fot. FNS

Mówienie o przebaczeniu i równouprawnieniu z Niemcami zaraz po wojnie wymagało wiele odwagi i głębokiej wiary chrześcijańskiej. To wiara inspirowała działania polityczne założycieli UE, których procesy beatyfikacyjne obecnie trwają – powiedziała Victoria Martín de la Torre, autorka książki „Europa – skok w nieznane”, rzeczniczka przewodniczącego Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim.

9 maja, w dniu Europy, w warszawskiej kawiarni Big Book Cafe odbyło się spotkanie z Victorią Martin de la Torre, autorką książki „Europa – skok w nieznane”, opowiadającej o początkach i inspiracjach osobistych ojców założycieli Unii Europejskiej.

Partnerami polskiego wydania książki są: Fundacja Centrum im. prof. Bronisława Geremka, COMECE – Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej, My Obywatele Unii Europejskiej – Fundacja im. Wojciecha B. Jastrzębowskiego oraz Wydawnictwo Akademickie DIALOG. Książka jest dostępna na stronie wydawnictwa: wydawnictwodialog.pl.

Victoria Martín de la Torre w książce „Europa – skok w nieznane” w ciekawym, lekkim stylu ukazuje sylwetki ojców założycieli UE – przytacza prawdziwe dialogi i sytuacje, które często są kluczem do zrozumienia, w jaki sposób i dlaczego podejmowano decyzje, które dziś mają wpływ na życie 500 milionów Europejczyków. Książka zawiera cenne wywiady, przeprowadzone przez autorkę z osobami, które znały jej bohaterów osobiście. Publikacja opowiada o dekadzie 1948-1957, kiedy narodziły się Wspólnoty Europejskie, z czasem przekształcone w Unię Europejską.

Nie jest to jednak kolejna książka o Unii, prawie unijnym i traktatach europejskich, których znajdziemy na rynku mnóstwo. To książka pełna faktów, ale przede wszystkim napisana z pasją, przystępnie i bardzo interesująco. W książce opisuje genezę pierwszych wspólnot europejskich – Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, Europejskiej Wspólnoty Gospodarczej i EURATOM-u. Omawia także nieudaną próbę utworzenia armii europejskiej oraz ciągłe napięcia między zwolennikami zjednoczonej Europy a eurosceptykami. Rozdziały historyczne autorka przeplata rozdziałami biograficznymi, poświęconymi po kolei każdemu z pięciu „ojców Europy” (Jean Monnet, Robert Schuman, Konrad Adenauer, Alcide De Gasperi, Paul-Henri Spaak).

Pięciu mężczyzn pracujących dla wspólnego dobra ponad granicami

-Ta książka nie jest esejem ani analizą. Koncentruje się na osobach, które wymyśliły traktaty i instytucjach. Chciałam wiedzieć, kim byli i co w ich życiu skłoniło ich do szukania pokoju ponad wszystkimi innymi interesami. Opowiada historię przyjaźni pięciu bardzo różnych mężczyzn, którzy pracowali razem dla wspólnego dobra poza swoimi granicami. Jest napisana jak powieść, ale wszystkie fakty i rozmowy zaczerpnięto z archiwów i z ich pamiętników – tłumaczy w rozmowie z Family News Service Victoria Martin de la Torre.

Wyjaśnia, że troską ojców założycieli Europejskiej Wspólnoty było pozostawienie dziedzictwa pokoju przyszłym pokoleniom.

 -W tym celu byli otwarci na współpracę ze wszystkimi, którzy podzielali ten sam ideał pokoju, niezależnie od ich partii politycznej, narodowości czy wyznania – dodaje autorka publikacji.

Cud zaufania

Gościem spotkania był również Piotr Maciej Kaczyński, publicysta i szkoleniowiec z zakresu integracji europejskiej, ekspert Fundacji im. Bronisława Geremka w Warszawie, członek zespołu ekspertów Team Europe Polska. Spotkanie poprowadził Ignacy Niemczycki. Tłumaczenie z języka angielskiego zapewniła Maria Dybcio. Opowiadając na pytania prowadzących spotkanie, Victoria Maria de la Torre, zwróciła uwagę na rolę jednostek i ich wyznawanych wartości w procesie kształtowania się Wspólnoty Europejskiej. -Ojcowie założyciele byli zwykłymi ludźmi, którzy także popełniali błędy, ale nie rezygnowali z ściśle określonych celów. Kiedy żyli nie wiedzieli do końca, czy są to dobre decyzje, ale nie tracili wiary w ludzi – mówiła autorka książki „Europa – skok w nieznane”.

