Spotkanie Polonijnej Rady Rodzin: święto polonijnych rodzin w Gdańsku już we wrześniu

„Zainwestuj w małżeństwo, zainwestuj w rodzinę” to motto tegorocznego Kongresu Rodzin Polonijnych. Chcemy mówić o przygotowaniu do małżeństwa i formowaniu małżonków, o otwartości na życie i wychowaniu dzieci, o duchowości małżeńskiej oraz o kryzysach w rodzinie – powiedział delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński. Kongres Rodzin Polonijnych, który odbędzie się w dniach 15-17 września br. w Gdańsku, był głównym tematem spotkania Polonijnej Rady Rodziny. W obradach online 16 marca udział wzięło 40 osób z 15 krajów Europy.

Podsumowując spotkanie Polonijnej Rady Rodziny, bp Turzyński podkreślił potrzebę pracy „z małymi grupami we współpracy z lokalnymi biskupami i kapłanami” oraz zwrócił uwagę na potrzebę ujednolicenia realizowanych polonijnych programów duszpasterskich.

Wśród uczestników spotkania znaleźli się pracujący na co dzień z małżeństwami i rodzinami polonijnymi w Wielkiej Brytanii diakon stały Mariusz z żoną Katarzyną. Są oni członkami Międzynarodowego Katolickiego Stowarzyszenia Świeckich Spotkania Małżeńskie. Jak podkreśliła Katarzyna Bilska w rozmowie z Family News Service, spotkania te „są nie tylko formą wsparcia, ale również miejscem uczenia się codziennego dialogu między małżonkami oraz między rodzicami i dziećmi”.

Z ramienia organizatorów Katarzyna z Mariuszem zapraszają do przyjazdu do Gdańska i wzięcia udziału we wrześniowym Kongresie Rodzin Polonijnych. „Kongres ma na celu pobudzenie nas wszystkich, abyśmy wsłuchali się w Słowo Boże i zrozumieli, że Bóg ma dla nas coś wyjątkowego…” – zaznaczył diakon Mariusz Bilski. Podkreślił również, że w trakcie Kongresu będzie można usłyszeć wiele wykładów, uczestniczyć w warsztatach oraz w forach dyskusyjnych. A wszystko to pod hasłem „zainwestuj w małżeństwo i rodzinę”, by w przyszłości móc pewniej przejść przez pojawiające się kryzysy.

Pośród zagadnień kongresowych ważne miejsce zajmą objawienia Matki Bożej w Kibeho.„Opowiemy o objawieniach Matki Bożej w Kibeho w Rwandzie, będą świadectwa ludzi, którzy tymi objawieniami żyją” – poinformował bp Piotr Turzyński i zaprosił do modlitwy w każdy pierwszy wtorek miesiąca nowenną do Matki Bożej z Kibeho w intencji małżeństw i rodzin polonijnych. Modlitwa jest też transmitowana: https://www.youtube.com/watch?v=Z2OzLRcdE-E

Polonijna Rada Rodziny powstała 14 listopada 2020 r. przy delegacie KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej. Jej głównymi celami są: informacja i edukacja z zakresu życia w małżeństwie i rodzinie; formacja duszpasterzy i małżonków; integracja i współpraca zarówno w ramach Polonii, jak i z Kościołami lokalnymi. W skład Rady wchodzi kilka zespołów podejmujących różne obszary duszpasterstwa polonijnego rodzin. Przewodniczącą Rady jest dr Grażyna Koszałka.

Od kilku lat Polonijna Rada Rodzin organizuje coroczne Światowe Kongresy Rodzin Polonijnych. We wrześniu 2022 r. Kongres odbył się w niemieckim Carlsbergu. Kolejny zaplanowano na 15-17 września br. w Gdańsku.

Family News Service

fot. materiały organizatorów

ZOBACZ TAKŻE

Papież Franciszek mianuje 21 nowych kardynałów

Podczas niedzielnej modlitwy Anioł Pański papież ogłosił konsystorz, który odbędzie się 8 grudnia. Wśród nowych kardynałów znajdą się duchowni z całego świata, którzy odegrają...

Parada Pułaskiego w Nowym Jorku pod hasłem wolności

„Bo wolność krzyżami się mierzy” (For Freedom is Measured with Crosses) - ten fragment piosenki „Czerwone maki na Monte Cassino” jest hasłem Parady Pułaskiego, która już po raz 87. zostanie zorganizowana w Nowym Jorku.

Hillel, Szammaj a Jezus – wizja małżeństwa w judaizmie i chrześcijaństwie

Argument Jezusa dotyczący cudzołóstwa nie jest argumentem prawnym ani społecznym. Jest to myśl całkowicie skoncentrowana na ideale małżeństwa oznaczającym byciem „jednym ciałem” - pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL dr Faydra Shapiro, dyrektor Izraelskiego Centrum Relacji Żydowsko-Chrześcijańskich, komentując Ewangelię z niedzieli 6 października.