fot. pixabay.com

Gdy uczniowie prosili: „Panie, naucz nas się modlić”, Jezus ukazał im prawdziwe oblicze Boga – Ojca. Nauczył modlitwy „Ojcze nasz” także po to, aby leczyła ranę braku ojca i jego zniekształconego obrazu. W trudnym czasie dla ojcostwa i macierzyństwa refleksję o Bogu Ojcu proponuje w komentarzu na niedzielę 24 lipca ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

Komentarz wideo: 

Niech się święci Twoje imię

Kiedy Hebrajczyk mówi, że imię Boga jest święte, wyznaje, że Bóg jest Jedyny i całkowicie Inny od nas. Jest tajemnicą. Jego imię brzmi JA JESTEM. Dla wielu ludzi, którzy żyją „jakby Bóg nie istniał”, pozostaniemy jedyną „Biblią”, jedynym znakiem dobroci Boga Ojca, o który się otrą.

Niech przyjdzie Twoje królestwo

Królestwo Ojca nie jest w chmurach, to nie jakiś tamten świat – Jego królestwo obejmuje i niebo, i ziemię.  Jest ono bliżej nas, niż się nam wydaje. Jest dobrą nowiną, tu i teraz.

Naszego chleba powszedniego dawaj nam na każdy dzień

Często jesteśmy tak zaabsorbowani różnymi sprawami, że nie potrafimy ucieszyć się chlebem, który leży przed nami, bo już martwimy się, czy nie zabraknie nam go jutro. Mając kochającego Ojca, zapadamy na sierocą chorobę.

Przebacz nam nasze grzechy, bo i my przebaczamy

Przebaczyć winowajcom nie znaczy stawać się naiwnie dobrym wobec krzywdziciela,

zwalniać go z odpowiedzialności. Jednak brak przebaczenia skazuje na przebywanie sam na sam z własnym rozżaleniem. Przebaczenie daje wolność i sprawia, że nawet największy ból z powodu krzywdy nie może zniewolić serca.

Nie dopuść abyśmy ulegli pokusie

Kiedy mówimy do Ojca „nie wódź nas…”, nie przypisujemy Mu wystawiania nas na pokusę. Prosimy: trzymaj nas daleko od pokusy i upadku – zwłaszcza od największego, jakim byłoby zwątpienie w Ojcowskie serce Boga i w Jego miłość do nas.

Centrum Formacji Duchowej, Salwatorianie – Kraków:  https://cfd.sds.pl/