W niedzielę w Warszawie odbędzie się Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny

W niedzielę 18 czerwca ulicami Warszawy przejdzie Narodowy Marsz dla Życia i Rodziny pod hasłem „Dzieci przyszłością Polski”. W tym roku marsze pro-life odbędą się w około 80 polskich miejscowościach, w których przewidywany jest udział kilkudziesięciu tysięcy uczestników.

„Na marszach spotykają się rodziny i swoim szczęściem inspirują i przekonują innych” – mówi Paweł Ozdoba, prezes Centrum Życia i Rodziny, organizator marszu. „Zapraszamy rodziców i dziadków z dziećmi oraz przyszłych rodziców. Zachęcamy wszystkich do udziału. Razem jesteśmy jak jedna rodzina” – zachęca Paweł Ozdoba w rozmowie z Family News Service.

„Marsz jest wyrazem poparcia małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny. W dzisiejszych czasach konieczne jest danie publicznego świadectwa. Ważne jest to, aby stanąć w obronie tych wartości, które tak często są atakowane” – zaznacza Paweł Ozdoba.

Tegoroczne hasło marszu – „Dzieci przyszłością Polski” – nawiązuje do obecnego w Polsce kryzysu demograficznego oraz do wrześniowej beatyfikacją rodziny Ulmów, kiedy na ołtarze po raz pierwszy w historii Kościoła zostanie wyniesione nienarodzone dziecko. Paweł Ozdoba podkreśla, że hasło tegorocznego marszu przypomina o potrzebie dostrzeżenia także w dzieciach nienarodzonych przyszłości kraju. „O nie musimy się wciąż troszczyć, aby zawsze miały prawo do życia i aby nikt nie odbierał im tego fundamentalnego prawa” – mówi organizator marszu. „Na pewno będziemy się duchowo łączyć z beatyfikacją i już podczas marszu znajdą się drobne akcenty nawiązujące do tego wyjątkowego wydarzenia” – podkreśla.

Uczestnicy marszu będą mogli podjąć dzieło duchowej adopcji dziecka poczętego. „Będzie to nasz duchowy dar w nawiązaniu do hasła wydarzenia. Będziemy także przypominać nauczanie Jana Pawła II o prawie do życia. On jest patronem rodziny właśnie za swoją niezłomność w głoszeniu cywilizacji życia” – informuje Paweł Ozdoba. Dodaje: „Chcemy być jasnym sygnałem, że wciąż pamiętamy o nauczaniu papieża Polaka, uważamy je za cenne i ważne”.

Paweł Ozdoba od wielu lat angażuje się w działania pro-life. „Dla mnie rodzina jest bezcenną przystanią spokoju, pełną radości, szczęścia i fundamentem mojego życia prywatnego, czymś do czego można się odwołać, zawsze bezpiecznym miejscem, gwarantującym pełen zakres miłości ze strony całej rodziny, nie tylko żony i dzieci, ale też dziadków, rodzeństwa i innych” – mówi w rozmowie z Family News Service.

Pierwszy Marsz dla Życia i Rodziny odbył się w 2006 roku w Warszawie. Od tamtej pory organizacji wydarzenia podjęło się ponad 150 miejscowości i miast z całej Polski. Uczestniczą w nich rodzice z dziećmi, osoby starsze, członkowie ruchów i stowarzyszeń oraz osoby publiczne. W 2022 roku w samej Warszawie maszerowało blisko 10 tys. osób. „W tym roku także spodziewamy się dobrej frekwencji. Hasło marszu nas zobowiązuje, dlatego dzieci, które pojawią się z rodzicami, dziadkami, będą miały zapewnione wspaniałe atrakcje. Będzie to duże święto rodzin, wielkie święto dzieci” – zapewnia Paweł Ozdoba.

Warszawski marsz wyruszy o 11:00 z Placu Zamkowego. Po jego zakończeniu Mszę św. o 13:00 w Bazylice św. Krzyża odprawi i homilię wygłosi ks. prof. Robert Skrzypczak. Honorowym patronatem wydarzenie objął przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki, a inicjatywę błogosławią kard. Kazimierz Nycz i bp Romuald Kamiński. Tylko 18 czerwca Marsze przejdą ulicami Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Poznania, Sieradza, Żar, niewielkiej Koprzywnicy w woj. świętokrzyskim i wielu innych miejscowości. Pozostałe Marsze będą odbywać się w różnych częściach Polski aż do końca września.

Do wzięcia udziału w tegorocznym marszu zachęcają m.in. aktorzy Marcin Kwaśny i Dariusz Kowalski, dziennikarze Jan Pospieszalski, Grzegorz Górny i Krystian Kratiuk.

Więcej informacji na temat marszu można znaleźć na stronie: https://marsz.org/ 

Oficjalny spot:

Family News Service

ZOBACZ TAKŻE

Od wielbłąda i ucha igły do zrozumienia bezgranicznej Bożej hojności

Dobrze znane Jezusowe słowa porównania, że wielbłądowi łatwiej jest przecisnąć się przez ucho igły, niż bogatemu wejść do Królestwa Bożego, to typowy zabieg wyolbrzymienia, użyty dla podkreślenia sensu całej wypowiedzi – pisze dr hab. Dorota Muszytowska z UKSW, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 13 października.

Ewangelia na niedzielę: moje obecne wybory wpływają na wieczność

Co robić, aby osiągnąć życie wieczne? Gdyby przeprowadzić sondę wśród przypadkowych przechodniów, wielu powiedziałoby, że to pytanie nie z tej epoki. Dziś nikogo to nie interesuje. Ważniejsze są bieżące potrzeby… Kultura, która uczy jedynie, jak żyć chwilą obecną, nie zajmuje się pytaniem o wieczność. Temat sensu życia podejmuje dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 13 października.