W Wiedniu rozpoczęła się tradycyjna oktawa św. Stanisława Kostki

W austriackiej stolicy kult św. Stanisława Kostki jest nadal żywy, również dzięki zaangażowaniu Polonii wiedeńskiej. Od 13 do 20 listopada trwa oktawa poświęcona temu świętemu.

Wspomnienie liturgiczne św. Stanisława Kostki (1550-1568) obchodzone jest w diecezji wiedeńskiej 13 listopada. W tym dniu rozpoczynają się w kaplicy św. Stanisława Kostki uroczystości oktawy jego święta. Corocznie między 13 a 20 listopada wiedeńska kaplica, jedna z nielicznych istniejących jeszcze oraz liturgicznie aktywnych prywatnych kaplic stolicy Austrii, udostępniana jest wiernym i zwiedzającym. Podczas codziennych nabożeństw i modlitw wspólnotowych sprawowanych w tym miejscu, pielęgnowana jest wielowiekowa tradycja związana z kultem św. Stanisława z Rostkowa.

Oprócz Mszy świętych w języku niemieckim, celebrowanych głównie przez wiedeńskich jezuitów, odbywa się już po raz kolejny oktawa w języku polskim. Do sprawowania Eucharystii zaproszeni są polscy kapłani posługujący w wiedeńskich parafiach. Msze święte oraz modlitwy różańcowe transmitowane są za pośrednictwem polonijnego katolickiego Radia Droga (radiodroga.net). Redaktorzy radia zainicjowali w tym roku również modlitwę południową – „Anioł Pański” – oraz modlitwę różańcową. Mogą w niej uczestniczyć czynnie i spontanicznie wierni, przebywający w tym czasie w kaplicy. A modlić można się we wszystkich językach.

Oktawa św. Stanisława Kostki obchodzona jest w tym szczególnym miejscu od ponad 200 lat. Świadczą o tym historyczne kroniki oraz liczne publikacje, zarówno literackie jak i prasowe opisujące dość szczegółowo obchody tego święta. Każdego dnia celebrowano tu po kilka Mszy świętych. Eucharystię sprawowali nuncjusze, arcybiskupi, biskupi i prałaci. Wierni, w tym także członkowie rodziny Habsburgów, licznie pielgrzymowali do tego świętego miejsca. Ważnym źródłem potwierdzającym szczególne znaczenie wiedeńskiej kaplicy św. Stanisława Kostki jest papieski dokument Piusa IX pt. „Ad perpetuam rei memoriam” z 1877 r., na mocy którego wierni nawiedzający tę kaplicę 13 listopada, we wspomnienie św. Stanisława Kostki, oraz w czasie całej oktawy, mogli uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami.

To niewielkie pomieszczenie na pierwszym piętrze w kamienicy przy zbiegu ulic Kurrentgasse i Steindlgasse, które zamieszkiwał niegdyś Stanisław Kostka, i w którym pod wpływem przeżyć mistycznych rozstrzygnęły się jego dalsze losy, stało się miejscem rozpoczynającego się kultu naszego Rodaka w Wiedniu. Zaledwie piętnaście lat po śmierci Stanisława powstała tu skromna kaplica. W połowie XVIII w. ówczesna właścicielka domu, przedsiębiorcza wdowa i dobrodziejka Kościoła, Barbara Koller von Mohrenfels przeprowadziła remont podupadłej kamienicy i zleciła przebudowę kaplicy, ubogacając wnętrze marmurem oraz bogatą ornamentyką w stylu rokoko – w tym stanie kaplica przetrwała do naszych czasów. To właśnie tutaj głęboko zakorzeniła się tradycja obchodzenia jedynej w swoim rodzaju oktawy, która jest kultywowana po dzień dzisiejszy i cieszy się coraz większym zainteresowaniem wiernych różnych narodowości, w tym Austriaków, Polaków i Chorwatów.

Punktualnie na rozpoczęcie oktawy ukazał się miniprzewodnik w języku polskim i niemieckim, opisujący najważniejsze fakty i daty z życia św. Stanisława Kostki oraz ciekawostki z historii kamienicy i kaplicy przy Kurrentgasse 2.

Family News Service

ZOBACZ TAKŻE

Polonia z Rzymu wita Adwent na Mentorelli, śladami Karola Wojtyły

W przepięknie położonym wśród gór otaczających Rzym Sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli rozpoczęli uroczyście Adwent 2024 roku Polacy mieszkający w stolicy Włoch i okolicy. „Maryja w tym miejscu nas przygarnia i przedstawia swojemu Synowi” – mówił rektor sanktuarium, ojciec Adam Dźwigoń.

Meksykańscy biskupi: „Ryt Majów” nie jest uznany przez Kościół

Meksykańscy biskupi wyjaśniają, że nie istnieje formalny „ryt Majów” uznany przez Kościół katolicki. Oświadczenie pojawiło się po zamieszaniu medialnym, gdzie sugerowano, że Kościół katolicki wprowadza...

Ostatnie zdjęcia Titanica: Historia fotografa jezuity

Ojciec Francis Browne, jezuita, jest znany z tego, że zrobił ostatnie zdjęcia Titanica przed jego zatonięciem. Browne podróżował na statku na krótkim odcinku z Southampton...

Przesłanie biskupa Solarczyka na Adwent

Biskup Marek Solarczyk w swoim przesłaniu na Adwent podkreśla potrzebę głębokiego przygotowania duchowego na Boże Narodzenie. Zwraca uwagę na istotę oczekiwania w ciszy i modlitwie,...