fot1. Meeting Rimini, flickr.com,Attribution-NonCommercial-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-NC-SA 2.0)

100 konferencji, 15 wystaw, 17 pokazów dzięki zaangażowaniu 3000 wolontariuszy – w dniach 20-25 sierpnia odbyło się 44. Spotkanie na rzecz Przyjaźni Między Narodami, które co roku organizowane jest we włoskim Rimini. Tegoroczne wydarzenie zatytułowane było „Ludzka egzystencja jest niewyczerpaną przyjaźnią”.

Spotkanie rozpoczęło się Mszą św. pod przewodnictwem arcybiskupa Bolonii i przewodniczącego Konferencji Episkopatu Włoch kard. Matteo Zuppiego, a jego zamknięcia dokonał prezydent Republiki Włoskiej Sergio Mattarella.

Papież Franciszek przekazał orędzie skierowane do organizatorów i uczestników. „Odważnie brzmi tytuł Spotkania: +Ludzka egzystencja jest niewyczerpaną przyjaźnią+, ponieważ wyraźnie wbrew trendom, w czasach naznaczonych indywidualizmem i obojętnością, które generują samotność i wiele form odrzucenia” – czytamy w liście z przesłaniem Papieża, podpisanym przez kard. Pietro Parolina, Sekretarza Stanu. Ojciec Święty zachęca, aby nigdy nie ustawać w dyspozycyjności wobec „niewyczerpanej przyjaźni”, opierającej się na Chrystusie i na opoce Piotra, aby być gotowym uchwycić dobro, jakie każdy może wnieść do życia wszystkich. „Inne kultury nie są wrogami, przed którymi trzeba się chronić, ale są różnorodnymi odbiciami niewyczerpanego bogactwa życia ludzkiego”.

Bogaty program obejmował spotkania z czołowymi politykami włoskimi, przedstawicielami religii, ludźmi kultury i nauki, artystami i sportowcami.

Podczas spotkania poruszono tematy dotyczące edukacji młodych pokoleń, dialogu międzyreligijnego, transformacji ekologicznej, cyfryzacji i sztucznej inteligencji, zrównoważonego rozwoju gospodarczego oraz kulturowych podstaw demokracji. Specjalną konferencję poświęcono dziedzictwu Benedykta XVI, oddając hołd niedawno zmarłemu papieżowi.

Zaprezentowano także wiele świadectw ludzi, którzy stworzyli miejsca nadziei w sytuacjach wojny, ubóstwa i trudności społecznych. Jednym z nich był Tagashi Nagai, japoński lekarz ze wspólnoty chrześcijańskiej w Nagasaki, który pomimo ciężkiej białaczki i utraty wszystkiego – żony, domu, szpitala, laboratorium – wytrwał w wierze, stając się w ten sposób światłem dla wszystkich, którzy przeżyli wybuch bomby atomowej.

Opowiedziano też historię Dorothy Day, która postanowiła oddać życie w służbie najbiedniejszym i bezrobotnym, a także bł. José Gregorio Hernandeza z Wenezueli – lekarza, który bezpłatnie leczył tych, których nie było stać na opłacenie badań lekarskich.

Przybliżono również postać o. Pino Puglisiego, księdza zabitego przez mafię, z powodu jego zaangażowania na rzecz młodych chłopców, aby uniknęli wejścia na drogę przestępczą.

Jedna z wystaw poświęcona była trapistkom, które przywróciły nadzieję mieszkańcom dotkniętej wojną Syrii, przekształcając półpustynne miejsce w kwitnącą wioskę.

Wśród prelegentów z dziedziny religii byli m.in. o. Mauro-Giuseppe Lepori, opat generalny Zakonu Cystersów, arcybiskup Caracas, arcybiskup Cagliari (i sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch) oraz arcybiskup Palermo.

W przyszłym roku 45. edycja spotkania odbędzie się pod hasłem „Jeśli nie szukamy tego, co najważniejsze, to czego szukamy?”, zaczerpniętym z powieści „Pasażer” Cormaca McCarthy’ego.

Spotkania na rzecz Przyjaźni Między Narodami organizowane są od roku 1980, inspirowane pragnieniem tworzenia wspólnej płaszczyzny spotkania i dialogu, zgodnie z myślą ks. Luigiego Giussaniego, założyciela ruchu Communione e Liberazione (Komunia i Wyzwolenie). 

Family News Service