Ewangelia na niedzielę: Chrystus jak Łazarza wskrzesza nas do życia

Zwróćmy uwagę na przyjacielską relację Jezusa z Marią, Martą i Łazarzem. Szczególnie w tej ostatniej relacji chciejmy zobaczyć siebie – nasze wskrzeszenia po różnych trudnych doświadczeniach, powroty do życia dzięki łasce, ufności i przyjaźni z Jezusem. Do takiej, pełnej ufności i życia relacji z Bogiem zaprasza nas Ewangeliia, o czym pisze ks. Krzysztof Wons w komentarzu do Ewangelii na V niedzielę Wielkiego Postu, 26 marca.

Komentarz wideo:

1. Jezus i Marta – Ja wciąż wierzę

Marta płacze już cztery dni po stracie brata. Kiedy tylko słyszy, że nadchodzi od razu do Niego biegnie. W jej głosie słychać żal, że nie uchronił brata od śmierci, że się spóźnił… Gdy Jezus prosi ją o większą wiarę, odpowiada: „Tak, Panie, ja wciąż wierzę”. Nagle staje się silna, choć nic na zewnątrz się nie zmieniło – jej brat nie żyje. Coś się w niej zmieniło!

Czy w cierpieniu ufam Jezusowi?

2. Jezus i Maria – On jest tutaj

Cierpienie przygniata Marię do tego stopnia, że nie ma siły wyjść z domu. Skupia się tylko na swoim bólu, jakby mówiła: „Teraz już za późno, Jezu, zawiodłeś mnie, nie chcę Cię widzieć”. Co ją nagle zmieniło? Osobiste świadectwo siostry i słowa: „On jest tutaj. Nauczyciel woła Cię”. Poczuła się wołana przez kochaną osobę. To dotknęło jej najgłębszych uczuć do Jezusa. Maria wybudziła się z bólu!

Czy wierzę, że Jezus darzy mnie szczególnym uczuciem?

3. Jezus i Łazarz – Wyjdź z grobu!

Łazarz i jego wskrzeszenie przywołuje historię życia każdego z nas. Jezus wie, że Łazarz choruje… i pozwala mu chorować. Wie, że Łazarz umarł… i pozwala mu umrzeć. Jezusowy krzyk: „Wyjdź z grobu”, staje się świadectwem mocy Boga. Zapowiada krzyk na krzyżu, gdy Jezus sam będzie umierał w Wielki Piątek. Wskrzeszeniem Łazarza zapowiada swoje zmartwychwstanie. Chciejmy usłyszeć bardzo osobiście słowa „wyjdź na zewnątrz” – poza twój ból i wątpliwości.

Wyjdź z grobu twojego braku nadziei i uchwyć się Jezusa!

Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów, Kraków

ZOBACZ TAKŻE

Od wielbłąda i ucha igły do zrozumienia bezgranicznej Bożej hojności

Dobrze znane Jezusowe słowa porównania, że wielbłądowi łatwiej jest przecisnąć się przez ucho igły, niż bogatemu wejść do Królestwa Bożego, to typowy zabieg wyolbrzymienia, użyty dla podkreślenia sensu całej wypowiedzi – pisze dr hab. Dorota Muszytowska z UKSW, w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na niedzielę 13 października.

Ewangelia na niedzielę: moje obecne wybory wpływają na wieczność

Co robić, aby osiągnąć życie wieczne? Gdyby przeprowadzić sondę wśród przypadkowych przechodniów, wielu powiedziałoby, że to pytanie nie z tej epoki. Dziś nikogo to nie interesuje. Ważniejsze są bieżące potrzeby… Kultura, która uczy jedynie, jak żyć chwilą obecną, nie zajmuje się pytaniem o wieczność. Temat sensu życia podejmuje dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu do Ewangelii na niedzielę 13 października.