Rekolekcje adwentowe – II niedziela Adwentu

Objawienie Gabriela Archanioła nie było dla Maryi łatwe. A mimo to potrafiła powiedzieć Bogu: „Niech tak się stanie”. Do podobnej postawy zachęca także św. Joanna Beretta Molla, która z zaufaniem powierzyła swoje życie Bogu.

Ojciec Zacheusz Drążek komentuje Ewangelię na drugą niedzielę Adwentu: Łk 1.26-38 i zachęca, byśmy prosili Maryję i św. Joannę o pomoc w trudnościach małżeńskich, rodzinnych i o to, byśmy potrafili czynić, cokolwiek Chrystus nam powie.

„Chrystus przychodzi” to cykl 8-minutowych rekolekcji na Adwent, które przygotowaliśmy w Redakcji dla Państwa.

7 grudnia: Bądź pozdrowiona, pełna łaski, Pan z Tobą – komentarz do niedzielnej Ewangelii  Łk 1,26-38 i przybliżenie św. Joanny Beretty Molli, specjalistki od dziękczynienia w codzienności.  

14 grudnia: Na Chrystusie spełniają się proroctwa – komentarz do niedzielnej Ewangelii  Mt 11, 2-11 i postać św. Teresy Wielkiej, autorki zdania, że Bóg sam wystarcza

21 grudnia: Jezus urodzi się z Maryi zaślubionej Józefowi, potomkowi Dawida –komentarz do niedzielnej Ewangelii Mt 1, 18-24, postać św. Maksymilian Marii Kolbego i Jego służba drugiemu człowiekowi.

ZOBACZ TAKŻE

Synowie jednego Ojca – Żydzi i Chrześcijanie – starożytne interpretacje przypowieści Jezusa

Jezus w niedzielnej przypowieści opowiada o właścicielu winnicy i jego dwóch synach. Pierwszy poproszony przez ojca o pracę w winnicy odpowiada pozytywnie, ale potem rezygnuje. Drugi najpierw odmawia, ale potem spełnia prośbę ojca. Starożytne interpretacje w pierwszym synu widzą Izrael, natomiast drugi symbolizuje nawróconych pogan i grzeszników, przyszły Kościół. „Izrael i Kościół łączą szukanie i pełnienie woli Bożej. Tylko przez wiarę popartą świadectwem miłości i dobrych czynów wchodzimy wspólnie do Królestwa Bożego” – pisze w komentarzu do Ewangelii 1 października dla Centrum Heschela KUL jego dyrektor biblista ks. dr hab. Marcin Kowalski, prof. KUL.

Ewangelia na niedzielę: obojętność – niepozorna droga do wielkiego upadku

Jezus opowiedział przypowieść o człowieku, który jako właściciel troszczy się o winnicę, a jako ojciec troszczy się o synów, ucząc ich odpowiedzialności. Na początku pyta: „Co myślicie?”. Prosi, by zajęli stanowisko i nie byli obojętni. Taką refleksję w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 1 października proponuje ks. Piotr Szerszeń, wieloletni duszpasterz Centrum Formacji Duchowej w Krakowie.

Patron Dnia: Św. Wincenty à Paulo, który „dałby się zjeść biednym”

Mąż opatrznościowy XVII-wiecznej Europy, który „dałby się zjeść biednym” – pisze ks. Arkadiusz Nocoń w felietonie dla portalu www.vaticannews.va/pl i Radia Watykańskiego. 27 września przypada wspomnienie św. Wincentego à Paulo (1581-1660), prezbitera. Beatyfikowany został w 1729 roku przez Benedykta XIII, a kanonizowany w 1737 roku przez Klemensa XII. Jego relikwie znajdują się w Paryżu. Jest patronem dzieł miłosierdzia, lazarystów, szarytek i kleru.

Nawróceni grzesznicy przed sprawiedliwymi – żydowskie źródła Jezusowej przypowieści

Prorok Izajasz akcentuje Boże miłosierdzie dla pokutujących grzeszników, a według Talmudu Babilońskiego pokutnicy, którzy porzucili grzeszne życie i zbliżyli się do Boga, zajmują ważniejszą pozycję niż najwięksi sprawiedliwi – o tym, jak opowiadając paradoksalną przypowieść o robotnikach w winnicy Jezus czerpał ze Starego Testamentu i tradycji żydowskiej, mówi w komentarzu do Ewangelii 24 września dla Centrum Heschela KUL Shlomo Libertowski, wykładowca Tory w Beth Shemesh.