Biskupi na Ukrainie, fot. rkc.org.ua

W piątek 24 lutego w Ogólnoukraińskim Sanktuarium Matki Bożej Szkaplerznej w Berdyczowie odbędzie się Msza św. i czuwanie modlitewne pod przewodnictwem nuncjusza apostolskiego na Ukrainie abp. Visvaldasa Kulbokasa w intencji zakończenia wojny. 24 lutego przypada pierwsza rocznica inwazji Rosji na Ukrainę.

Pierwsza rocznica wojny będzie na Ukrainie dniem modlitwy i postu w intencji zakończenia inwazji rosyjskiej. Od 15 lutego trwa nowenna, w ramach której odmawiana jest litania do Najdroższej Krwi Chrystusa. „Proponujemy odmawiać nowennę we wspólnotach parafialnych, klasztornych, rodzinnych lub indywidualnie, według swoich możliwości. Przez dziewięć dni, od 15 do 23 lutego br. będziemy modlić się litanią do Przenajdroższej Krwi Pana Naszego Jezusa Chrystusa” – czytamy w orędziu biskupów Kościoła rzymskokatolickiego na Ukrainie w kontekście pierwszej rocznicy otwartej agresji militarnej Rosji na Ukrainę, które było odczytane w ukraińskich kościołach w minioną niedzielę.

Do wspólnej modlitwy zaproszeni są duchowni, osoby konsekrowane i świeckie. „Zachęcamy wszystkich ludzi dobrej woli, aby przyłączyli się do nas w modlitwie do Pana, by obmył grzechy ludzkości swoją drogocenną i niewinnie przelaną Krwią i udzielił nam wybawienia od wojny i wiecznego potępienia” – napisali biskupi Ukrainy w orędziu.

Hierarchowie podziękowali wszystkim, którzy włączają się we wspólną modlitwę: „Szczerze dziękujemy wszystkim, którzy przyłączają się do nas w modlitwie i błogosławimy ich z głębi naszych serc”.

O modlitwę w kontekście pierwszej rocznicy wojny na Ukrainie oraz wsparcie materialne poszkodowanych zaapelował również przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. „Zwracam się z apelem do księży biskupów, kapłanów, osób życia konsekrowanego i wszystkich wiernych świeckich, aby w piątek 24 lutego br. we wszystkich kościołach w Polsce wznieść modlitwy w intencji sprawiedliwego pokoju w Ukrainie, a w niedzielę 26 lutego br., po każdej Mszy Świętej,  zorganizować zbiórkę środków finansowych, które za pośrednictwem Caritas Polska, zostaną przeznaczone na pomoc ofiarom wojny” – napisał abp Gądecki.

Przewodniczący Episkopatu Polski wyraził nadzieję na rychłe zakończenie wojny: „Ufam, że dzięki modlitwie – już wkrótce – będziemy cieszyć się sprawiedliwym pokojem w Ukrainie, a dzięki naszemu wsparciu materialnemu, żaden z naszych braci i sióstr Ukraińców nie pozostanie bez pomocy” – czytamy w apelu abp. Gądeckiego.

Wojna na Ukrainie rozpoczęła się 24 lutego 2022 r. Polska od pierwszych dni wojny aktywnie włączyła się w pomoc poszkodowanym. Polski Kościół za pośrednictwem Caritas Polska i Caritas diecezjalnych udzielił wsparcia ponad 2 mln uchodźców. Wartość pomocy udzielonej w różnej formie wyniosła ok. 337 mln zł. Od pierwszych dni wojny Caritas wysyła na Ukrainę transporty pomocy humanitarnej o wartości ok. 260 mln zł.

Family News Service / rkc.org.ua