„Trzeba nieustannie podnosić świadomość społeczną na temat bezpieczeństwa. Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania. Chcemy zrobić wszystko, żeby pielgrzymki były bezpieczne” – powiedziała Family News Service dr hab. Barbara Strzałkowska z UKSW po pierwszym ogólnopolskim szkoleniu dla organizatorów pielgrzymek. W spotkaniu 23 listopada udział wzięli przedstawiciele diecezji, zgromadzeń zakonnych i biur pielgrzymkowych.
Z inicjatywy Rady Konferencji Episkopatu Polski ds. Migracji, Turystyki i Pielgrzymek we współpracy z działającym od października na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego kierunkiem Chrześcijańskiej Turystyki Religijnej w Warszawie zostało zorganizowane pierwsze wspólne Szkolenie podmiotów kościelnych i biur podróży w zakresie organizacji ruchu pielgrzymkowego. Wydarzenie swoim patronatem objęło Ministerstwo Sportu i Turystyki. Impulsem do działania był tragiczny wypadek polskiego autokaru w Chorwacji, w którym zginęło 12 osób. Autobusem podróżowali pielgrzymi, którzy zmierzali do sanktuarium maryjnego w Medjugorie w Bośni. Kontrola mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego wykazała, że firma, która organizowała wyjazd dopuściła się poważnych zaniedbań i od lat działa bez odpowiednich zezwoleń.
W szkoleniu wzięło udział ponad sto osób z całej Polski. Byli przedstawiciele diecezji, zgromadzeń zakonnych i biur pielgrzymkowych. Głównym celem spotkania było podnoszenie świadomości organizatorów pielgrzymek w zakresie przepisów prawa turystycznego, które od kilkunastu lat obowiązują w Polsce. „Nieznajomość prawa nie zwalnia z jego stosowania, a na organizatorach spoczywa bardzo duża odpowiedzialność, w niektórych przypadkach nawet karna, o cywilnej nie wspominając” – mówi prof. Strzałkowska. I dodaje, że osoby duchowne często nie zdają sobie z tego sprawy.
Największe zainteresowanie słuchaczy wzbudził wykład z prawa turystyki, który wygłosił Dominik Borek, dyrektor departamentu turystyki w ministerstwie. Jak mówi prof. Strzałkowska, fachowe rady prelegenta były niezwykle cenne i pouczające dla uczestników szkolenia.
Spotkanie było także okazją do wymiany doświadczeń. Kościelni organizatorzy pielgrzymek najczęściej dopytywali o warunki, na jakich parafia czy wspólnota może zorganizować legalny wyjazd pielgrzymkowy. Ustawodawca przewidział taką możliwość, pod warunkiem, że wyjazdy pielgrzymkowe będą skierowane do zamkniętej grupy osób, będą organizowane okazjonalnie i całkowicie pro bono.
Z kolei przedstawiciele biur pielgrzymkowych uczulali uczestników spotkania na problem wyjazdów organizowanych wbrew obowiązującym przepisom prawa. Podkreślano, że takie praktyki psują rynek i dlatego nie może być na nie cichego przyzwolenia. „W Kościele powinniśmy spełniać najwyższe standardy, także jeżeli chodzi o przestrzeganie przepisów prawa państwowego” – podkreśla dr hab. Strzałkowska.
„Najważniejszy wniosek ze spotkania jest jeden: trzeba nieustannie podnosić świadomość społeczną na temat bezpieczeństwa” – wskazuje organizatorka szkolenia. Biblistka podkreśla, że taka świadomość jest w Kościele, ale po dzisiejszym szkoleniu jest większa. Jak dodaje, strona kościelna i państwowa chcą współpracować i planowane są kolejne szkolenia, które w przyszłości mają być organizowane cyklicznie.
Family News Service