S. P. Narożna, fot. FNS

– Stale doskonaląc się w zawodzie pielęgniarki staramy się być w pełni profesjonalne, a habit budzi zaufanie pacjentów – powiedziała przewodnicząca Komisji Pielęgniarek z ramienia żeńskich zgromadzeń zakonnych s. Paula Narożna podczas 98. Pielgrzymki Służby Zdrowia na Jasną Górę. W Polsce pracuje 2 200 pielęgniarek zakonnych.

„Zdarza się, że rodziny pozostawiają swoich bliskich w szpitalach nie mając cierpliwości i możliwości codziennej opieki nad mini. To my stajemy się dla nich najbliższe” -– podkreśliła s. Paula Narożna.

Jak zauważyła na siostrach pracujących w szpitalach spoczywa podwójne zadanie – niesienie ulgi w cierpieniu zarówno fizycznym jak i duchowym. „Dodatkowym zadaniem w naszej pracy jest to, by być otwartym na potrzeby duchowe naszych podopiecznych, zwłaszcza tych, którzy odchodzą, by pomóc im pojednać się z bliskimi i z Bogiem. Habit ułatwia nam tę pracę, budzi zaufanie” – dodała felicjanka. 

„Zawsze chorego stawiać przed chorobą” – powiedział w homilii podczas pielgrzymki medyków Prymas Polski abp Wojciech Polak. „Można dyskutować, jak pomagać, jak leczyć, ale trzeba pamiętać, że we wszystkim, co jako Służba Zdrowia czynicie, nie chodzi tylko o leczenie ciał. Chodzi o terapię ludzkiej godności, tej nie można negocjować, tej zawsze trzeba bronić” – powiedział abp Polak.

98. Pielgrzymka Służby Zdrowia na Jasną Górę zgromadziła przedstawicieli medyków z całej Polski. W tym roku po raz pierwszy do pielgrzymki medyków dołączyła społeczność sióstr pielęgniarek. W Polsce niemal 2 200 pielęgniarek zakonnych pracuje w zakładach opieki, hospicjach, jak również dociera do chorych bezpośrednio przez sieć pomocy domowej.