fot. Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych

Byli Polakami, promowali też Polskę i cieszę się, że dzisiaj w tej uroczystości poza naszymi rodakami brali też udział ambasadorowie z całego świata – powiedział ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej Adam Kwiatkowski w trakcie otwarcia w Rzymie wystawy poświęconej polskim męczennikom, franciszkanom z Pariacoto, którą można oglądać przez całe lato w Casa Kolbe.

Uroczysta inauguracja wystawy z udziałem Polonii odbyła się w środę 3 lipca w Klasztorze Franciszkanów na Via San Teodoro 42. „Jestem bardzo zadowolony, że wspólnie z ambasadorem Peru mogliśmy dzisiaj w Casa Kolbe, w miejscu, które upamiętnia pobyt św. Maksymiliana Kolbe tutaj w Rzymie, dzięki otwartości i dzięki współpracy z franciszkanami, otworzyć wspólnie wystawę o naszych braciach, męczennikach z Peru, która jest skierowana do naszych rodaków, którzy odwiedzają Rzym, ale też skierowana do innych pielgrzymów, którzy tutaj przybywają” – podkreślił ambasador Kwiatkowski.

fot. Zakon Braci Mniejszych Konwentualnych

Ambasador przy Stolicy Apostolskiej zaznaczył, że dzięki tej wystawie „możemy pokazać historię niezwykłą, historię braci, którzy zostali zamordowani tylko dlatego, że nieśli Dobrą Nowinę o Panu Bogu. Zostali zamordowani, ale też zostali wyniesieni na ołtarze i dzisiaj, myślę, że są naszymi bohaterami”. Adam Kwiatkowski dodał, że wystawa pokazuje, jak wiele o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zrobili nie tylko w dziedzinie ewangelizacji, ale także promocji Polski.

Wystawa „Działalność polskich misjonarzy, Męczenników z Pariacoto” obecna jest czasowo w różnych miejscach Rzymu. Organizowana jest przez Ambasadę RP przy Stolicy Apostolskiej we współpracy z Franciszkańskim Zakonem Braci Mniejszych Konwentualnych, finansowana przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Obecna wystawa w Casa Kolbe dostępna będzie przez całe lato dla Polaków i wszystkich chętnych.

9 sierpnia 1991 r. po Mszy św. pracujący w peruwiańskim Pariacoto o. Zbigniew Strzałkowski i o. Michał Tomaszek zostali wyprowadzeni z klasztoru przez bojowników z organizacji Świetlisty Szlak i umieszczeni w samochodzie. Zakonników wywieziono do Pueblo Viejo, w pobliże cmentarza. O. Michał został zabity strzałem w tył głowy, a o. Zbigniew dwoma strzałami w kręgosłup i głowę. Zostali beatyfikowani 5 grudnia 2015 r. w Chimbote w Peru przez papieża Franciszka.

Family News Service