fot. My Obywatele UE / Facebook

„Dla każdego, kto chciałby zrozumieć Unię Europejską – to jest pozycja obowiązkowa!” – piszą organizatorzy spotkania z Victorią Martín de la Torre, autorką książki „Europa – skok w nieznane”.  Big Book Cafe, Fundacja Geremka, Wydawnictwo Dialog oraz Fundacja My Obywatele UE zapraszają na premierę polskiego wydania, która odbędzie się w poniedziałek 9 maja br., w Dniu Europy, o godz. 19:00 w Big Book Cafe w Warszawie.

W tej książce można znaleźć odpowiedzi na pytania takie jak: Kim byli ojcowie założyciele Unii Europejskiej i czym się kierowali? Dlaczego nie powstała armia europejska? Czy eurosceptycyzm jest w stanie sparaliżować efektywność Unii? Kto był polskim pionierem „europejskiego skoku w nieznane”?

https://www.facebook.com/MyObywateleUE/posts/3163536400602754

„Po przeczytaniu tej książki nigdy już nie pomyślimy, mam nadzieję, o Europie, jako o odczłowieczonej, biurokratycznej rzeczywistości, pozbawionej owej ‘duszy’. Intencją Autorki było dać nam bogaty obraz pierwszych momentów integracji europejskiej jako fascynującego procesu, za którym stali ludzie z krwi i kości, którzy jednak, w całej swojej zwyczajności, dokonali rzeczy nadzwyczajnej: nauczyli nas patrzeć na wojnę jako na coś, co nigdy więcej nie powinno się wydarzyć na europejskiej ziemi. Na żadnej ziemi. Teraz naszą rolą jest uhonorować ich dziedzictwo i kontynuować to, co oni stworzyli” – napisała prof. Danuta Hübner w recenzji książki „Europa – skok w nieznane”, którą czytamy na stronie myobywateleue.org.

Jak czytamy dalej na myobywateleue.org, „Victoria Martín de la Torre w książce ‘Europa – skok w nieznane’ w ciekawym, lekkim stylu ukazuje sylwetki ojców założycieli UE – przytacza prawdziwe dialogi i sytuacje, które często są kluczem do zrozumienia, w jaki sposób i dlaczego podejmowano decyzje, które dziś mają wpływ na życie 500 milionów Europejczyków”.
Książka zawiera cenne wywiady, przeprowadzone przez autorkę z osobami, które znały jej bohaterów osobiście.

Gościem spotkania będzie Piotr Maciej Kaczyński, publicysta i szkoleniowiec z zakresu integracji europejskiej, ekspert Fundacji im. Bronisława Geremka w Warszawie, członek zespołu ekspertów Team Europe Polska. Spotkanie poprowadzi Ignacy Niemczycki.

W wydarzeniu będzie można uczestniczyć osobiście w Big Book Cafe przy ul. J. Dąbrowskiego 81 w Warszawie (wstęp jest wolny, bez rezerwacji) albo poprzez transmisję online na żywo na kanale Facebook My Obywatele UE. Będzie zapewnione tłumaczenie z języka angielskiego. Po wydarzeniu zapis rozmowy pozostanie dostępny.

Partnerami polskiego wydania książki są: Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, COMECE – Komisja Konferencji Biskupów Unii Europejskiej, MY OBYWATELE UNII EUROPEJSKIEJ – Fundacja im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego oraz Wydawnictwo Akademickie DIALOG.

Victoria Martín de la Torre urodziła się w 1973 r. w Madrycie. Od 2008 r. jest doradczynią do spraw komunikacji Grupy Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim. Posiada tytuł magistra dziennikarstwa na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku i magistra polityki europejskiej w Kolegium Europejskim w Brugii. Przez pewien czas pracowała jako dziennikarka tygodnika „Tiempo”. Jej pierwsza książka „Podróż do miasta Betlejem” (hiszp. „Viaje a la ciudad de Belén”) ukazała się w 2007 r. W roku 2009 Victoria Martín de la Torre założyła stowarzyszenie Forum Abrahama dla Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego, którego jest prezesem.