fot. Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego

Mimo niesprzyjających warunków tworzymy nowe przedstawienia i traktujemy teatr jako sposób na życie – mówi Family News Service Danuta Damek, aktorka i koordynatorka artystyczna Integracyjnego Teatru Aktora Niewidomego. Artyści z krakowskiego Teatru ITAN grają na scenie od 15 lat. Nie boją się trudnych wyzwań. Obecnie pracują nad kolejnymi przedstawieniami oraz kręcą filmy, a zimą tego roku na antenie Telewizji Polskiej zostanie wyemitowany drugi sezon zrealizowanego przez nich serialu „Pasjonaci”.

„Nasz teatr daje możliwość czynnego udziału ONN w życiu kulturalnym. Pozwala otworzyć się na innych, przełamać bariery i usamodzielnić się. Rodzi także nowe więzi społeczne” – wyjaśnia aktorka Danuta Damek.

fot. Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego

Mimo, że krakowski teatr od wielu  lat działa bez własnej siedziby, w dorobku artystycznym ma wiele zrealizowanych spektakli teatralnych i filmowych. Aktorzy jeżdżąc po Polsce dotychczas zagrali w ponad 3000 przedstawień. Stworzyli również dwa filmy – fabularny pt. „Marzenie” oraz dokumentalny – pt. „Wykluczeni”.

„Fundacja ITAN produkuje i dystrybuuje repertuar grupy teatralnej. Promuje aktywność integracyjną, kulturalną, międzypokoleniową, działalność seniorów i wolontariat pod szyldem Teatru ITAN. Ponadto jest innowacyjnym przykładem ekonomii społecznej – tworzy miejsce pracy aktorom z dysfunkcją narządu wzroku. Na scenie teatralnej oraz na planach filmowych rozwija ich talenty oraz możliwości – podkreśla Danuta Damek.

Spektakle Teatru ITAN,  w których grają osoby z dysfunkcją narządu wzroku od lat są świetnie przyjmowane przez widzów w całej Polsce i przyczyniają się do odrzucania panujących stereotypów.

fot. Integracyjny Teatr Aktora Niewidomego

„W Małopolsce niewiele osób z dysfunkcją narządu wzroku pracuje zawodowo. Rynek pracy pozostaje dla nich niedostępny. ITAN chce dać osobom niewidomym i słabowidzącym przestrzeń do artystycznej ekspresji. Jako jedni z nielicznych zatrudniamy ONN w zawodach o dużym prestiżu, kształcimy liderów środowiska oraz nieustannie integrujemy nasze społeczności – zaznacza koordynatorka artystyczna ITAN.

Teatr działa na rzecz zrównania szans w uprawianiu zawodu aktora teatralnego. Skupia  wolontariuszy, twórców, widzów, aktorów. Angażuje i buduje trwałe więzi społeczne, zawodowe i artystyczne. Założycielem teatru jest Artur Dziurman, aktor telewizyjny i teatralny oraz reżyser.

„Jesteśmy grupą obywateli konsekwentnie, latami walczących o zmianę społeczną” – tłumaczy Danuta Damek. ITAN prowadzi także warsztaty filmowe, aktorskie oraz międzypokoleniowe spotkania muzyczne, teatralne, plastyczne i choreograficzne.

Niedawno artyści rozpoczęli zdjęcia do drugiego sezonu serialu „Pasjonaci”, którego ideą jest pokazanie, że osoba z niepełnosprawnością może realizować się w aktorstwie. W produkcji wystąpią m.in. Adrianna Biedrzyńska, Katarzyna Jamróz, Andrzej Beja Zaborski, Anna Korcz, Leszek Piskorz oraz Tadeusz Huk. Każda produkcja integruje profesjonalistów, amatorów, seniorów oraz młodych ludzi.

Jedną z inicjatyw artystów zrzeszonych w krakowskim teatrze są „Poranki z kulturą”- integracyjne i wspólnototwórcze spotkania artystów, osób starszych, niewidomych i niedowidzących z różnych środowisk artystycznych.

Więcej o działalności Teatru ITAN można przeczytać na profilu Facebook: https://www.facebook.com/Teatr-ITAN-348021195985462

Family News Service