Ten festiwal jest takim symbolicznym akcentem polskich matek w kierunku bohaterskich matek ukraińskich. Ich mężowie i synowie walczą na froncie, one walczą, chroniąc swoje dzieci – mówi Family News Service Bogdan Romaniuk, prezes Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR, która wraz z Polskim Radiem 8 maja organizuje Festiwal Polskie Matki Matkom Ukraińskim.

Dzień Matki w Polsce obchodzony jest 26 maja, natomiast na Ukrainie przypada on 8 maja. W tym roku jest to niedziela. Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR zaproponowała z tej okazji specjalny koncert w Warszawie. „Jest mi niezmiernie miło zaprosić wszystkich państwa do udziału w koncercie, który jest poświęcony matkom ukraińskim. Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR wyszła z taką propozycją do Polskiego Radia, by 8 maja, który jest na Ukrainie Dniem Matki, wspólnie zorganizować wyjątkowy festiwal w tym niełatwym czasie” – zaznacza prezes Fundacji.

Jak wyjaśnia Bogdan Romaniuk, „przedsięwzięcie jest oparte na Psalmach Dawidowych. Są to wspaniałe utwory, wykonywane przez wybitnych artystów i właśnie 8 maja wybrzmią na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia oraz TV TRWAM”.

„Ten festiwal jest takim symbolicznym akcentem polskich matek w kierunku bohaterskich matek ukraińskich, aby w tym dniu, Dniu Matki, którego nie mogą świętować w swoim kraju, tutaj mogły wysłuchać koncertu im dedykowanego” – podkreśla Romaniuk i przypomina, że „ich mężowie i synowie walczą na froncie, one walczą, chroniąc swoje dzieci”. „Myślę, że to jest piękny gest” – dodaje.

„Spodziewamy się polskich matek, które reprezentują środowisko sportu, kultury, polityki. Będą też matki ukraińskie, które obecnie przebywają w Polsce. Bardzo dziękujemy zarówno Polskiemu Radiu jak i TV TRWAM za to, że Polacy będą mogli również wirtualnie wziąć udział w koncercie dzięki transmisjom na żywo” – zaznacza prezes Fundacji im. Rodziny Ulmów SOAR.

Zaplanowano również specjalną inicjatywę charytatywną, poprzez którą można wesprzeć konkretne dzieło. „Warto wspomnieć, że będzie aukcja prowadzona przez Polskie Radio od 8 do 26 maja, skierowana na wsparcie Narodowego Szpitala Dziecięcego w Kijowie. Każdy z państwa, kto będzie się chciał włączyć, będzie mógł to uczynić z pomocą konta dostępnego na stronie Fundacji (http://fundacjasoar.pl/) i Polskiego Radia (https://www.polskieradio.pl/)” – podkreśla Bogdan Romaniuk.

Wydarzenie rozpocznie się o 19:05 w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego w Warszawie. Poprowadzą je Anna Popek i Marcin Kusy. Dyrektorem artystycznym jest Michał Jurkiewicz. Wystąpią: Piotr Rubik i Janusz Wierzgacz (dyrygenci), Piotr Rubik, Michał Lorenc, Michał Jurkiewicz, Golec uOrkiestra (muzyka), Golec uOrkiestra, Grzegorz Kupczyk, Dariusz Malejonek, Barbara Gąsienica-Giewont, Ricky Lion, Izabela Szafrańska i Stanisław Plewniak (soliści), Magdalena Kołcz-Wrzesień (skrzypce), Filharmonia im. Karola Szymanowskiego w Krakowie, Sienna Gospel Choir z Warszawy, a także Rafał Stępień (piano), Kamil Barański (keyboards), Tomek Mądzielewski (perkusja), Tomek Bielecki (instr. perkusyjne), Paweł Grzesiuk (gitara basowa), Łukasz Belcyr (gitara elektryczna), Szymon Kamykowski (saksofony), Mateusz Pliniewicz (skrzypce). Charytatywnie wystąpią prowadzący, dyrygenci i soliści.

Organizatorem Festiwalu Polskie Matki Matkom Ukraińskim jest Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR, a współorganizatorem Polskie Radio. Partnerami są Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, Narodowy Instytut Wolności i Federacja Przedsiębiorców Polskich. Patronat honorowy sprawuje Pierwsza Dama RP Agata Kornhauser-Duda.

Fundacja im. Rodziny Ulmów SOAR ma już na swoim koncie kilka wydarzeń organizowanych jako Festiwal Psalmów Dawidowych. Jeden z nich odbył się w grudniu 2021 r. w Rzymie.

Profil Facebook >>>