fot. Rycerze Kolumba

20 milionów dolarów, 2,5 tys. ton pomocy wysłanych Konwojami Miłosierdzia, usuwanie min lądowych oraz pomoc psychologiczna – to pomoc przekazana Ukrainie przez Rycerzy Kolumba. „Musimy kontynuować wsparcie. Ważne, aby go nie przerywać” – podkreślił w rozmowie z Family News Service Delegat Stanowy Rycerzy Kolumba w Ukrainie Jurij Malecki w kontekście pierwszej rocznicy inwazji Rosji na Ukrainę.

Rycerze Kolumba nieprzerwanie od roku pomagają ofiarom wojny. W ciągu 36 godzin od rosyjskiej inwazji na Ukrainę przekazali 1,5 miliona dolarów na rzecz pomocy humanitarnej i założyli specjalny Fundusz Solidarności z Ukrainą.

Początek i rozwój pomocy dla Ukrainy

Krótko po wybuchu wojny Rycerze Kolumba w Ukrainie spotkali się z metropolitą lwowskim abp. Mieczysławem Mokrzyckim w sprawie organizacji pomocy dla uchodźców przybywających ze wschodu Ukrainy. Niemal natychmiast popłynęła pomoc z Polski, USA, Kanady, Meksyku, niemal całego świata. „Zebrane pieniądze zostały wysłane do Polski, gdzie została kupiona żywność, chemia, środki higieniczne itd., które nam zostały przywiezione. My rozdawaliśmy to ludziom potrzebującym” – poinformował Malecki.

„Zrozumieliśmy, że nie jesteśmy sami i możemy liczyć na naszych braci z Polski, USA, Meksyku, Kanady, z całego świata. To dało nam poczucie siły i moc, aby pracować dalej” – dodał.

Rycerze Kolumba realizowali bardzo różnorodne inicjatywy. W pierwszych miesiącach wojny Centra Miłosierdzia udzieliły pomocy ponad 300 tysiącom ukraińskich uchodźców przy polsko-ukraińskim przejściu granicznym. Rycerze ustanowili osiem takich stałych miejsc pomocy w polskich parafiach. Jednym z głównych jest Dom im. bł. ks. Michaela McGivneya w Radomiu, otwarty w grudniu 2022 r.

W ramach Konwojów Miłosierdzia, Rycerze każdego miesiąca wysyłają na Ukrainę pomoc humanitarną o wartości ponad 2 milionów złotych; dotychczas wysłano 2,5 tysiąca ton pomocy, w tym 150 tysięcy paczek dla rodzin w całym kraju.

Z powodu zniszczenia ukraińskiej infrastruktury energetycznej Rycerze zakupili i dystrybuują agregaty prądotwórcze dla ukraińskich parafii. We współpracy z Canadian Wheelchair Foundation przekazali kilkaset wózków inwalidzkich. Dzięki programowi Kurtki dla Dzieci lokalni Rycerze rozdali 3 tysiące kurtek dla ukraińskich i polskich dzieci. Stale i systematycznie pomagają również licznym zgromadzeniom zakonnym w całej Polsce, które przyjęły ukraińskich uchodźców.

We współpracy z organizacjami ITF Enhancing Human Security oraz Safe Path Group Rycerze rozpoczęli niezwykle ważny projekt usuwania min lądowych i niewybuchów w Ukrainie. Z kolei dzięki współpracy z organizacją Step-IN, zapewniają uchodźcom pomoc medyczną i psychologiczną.

Dzięki wsparciu z Funduszu Solidarności z Ukrainą archidiecezja lwowska przekształciła dawny klasztorny kompleks budynków w Rawie Ruskiej w centrum pomocy uchodźcom, które funkcjonowało już w pierwszych dniach wojny. Rycerze sfinansowali też zakup sprzętu medycznego dla Szpitala Dziecięcego Okhmatdyt we Lwowie.

Rycerze Kolumba byli jednymi z fundatorów szkoły przy Centrum Duchowości Archidiecezji Częstochowskiej „Święta Puszcza”, które niedługo po rozpoczęciu wojny przyjęło ok. 100 ukraińskich sierot z dwóch ewakuowanych domów dziecka.

Jak podkreślił Jurij Malecki, ważna jest kontynuacja pomocy. Rycerze Kolumba planują kontynuację finansowania i dystrybucji pomocy humanitarnej, głównie żywności, chemii gospodarczej i agregatów prądotwórczych. Będą dalej wspierać Kościół w Ukrainie. Nawiązali współpracę z organizacją Red Arch, która podjęła się profesjonalnego fotografowania i trójwymiarowego skanowania ukraińskiej architektury sakralnej. Powstała w ten sposób dokumentacja pozwoli na odbudowę kościołów, które mogą zostać zniszczone w wyniku działań wojennych.

Wśród planowanych działań znajduje się także projekt mobilnej wioski – domków, które będą służyły uchodźcom wewnętrznym na terytorium Ukrainy.

Założycielem Rycerzy Kolumba jest bł. ks. Michael J. McGivney. Obecnie organizacja zrzesza ponad 2 mln członków na całym świecie. W Polsce wspólnota Rycerzy Kolumba liczy ponad 7 tys. mężczyzn, w Ukrainie – ponad 2 tys.

Family News Service