fot. s. Amata CSFN

Nauka Jezusa u źródeł Jordanu ma swój ciężar gatunkowy. Od jej przyjęcia lub odrzucenia zależy, kto straci życie wieczne, a kto je zachowa. Do udzielenia sobie odpowiedzi na pytanie: „Kim jest dla mnie Jezus?” zachęca w komentarzu na niedzielę 19 czerwca ks. Krzysztof Wons, dyrektor Centrum Formacji Duchowej Salwatorianów w Krakowie.

1. A wy za kogo Mnie uważacie?

Dzień, w którym Jezus zadał to pytanie, wstrząsa światem Apostołów. Piotr wyznając „Ty jesteś Mesjasz”, stwierdza, że ich Nauczyciel, Jezus, znany też jako „cieśla z Nazaretu” – jest Bogiem! Chrystus to potwierdza. Dodaje jeszcze, że zostanie zabity i zmartwychwstanie – to przełomowy i dramatyczny moment w misji Jezusa i uczniów. Za kogo Mnie uważasz? Ta odpowiedź albo tobą wstrząśnie, albo… nie wydarzy się nic.

Czy pozwolisz, aby Bóg przemienił dzisiaj twoje życie?

2. Za kogo uważają Mnie tłumy?

Wbrew pozorom, to pytanie również ma swój ciężar gatunkowy. Pomyśl o ludziach, z którymi spotykasz się na co dzień. Jak oni traktują wartości wiary i Ewangelii? Jaki wpływ mają na twoją postawę, na to co czytasz, kogo wspierasz? Chodzi o to, by umieć mówić „nie” wszystkiemu, co fałszuje obraz Jezusa i lekceważy Jego naukę.

Co ludzie mówią o Jezusie i jak ja na to reaguję?

3. Syn Człowieczy będzie zabity, a trzeciego dnia zmartwychwstanie

Pod Apostołami musiały ugiąć się kolana, gdy usłyszeli, co Jezus mówi sam o sobie. Znali święte księgi – w nich zapowiadanemu Mesjaszowi powierzono panowanie, chwałę i władzę. Jednak Jezus stanowczo twierdził, że nie będzie miał władzy w ludzkim rozumieniu. Nie tylko nie będzie panował, ale zostanie zabity! Tak bardzo byli wstrząśnięci pierwszymi słowami, że wydają się nie słyszeć ostatnich – o zmartwychwstaniu! Boga trzeba słuchać do końca.

Co zrobić, gdy znajdę odpowiedzi na postawione wyżej pytania?

Każdego dnia wziąć swój krzyż i… Jego naśladować.

Centrum Formacji Duchowej, Salwatorianie – Krakówhttps://cfd.sds.pl/