fot. Vatican News

W centrum Neapolu otwarto „Pralnię i Prysznice Papieża Franciszka” z myślą o najuboższych. To kolejna we Włoszech inicjatywa tego typu w ramach działalności charytatywnej Stolicy Apostolskiej. W otwarciu uczestniczył kard. Konrad Krajewski, Jałmużnik Papieski kierujący watykańską Dykasterią ds. Posługi Miłosierdzia.

„To kolejna okazja – mówi kardynał Krajewski ­­– aby być blisko zranionej ludzkości, sposób na okazanie Bożej obecności i bliskości najmniejszym”. Zdaniem Jałmużnika Papieskiego, Jezus wymaga od nas czegoś więcej niż dania chleba.

W trosce o godność każdego ubogiego i bezdomnego Dykasteria stara się odpowiadać na różnorodne potrzeby swoich podopiecznych, w tym także duchowe. Godność to także możliwość dbania o higienę osobistą i noszenia czystych ubrań.

Jak podaje Vatican News, otwarte 12 stycznia pralnia i prysznice w Neapolu są kolejnym tego typu ośrodkiem po Rzymie (otwarcie w 2017 r.), Genui (2019 r.) i dwóch pralniach w Turynie otwartych w listopadzie ubiegłego roku.

Neapolitańską Pralnią Papieża Franciszka zarządza Wspólnota Sant’Egidio (św. Idziego), a jej powstanie wsparły Procter & Gamble z Haier Europe. Pralki, suszarki oraz prysznice dostępne dla najuboższych zamontowano w Casa dell’Amicizia w samym sercu Neapolu.

Benedetta Ferone ze Wspólnoty Sant’Egidio, podkreśla, że takie ośrodki „dają fizyczne miejsce, w którym można poprosić o pomoc i odrodzić się”. W Neapolu do tej pory ponad 300 osób, którym pomagała Wspólnota opuściło ulicę, znajdując rodziny, domy, pracę.

Galeria zdjęć: Vatican News

Family News Service