Orszaki Trzech Króli przeszły ulicami polskich miast. Jak wyglądały w tym roku?

Pod hasłem „Dzień dziś wesoły” 6 stycznia w Warszawie oraz 667 innych polskich miejscowościach przeszły Orszaki Trzech Króli. Podobne marsze odbyły się także na Ukrainie, w Austrii, Francji, Anglii, a nawet w Afryce.

6 stycznia 2022 roku wyruszyły tradycyjne Orszaki Trzech Króli, zapraszając do radosnego, kolędowego świętowania Objawienia Pańskiego.

Orszak Trzech Króli to uliczne jasełka organizowane na ulicach, które podobne są w swoim charakterze do parad, podczas których mędrcy ze Wschodu rzucają dzieciom cukierki.

Polski Orszak Trzech Króli zaliczany jest do jednych z największych na świecie i polega na przejściu ulicami dzieci i królów, którzy zmierzają do stajenki, aby pokłonić się małemu Jezusowi. Uczestnicy przemarszu otrzymują kolorowe korony wykonane z papieru i śpiewniki kolędowe. W Warszawie marsz odbył się już po raz dwunasty.

-Tematem tegorocznego Orszaku Trzech Króli było dobre przygotowanie i głębokie przeżywanie świąt Bożego Narodzenia i Epifanii. Teksty scenariusza zaś mówiły o tym, jak ważne jest zrozumienie istoty święta – mówi Anna Murawska, scenarzysta i reżyser Orszaku.

Królowie, rycerze, taniec smoka i aniołów

Jak podkreślają organizatorzy, orszaki to forma ewangelizacji na ulicach miast. -Mędrcy ze Wschodu studiując przyrodę, kosmos, szukając prawdy, znaleźli Prawdę w małym Dzieciątku – tłumaczy Piotr Giertych, prezes Fundacji „Orszak Trzech Króli”.

Wydarzenie miało ukazać jak ważne jest dla każdego człowieka dobre i głębokie przeżycie świąt i uroczystości oraz jaką radość niesie spędzanie wolnego czasu w rodzinnym gronie oraz wspólne śpiewanie.

Największy orszak odbył się w Warszawie – jego trasa wiodła z placu Zamkowego na plac Piłsudskiego. W towarzystwie trzech króli szli rycerze. Na czele orszaku mogliśmy zobaczyć pojazd z wojownikami z Legionu Rzymskiego. Początkowi korowodu towarzyszył taniec Smoka Chińskiego i Aniołów.

668 polskich miast, 300 tys. koron i 100 tys. śpiewników kolędowych

Jak poinformował Piotr Giertych, w tym roku wydarzeniu przyświecał cel charytatywny: zbierane były środki na wsparcie  wychowanków katolickiego ośrodka dla ubogich chłopców w Nairobi w Kenii. Organizatorzy orszaku chcą ufundować dla młodych ludzi 10 miejsc w ośrodkach kształcących w zawodzie mechanika samochodowego.

Marsze przeszły ulicami 668 miast w Polsce, to o 200 więcej niż w roku ubiegłym, ale nieco mniej niż w szczytowym okresie przed pandemią koronawirusa, kiedy to w 2020 roku orszaki odbyły się w 820 miastach.

-Przemarsze pojawiły się na ulicach Ukrainy, Austrii, Francji, Anglii, Kongo oraz w Kamerunie. Fundacja wydrukowała i wysłała do organizatorów ponad 300 tysięcy koron oraz 100 tysięcy śpiewników kolędowych –  wylicza Piotr Giertych. Patronat nad warszawskim Orszakiem Trzech Króli objęli: kard. Kazimierz Nycz,  metropolita warszawski oraz Rafał Trzaskowski,  prezydent stolicy.

Wydarzenia około orszakowe w dobie pandemii

W tym roku orszaki można było śledzić w internecie na stronie: orszak.org. Podczas transmisji na żywo widzowie mogli obejrzeć reportaże o przygotowaniach do wydarzenia oraz wysłuchać felietonów nawiązujących do tematu pochodu.

-Sceny orszakowe: „Gospoda”, „Dwór Heroda”, „Walka Dobra ze Złem”, „Pasterze i Sprzątanie Szopki” zostały przygotowane przez młodzież z warszawskich szkół (ze Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów im. Ojca Onufrego Kopczyńskiego, Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Nazaretanek, Liceum „Żagle” i „Strumienie” Stowarzyszenia Sternik oraz przez grupę osób ze Wspólnoty L’Arche) i nagrane w postaci krótkich filmów wraz z reportażami zostały wyemitowane podczas streamingu orszakowego – wyjaśnia Anna Murawska.

Orszakowi Trzech Króli towarzyszyły liczne aktywności około orszakowe: spacer orszakowy, bieg oraz challenge kolędowy, któremu towarzyszyła zbiórka pieniężna na szkołę zawodową Eastlands dla chłopców z afrykańskich slumsów w Nairobi (Kenia).

Jasełka w przestrzeni publicznej

Przypomnijmy, że orszak wyruszył na ulice Warszawy po raz pierwszy w 2009 roku. To wtedy pojawił się odważny pomysł, aby dotychczas typowo szkolne jasełka zaaranżować inaczej – w przestrzeni miejskiej, a co więcej zaprosić do wspólnego świętowania mieszkańców Warszawy oraz turystów.

Inicjatorem i organizatorem największych ulicznych jasełek na świecie – Orszaku Trzech Króli w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce, w Europie oraz na innych kontynentach, jest Fundacja „Orszak Trzech Króli”.

fot. Family News Service
fot. Family News Service
fot. Family News Service
fot. Family News Service
fot. Family News Service
fot. Family News Service
fot. Family News Service
fot. Family News Service