Rekolekcje adwentowe – II niedziela Adwentu

Objawienie Gabriela Archanioła nie było dla Maryi łatwe. A mimo to potrafiła powiedzieć Bogu: „Niech tak się stanie”. Do podobnej postawy zachęca także św. Joanna Beretta Molla, która z zaufaniem powierzyła swoje życie Bogu.

Ojciec Zacheusz Drążek komentuje Ewangelię na drugą niedzielę Adwentu: Łk 1.26-38 i zachęca, byśmy prosili Maryję i św. Joannę o pomoc w trudnościach małżeńskich, rodzinnych i o to, byśmy potrafili czynić, cokolwiek Chrystus nam powie.

„Chrystus przychodzi” to cykl 8-minutowych rekolekcji na Adwent, które przygotowaliśmy w Redakcji dla Państwa.

7 grudnia: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą – komentarz do niedzielnej Ewangelii  Łk 1,26-38 i przybliżenie św. Joanny Beretty Molli, specjalistki od dziękczynienia w codzienności.  

14 grudnia: Na Chrystusie spełniają się proroctwa – komentarz do niedzielnej Ewangelii  Mt 11, 2-11 i postać św. Teresy Wielkiej, autorki zdania, że Bóg sam wystarcza

21 grudnia: Jezus urodzi się z Maryi zaślubionej Józefowi, potomkowi Dawida –komentarz do niedzielnej Ewangelii Mt 1, 18-24, postać św. Maksymilian Marii Kolbego i Jego służba drugiemu człowiekowi.

ZOBACZ TAKŻE

Biskupi Ukrainy we Lwowie uczcili 100. rocznicę śmierci św. Józefa Bilczewskiego

W sobotę 18 marca w bazylice metropolitalnej we Lwowie odbyła się Msza św. z okazji 100. rocznicy śmierci św. Józefa Bilczewskiego, byłego arcybiskupa lwowskiego. W uroczystości uczestniczyli członkowie Konferencji Episkopatu Ukrainy, którzy dzień wcześniej zakończyli 58. zebranie plenarne. Modlitwie przewodniczył ordynariusz bielsko-żywiecki bp Roman Pindel.

HISTORIA RODZINY ULMÓW (WIDEO)

Zbliżająca się beatyfikacja małżeństwa Wiktorii i Józefa Ulmów oraz ich siedmiorga dzieci to bardzo symboliczne i zarazem bardzo polskie wydarzenie. Ale to nie tylko...

Ewangelia na niedzielę: Ślepi faryzeusze i widzący niewidomy

Gesty Jezusa wobec niewidomego są gestami Stwórcy, który ulepił z gliny pierwszego człowieka. Następnie niewidomy miał obmyć się w sadzawce Siloe, co z greckiego znaczy „posłany”. W Ewangelii Jana „Posłany” to jakby drugie imię Jezusa. Tak więc niewidomy odzyskał wzrok, bo zanurzył się w samym Jezusie. To także oczywiste przywołanie sakramentu chrztu. Na te aspekty zwraca uwagę ks. Krzysztof Wons dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, w komentarzu na IV niedzielę Wielkiego Postu, 19 marca.

Kto zgrzeszył: niewidomy czy jego rodzice?

Przechodząc obok człowieka niewidomego od urodzenia uczniowie zapytali Jezusa, czy zgrzeszył on czy jego rodzice. Skąd takie pytanie? Czy jest jakiś związek z Biblią lub tradycją żydowską? – o tym, czy według Biblii Hebrajskiej dzieci mogą ponosić konsekwencje grzechu rodziców pisze w komentarzu dla Centrum Heschela KUL Shlomo Libertowski, wykładowca Tory w Beth Shemesh. Komentarz pozwala głębiej zrozumieć pytanie uczniów i odpowiedź Jezusa z Ewangelii czwartej Niedzieli Wielkiego Postu (J 9, 1-42).