Jerozolima, PhotoCredit s. Amata J. Nowaszewska CSFN

Ewangelia Łk 21,5-19

PL https://niezbednik.niedziela.pl/liturgia/2022-11-13/Ewangelia

Rozważanie do pobrania wraz ze zdjęciami:

https://www.academia.edu/90556899/Co_jest_dzi%C5%9B_tam_gdzie_by%C5%82a_%C5%9Awi%C4%85tynia_Jerozolimska?source=swp_share

Tekst: Ks. Paweł Rytel-Andrianik

1.     Słowo wstępu

Jak byśmy zareagowali, gdyby nam ktoś powiedział, że z Bazyliki św. Piotra w Rzymie nie pozostanie kamień na kamieniu? Czyż nie bylibyśmy wzburzeni?  Podobnie zareagowali ci, którzy słuchali Jezusa. Świątynia Jerozolimska była przecież najważniejszym i najświętszym miejscem na ziemi w judaizmie.

Ściana Zachodnia, PhotoCredit Sr Amata J. Nowaszewska CSFN

2.     Słowa klucze

Gdy niektórzy mówili o świątyni, że jest przyozdobiona pięknymi kamieniami i darami, Jezus powiedział: «Przyjdzie czas, kiedy z tego, na co patrzycie, nie zostanie kamień na kamieniu, który by nie był zwalony».

Jezus wiedział co będzie w przyszłości. Powiedział m.in. o tym, co nastąpiło w roku 70, gdy Rzymianie zamordowali tysiące mieszkańców Jerozolimy i przybyszów oraz spalili Świątynię Jerozolimską. Od tego czasu do dziś nie odbudowano świątyni, a kult Boga w judaizmie był już tylko w synagogach.

Miejsce Świątyni Jerozolimskiej przez wieki przechodziło wiele zmian. Była na tym miejscu chrześcijańska świątynia. Około 690 roku muzułmanie wybudowali tam sanktuarium znane do dziś ze swej złotej kopuły. To jeden z najstarszych budynków muzułmańskich. Po Mekce i Medynie jest to trzecie najważniejsze miejsce dla islamu. Według tradycji muzułmańskiej prorok Mahomet miał być wzięty do nieba ze skały, która znajduje się w środku tego budynku. Stąd też nazwa „Kopuła Skały”. Nie jest to meczet, ale miejsce święte dla muzułmanów.

Do dziś ocalał mur, który otaczał Świątynię Jerozolimską. Nazywany jest „Ścianą Płaczu” albo „Murem Zachodnim”. Jest to słynne miejsce modlitwy Żydów.

Świątynia Jerozolimska w czasach Jezusa, PhotoCredit s. Amata CSFN

3.     Dziś

W Kościele katolickim każdy kościół jest – przez analogię – jak Świątynia Jerozolimska, ponieważ jest w niej miejsce najświętsze – tabernakulum, a w nim Jezus Chrystus. Jak często odwiedzam Jezusa w kościele? Czy tam idę sam, czy z rodziną?