fot. pixabay.com

Zakładają szkoły, budują szpitale, stają się rolnikami i hydraulikami w najdalszych zakątkach świata – ludzie do zadań specjalnych – misjonarze. Już po raz dziesiąty rusza wielkopostna akcja modlitewna „Misjonarz na Post” polegająca na duchowym wsparciu wylosowanego przez siebie misjonarza. Do udziału w niej zachęcił Papież Franciszek. Obecnie na 5 kontynentach posługuje 1743 Polaków.

Dzisiaj w Kościele katolickim rozpoczyna się Wielki Post. 40-dniowy okres pokuty skłania do podejmowania dobrowolnych wyrzeczeń i postanowień. Propozycją na przeżycie tego czasu jest akcja „Misjonarz na Post”, której celem jest otoczenie modlitwą konkretnej osoby posługującej na misjach.

fot. materiał organizatorów

Aby wziąć udział w inicjatywie, wystarczy wejść na stronę www.misjonarznapost.pl i wypełnić formularz. Po wpisaniu swojego imienia, nazwiska i adresu e-mail, w informacji zwrotnej otrzymamy dane wylosowanego misjonarza, którego będziemy otaczać duchową opieką w czasie Wielkiego Postu. Ten osobisty aspekt akcji przybliża do konkretnego człowieka, który żyje i pracuje często tysiące kilometrów dalej.

Podczas audiencji środowej Papież Franciszek pobłogosławił inicjatywie „Misjonarz na Post”. Ojciec Święty zachęcił Polaków do modlitwy o pokój i do objęcia szczególną troską polskich misjonarzy, zwłaszcza tych posługujących na pogrążonej w wojnie Ukrainie.

Obok ewangelizacji misjonarze zajmują się poprawą warunków życia we wspólnocie, w której pracują. Często są osobami, które zakładają szkoły, budują szpitale, pomagają w zdobyciu zawodu i organizują ośrodki wszelkiego wsparcia. Wymaga to od nich wielu poświęceń, dlatego prócz wsparcia materialnego, potrzebują też pomocy duchowej.

„Wiemy, że misje są sprawą wiary, dlatego jesteśmy głęboko przekonani o sensie modlitwy wstawienniczej za misjonarzy. Ufam, że nasze działania w Wielkim Poście ożywią zapał misyjny wśród duchowieństwa i wiernych oraz przybliżą nas w duchu solidarności i miłości braterskiej do polskich misjonarek i misjonarzy” – podkreśla bp Jan Piotrowski, przewodniczący Komisji Episkopatu Polski ds. Misji.

Według danych Komisji Episkopatu Polski ds. Misji na świecie pracuje obecnie 1743 misjonarzy, wśród nich: 787 zakonników, 629 sióstr zakonnych, 287 księży diecezjalnych oraz 40 osób świeckich. Polscy misjonarze są w 99 krajach na 5 kontynentach. Najwięcej z nich pracuje w Ameryce Łacińskiej i na Karaibach (668) oraz w Afryce i na Madagaskarze (673). W Azji posługuje 301 Polaków, z kolei w dalekiej Oceanii 65, a w Ameryce Północnej – 16.

Organizatorami akcji „Misjonarz na Post” są: portal misyjne.pl oraz dwumiesięcznik „Misyjne Drogi”. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski. Zeszłoroczną akcję wsparło ponad 46 tys. osób.

Family News Service