Uczestnicy spotkania podkreślili szczególną rolę ludzi, a nie stolic poszczególnych państw członkowskich w procesie zjednoczenia i komunikacji.

Piotr Maciej Kaczyński, publicysta i szkoleniowiec z zakresu integracji europejskiej, ekspert Fundacji im. Bronisława Geremka w Warszawie, członek zespołu ekspertów Team Europe Polska, tłumaczył istotną kwestię ponadnarodowości, która zachowując suwerenność odnosi się do wzajemnego zaufania, ale i odwagi w podejmowaniu decyzji i różnorodnych wyzwań. Podczas dyskusji Victoria Martin de la Torre zaznaczyła, że Robert Schuman, jeden z ojców zjednoczonej Europy, urodził się „na granicy”, jego matka pochodziła z Luksemburgii, ojciec zaś z Francji. -On dorastał w wyjątkowych okolicznościach, ale granice nie miały znaczenia w tym, aby budować pokój – podsumowała autorka książki „Europa – skok w nieznane”. -Jednym z kluczowych fundamentów integracji europejskiej jest zaufanie. Pozwala ono zmniejszać naturalne obawy przed „skokiem w nieznane”, a jednocześnie jest warunkiem budowania autentycznej wspólnoty – dodał ad vocem Piotr Maciej Kaczyński.

Jednostki poza granicami

Prowadzący wydarzenie, Ignacy Niemczycki, zaakcentował rolę jednostek w procesie kształtowania się zjednoczonej Europy i wyznawanych wartości. W dyskusję włączyli się również uczestnicy spotkania, którzy tłumnie przybyli na premierę książki.

-Ważne jest, aby się wzajemnie poznać, abyśmy mogli szanować siebie nawzajem i doceniać różnice. Motto Unii Europejskiej brzmi „Zjednoczona w różnorodności”, a więc kontakty między obywatelami są kluczowe, zwłaszcza ponad granicami – mówi Family News Service Victoria Martin de la Torre. I dodaje: -Sąsiedzi, którzy są fizycznie blisko mogą być oddzieleni od siebie wyimaginowanymi uprzedzeniami lub stereotypami, powinni mieć możliwość spotkania, dyskusji i, jeśli to możliwe, budowania relacji opartych na zaufaniu i przyjaźni.

W rozmowie z nami autorka książki „Europa – skok w nieznane” podkreśla, że religia była bardzo ważna dla powstania Unii Europejskiej i to nie tylko ze względu na osobistą wiarę niektórych ojców założycieli – Robert Schuman i Alcide de Gasperi są w trakcie procesu beatyfikacyjnego.

Jak tłumaczy autorka publikacji, ich wiara inspirowała ich działania polityczne, a mówienie o przebaczeniu i równouprawnieniu z Niemcami zaraz po wojnie wymagało wiele odwagi i głębokiej wiary chrześcijańskiej.

-Ich jedyną troską było pozostawienie dziedzictwa pokoju przyszłym pokoleniom. W tym celu byli otwarci na współpracę ze wszystkimi, którzy podzielali ten sam ideał pokoju, niezależnie od ich partii politycznej, narodowości czy wyznania. Z drugiej strony filozofia personalizmu komunistycznego wpłynęła na ich wizję, w szczególności Jacquesa Maritaina, i dlatego nazwali „wspólnotą” to, co dziś nazywamy „Unią Europejską” – dodaje Victoria Martin de la Torre.

Victoria Martín de la Torre urodziła się w 1973 r. w Madrycie. Od 2008 r. jest doradczynią do spraw komunikacji Grupy Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów w Parlamencie Europejskim. Posiada tytuł magistra dziennikarstwa na Uniwersytecie Columbia w Nowym Jorku i magistra polityki europejskiej w Kolegium Europejskim w Brugii. Przez pewien czas pracowała jako dziennikarka tygodnika „Tiempo”. Jej pierwsza książka „Podróż do miasta Betlejem” (hiszp. „Viaje a la ciudad de Belén”) ukazała się w 2007 r. W roku 2009 Victoria Martín de la Torre założyła stowarzyszenie Forum Abrahama dla Dialogu Międzykulturowego i Międzyreligijnego, którego jest prezesem.