fot. Pixabay

W natłoku obowiązków małżonkom trudno nieraz się zatrzymać i odkryć obiektywną prawdę o swoim życiu. Trzeba czasem zamilknąć, żeby zacząć słuchać i na nowo odnaleźć sens. Słowo Boże ma moc przemiany i uzdrowienia – powiedziała Family News Service s. Marcjanna Szajkowska CSFN, która w dniach 13-20 sierpnia poprowadzi rekolekcje lectio divina dla małżeństw, ale nie tylko w Bysławku w diecezji pelplińskiej. To pierwsza w tym roku propozycja rekolekcji w ciszy Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny przy Zgromadzeniu Sióstr Nazaretanek.

Rekolekcje lectio divina ze Świętą Rodziną zaproponowane przez siostry ze Zgromadzenia Najświętszej Rodziny z Nazaretu powstały w oparciu o doświadczenie comiesięcznych spotkań z Biblią rodzin należących do Stowarzyszenia Najświętszej Rodziny. „W zabieganym świecie trudno nieraz odkryć prawdę obiektywną. To, co mnie ujmuje, to fakt, że uczestnicy rekolekcji ze słowem Bożym w Panu Bogu szukają prawdy, bo On jest jedyną Prawdą, chcą szukać sensu swojego życia i na Nim budować życie” podkreśliła s. Szajkowska.

S. Marcjanna Szajkowska zaznaczyła, że „istotą tych spotkań nie jest prowadzenie ludzi do religijności, ale celem jest formowanie ich do żywej relacji z Panem Bogiem, która będzie owocowała w ich życiu. Chcemy pochylić się nad duchowością Nazaretu i nad komunikacją w rodzinie”.

Ważnym wymiarem rekolekcji jest cisza. „Żeby słuchać, najpierw trzeba przestać mówić. Pan Bóg mówi w ciszy naszych serc” – zaznaczyła s. Marcjanna. Uczestnicy rekolekcji będą mieli również okazję do podjęcia kierownictwa duchowego, także w dłuższej perspektywie czasowej. „Kiedy pochylamy się nad słowem Bożym, ono wiele z nas wydobywa. Warto podzielić się tym z kimś innym” – dodała rekolekcjonistka.

„Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby jeszcze do nas dołączyć, żeby słuchać Bożego słowa, żeby w nim odczytywać swoje życie w codzienności. Słowo Boże ma moc uzdrawiania historii ludzkiego życia” – zachęciła s. Szajkowska.

Organizatorem rekolekcji jest Stowarzyszenie Najświętszej Rodziny przy Zgromadzeniu Sióstr Nazaretanek – wspólnota rodzin, małżeństw, ale nie tylko – osób, które chcą żyć na wzór Świętej Rodziny i szerzyć misję Nazaretu. „Rekolekcje to czas, w którym można odpocząć i bliżej poznać Świętą Rodzinę z Nazaretu” – dodała dyrektor stowarzyszenia s. Michaela Pietrzak CSFN.

Lectio divina to forma modlitwy oparta na pogłębionej lekturze Pisma Świętego. Jest częścią tradycji Kościoła katolickiego. Znana jest przynajmniej od przełomu IV i V wieku, na nowo odrodziła się w XX w. Z okazji czterdziestej rocznicy ogłoszenia konstytucji dogmatycznej Dei Verbum, jednego z oficjalnych dokumentów Soboru Watykańskiego II, papież Benedykt XVI polecił tę formę modlitwy wszystkim wierzącym.

Rekolekcje odbędą się w dniach 13-20 sierpnia w Bysławku.

Zapisy poprzez formularz: http://www.nazaret.opoka.net/kalendarium 

fot. Stowarzyszenie Najświętszej Rodziny przy Zgromadzeniu Sióstr Nazaretanek

Family News Service