Jaki jest papież Franciszek?

Między duszpasterzem a teologiem – czyli za co cenię papieża Franciszka. Polecamy wywiad z publicystą Tomaszem Terlikowskim. Rozmowa red. Krzysztofa Kunerta [Rozmowa odbyła się podczas wrocławskiego Forum Młodych, listopad 2019].

ZOBACZ TAKŻE

Patron Dnia: Św. Mikołaj, patron drobnych gestów dobroci

Patron drobnych gestów dobroci i najbardziej „skomercjalizowany” święty – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 6 grudnia przypada wspomnienie św. Mikołaja, biskupa (ok. 270 - 06.12.350?). Urodził się w Patarze na terenie dzisiejszej Turcji, zmarł w Myrze (obecnie Demre, Turcja). Jego relikwie znajdują się w bazylice św. Mikołaja we włoskim Bari. Jest patronem żeglarzy, rybaków, kupców, pielgrzymów, dziewcząt pragnących wyjść za mąż.

Biblia hebrajska o adwentowym oczekiwaniu na Mesjasza

Adwent to czas tęsknoty i oczekiwania na przyjście Pana – Mesjasza. Wołamy po aramejsku MARANA THA – Przyjdź, Panie. W Tanach, czyli Biblii hebrajskiej, wielu proroków – szczególnie Izajasz, Daniel i Micheasz, zapowiadało przyjście Mesjasza, który miał sprowadzić na świat zbawienie – o oczekiwaniu Żydów i chrześcijan na przyjście Mesjasza na końcu czasów w komentarzu dla Centrum Heschela KUL mówi biblista ks. dr Mariusz Świder, rektor Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Siedleckiej im. Jana Pawła II.

Ewangelia na niedzielę: lectio divina – sposób, by usłyszeć, co mówi Bóg

Czuwać to nie znaczy nie spać. Czuwać, to słuchać tego, co mówi Bóg. Pytanie, kiedy nadejdzie koniec świata, koniec mojego życia - nie jest najważniejsze. Istotniejsze jest słuchanie tego, co mówi do mnie Bóg tu i teraz. W nowym roku liturgicznym ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, proponuje szczególnie zaangażować się w codzienną modlitwę lectio divina. Temu poświęca komentarz do Ewangelii na I niedzielę Adwentu, 3 grudnia.

KUL podpisał list intencyjny o współpracy z watykańską Dykasterią ds. Komunikacji

Dykasteria ds. Komunikacji Stolicy Apostolskiej podpisała list intencyjny z Katolickim Uniwersytetem Lubelskim Jana Pawła II w zakresie tłumaczeń dokumentów watykańskich na język polski jak również w sprawie produkcji treści multimedialnych, mających na celu promowanie nauczania Kościoła katolickiego, Ewangelii i systemu wartości chrześcijańskich. Współpraca umożliwi studentom KUL odbywanie stażu w Radiu Watykańskim – Vatican News.