022. W tym roku dodatkowo pojawiła się płyta DVD zawierająca 3 filmy tematyczne, poświęcone koncertowi. Płyty z tego roku i lat ubiegłych można znaleźć na: https://jednegoserca.pl/

Koncert „Jednego Serca, Jednego Ducha” odbywa się od 2003 r. w uroczystość Bożego Ciała w Parku Sybiraków w Rzeszowie. Gromadzi uczestników z Polski i zagranicy. Organizatorami wydarzenia są jego pomysłodawca i znany perkusista Jan Budziaszek, oraz ks. Mariusz Mik  i ks. Andrzej Cypryś, którzy czuwają nad organizacyjną stroną koncertu. Od 2011 r. koncert można oglądać poprzez przekaz internetowy. Wydarzenie transmitowane jest także przez TV Trwam.  W tym roku 16 czerwca odbyła się jubileuszowa 20. edycja „Jednego Serca, jednego Ducha”.

Family News Service

ZOBACZ TAKŻE

Żydowskie Pisma pomagają zrozumieć wydarzenie w Kanie Galilejskiej

Bez znajomości Żydowskich Pism nie możemy zrozumieć Ewangelii. Jeśli źle zrozumiemy żydowskie praktyki, to także źle zrozumiemy Jezusa - pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 19 stycznia dr Amy Jill Levine, profesor Nowego Testamentu i Nauk Żydowskich, pierwsza Żydówka wykładająca Nowy Testament w Papieskim Instytucie Biblijnym w Rzymie.

Bocelli, Bob Dylan, Niemen i Chór KUL – artyści dla Jana Pawła II

W 2020 r. z okazji setnej rocznicy urodzin Karola Wojtyły polscy artyści, w tym pochodzący z Lublina, w hołdzie papieżowi nagrali utwór „Nie zastąpi Ciebie nikt”. Hymn skomponował Romuald Lipko, tekst napisał Marek Dudkiewicz. Zaśpiewali m.in. Kasia Moś, Dorota Osińska, Natalia Rubiś, Wojciech Cugowski, Marek Piekarczyk i Mateusz Ziółko. To nie przypadek, bo Papież Polak znany ze swojego zamiłowania do sztuki i muzyki, inspirował twórczość wielu artystów na świecie.

Ewangelia na niedzielę: od wody, przez wino, do Krwi – cud Eucharystii

W Biblii wino jest symbolem miłości. Przemienić zwykłą „wodę” naszego życia w szlachetne „wino” miłości Bożej, zaczerpnąć i zanieść innym – teraz! Ten aspekt znaku w Kanie Galilejskiej podejmuje komentarz do Ewangelii przygotowany przez Centrum Formacji Duchowej w Krakowie na niedzielę 19 stycznia.