fot. pierwszesobotydladzieci.pl

Modlą się z nami dzieci z różnych zakątków Polski. Widzimy też zainteresowanie Polonii. Przygotowaliśmy materiały dla parafii polskich i polonijnych, więc zapraszamy wszystkich do włączania się i organizowania modlitwy w swoich środowiskach – powiedziała Family News Service Malwina Wyszyńska, koordynator nabożeństwa pięciu pierwszych sobót miesiąca dla dzieci w Narodowym Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach w Zakopanem.

Krzeptówki to centrum głoszenia orędzia fatimskiego w Polsce. W każdą pierwszą sobotę miesiąca sanktuarium organizuje nabożeństwo wynagradzające, o które prosiła Matka Boża w Fatimie. Od 2 kwietnia br. odbywa się ono także w formule przeznaczonej dla dzieci. „Matka Boża objawiła się przecież małym dzieciom, które ufnie podjęły przekazane im zadanie. To samo czynią dziś ich rówieśnicy” – podkreśliła Malwina Wyszyńska.

Organizatorka podkreśliła dużą rolę rodziców w zachęcaniu dzieci do uczestnictwa w nabożeństwie pierwszych sobót. „Warto zacząć od zapoznania dzieci z historią objawień w Fatimie i życiem fatimskich wizjonerów. Na naszej stronie www.pierwszesobotydladzieci.pl znajduje się sekcja wideo, gdzie udostępniliśmy filmy animowane” – podkreśliła koordynator.

Specjalne zaproszenie do dzieci skierował rektor Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej w Fatimie ks. Carlos Cabecinhas. Zachęcił, aby potraktować pierwsze soboty jako akt miłości. „Skoro wiecie, że Matka Boża was kocha, pokażcie jak bardzo wy Ją miłujecie. Nieustannie okazujcie Matce Bożej i Jej Niepokalanemu Sercu waszą wielką miłość” – powiedział ks. Cabecinhas. 

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca na Krzeptówkach w Zakopanem składa się z czterech elementów: jedna część różańca św., 15-minutowa medytacja nad jedną lub kilkoma tajemnicami, msza z Komunią św. oraz spowiedź. Wszystkie warunki należy odprawiać w intencji wynagrodzenia Niepokalanemu Sercu Matki Bożej. Dzieci w każdą pierwszą sobotę miesiąca o godz. 16:00 mogą odbyć takie nabożeństwo przygotowane specjalnie dla nich, po którym rozpoczyna się nabożeństwo dla dorosłych.

Mali czciciele Maryi mogą też zbierać podpisy uczestnictwa na obrazkach. Po skompletowaniu pięciu podpisów dzieci mogą wysłać obrazki do sanktuarium, dzięki czemu zostaną wpisane do specjalnej księgi. Zostanie ona przekazana do Fatimy, gdzie za dzieci odprawiona będzie msza św.

Dzieci, ich bliscy i opiekunowie mogą włączyć się we wspólną modlitwę na kilka sposobów. Jedna opcja to uczestnictwo dzieci w pierwszych sobotach w sanktuarium na Krzeptówkach. „Przyjeżdżają do nas rodziny nawet z dalekich zakątków Polski. Mamy rodziny z Rzeszowa, Łodzi, nawet z Gdańska, które przybywają specjalnie na to nabożeństwo” – zaznaczyła koordynator modlitwy przy zakopiańskim sanktuarium. Dzieci mogą też łączyć się z sanktuarium poprzez transmisję internetową albo odprawiać pierwsze soboty we własnej parafii. Można korzystać z materiałów dostępnych na stronie www.pierwszesobotydladzieci.pl. W przypadku uczestnictwa online mszę i spowiedź trzeba odprawić w swoim kościele. Do spowiedzi można przystąpić w pierwszą sobotę lub wcześniej, gdy w ten dzień nie ma takiej możliwości.

Pierwsze nabożeństwo dla dzieci odbyło się w pierwszą sobotę kwietnia br., kiedy przypadała też kolejna rocznica śmierci św. Jana Pawła II. Poza tym kościół na Krzeptówkach jest wotum wdzięczności za uratowanie życia papieża Polaka przez Matkę Bożą Fatimską. W pierwszym nabożeństwie dla dzieci uczestniczyło online ok. 7 000. „Nie spodziewaliśmy się tak dużego zainteresowania ze strony dzieci oraz ich rodziców i opiekunów, a także szkół” – zaznaczyła Malwina Wyszyńska. Organizatorzy zachęcają, aby nie poprzestawać na pięciu pierwszych sobotach, ale żeby stały się one comiesięczną praktyką.

Z każdym miesiącem przybywa dzieci i rodzin uczestniczących online i stacjonarnie. Malwina Wyszyńska jest wdzięczna rodzicom i dziadkom za zaangażowanie w fatimską formację dzieci i wnuków. „Dzięki determinacji starszych uczestnictwo dzieci jest możliwe. Słyszymy wiele ciepłych słów radości i wdzięczności ze strony tych rodzin. Odzywają się do nas osoby świeckie, które chcą podjąć tę inicjatywę i zrealizować nabożeństwo w swojej parafii. Właśnie osoby świeckie są szczególnie zaproszone, aby promować oraz inicjować to dzieło w swoich parafiach i środowiskach” – powiedziała koordynator pierwszych sobót na Krzeptówkach. Obecnie pierwsze soboty dla dzieci organizuje ponad 30 parafii.

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca związane jest z objawieniami Maryi, która przekazała Łucji, jednej z wizjonerek fatimskich, cztery warunki tego nabożeństwa. Polskim centrum propagowania ducha fatimskiego jest Sanktuarium Narodowe na Krzeptówkach w Zakopanem, które stanowi wotum wdzięczności za uratowanie życia św. Jana Pawła II podczas zamachu 13 maja 1981 r., kiedy przypadała rocznica pierwszego objawienia Matki Bożej w Fatimie.

Więcej informacji: pierwszesobotydladzieci.pl, pierwszesoboty.pl, sekretariatfatimski.pl, smbf.pl

Family News Service