Pod hasłem „Dzień dziś wesoły” 6 stycznia w Warszawie oraz 667 innych polskich miejscowościach przeszły Orszaki Trzech Króli. Podobne marsze odbyły się także na Ukrainie, w Austrii, Francji, Anglii, a nawet w Afryce.
6 stycznia 2022 roku wyruszyły tradycyjne Orszaki Trzech Króli, zapraszając do radosnego, kolędowego świętowania Objawienia Pańskiego.
Orszak Trzech Króli to uliczne jasełka organizowane na ulicach, które podobne są w swoim charakterze do parad, podczas których mędrcy ze Wschodu rzucają dzieciom cukierki.
Polski Orszak Trzech Króli zaliczany jest do jednych z największych na świecie i polega na przejściu ulicami dzieci i królów, którzy zmierzają do stajenki, aby pokłonić się małemu Jezusowi. Uczestnicy przemarszu otrzymują kolorowe korony wykonane z papieru i śpiewniki kolędowe. W Warszawie marsz odbył się już po raz dwunasty.
-Tematem tegorocznego Orszaku Trzech Króli było dobre przygotowanie i głębokie przeżywanie świąt Bożego Narodzenia i Epifanii. Teksty scenariusza zaś mówiły o tym, jak ważne jest zrozumienie istoty święta – mówi Anna Murawska, scenarzysta i reżyser Orszaku.
Królowie, rycerze, taniec smoka i aniołów
Jak podkreślają organizatorzy, orszaki to forma ewangelizacji na ulicach miast. -Mędrcy ze Wschodu studiując przyrodę, kosmos, szukając prawdy, znaleźli Prawdę w małym Dzieciątku – tłumaczy Piotr Giertych, prezes Fundacji „Orszak Trzech Króli”.
Wydarzenie miało ukazać jak ważne jest dla każdego człowieka dobre i głębokie przeżycie świąt i uroczystości oraz jaką radość niesie spędzanie wolnego czasu w rodzinnym gronie oraz wspólne śpiewanie.
Największy orszak odbył się w Warszawie – jego trasa wiodła z placu Zamkowego na plac Piłsudskiego. W towarzystwie trzech króli szli rycerze. Na czele orszaku mogliśmy zobaczyć pojazd z wojownikami z Legionu Rzymskiego. Początkowi korowodu towarzyszył taniec Smoka Chińskiego i Aniołów.
668 polskich miast, 300 tys. koron i 100 tys. śpiewników kolędowych
Jak poinformował Piotr Giertych, w tym roku wydarzeniu przyświecał cel charytatywny: zbierane były środki na wsparcie wychowanków katolickiego ośrodka dla ubogich chłopców w Nairobi w Kenii. Organizatorzy orszaku chcą ufundować dla młodych ludzi 10 miejsc w ośrodkach kształcących w zawodzie mechanika samochodowego.
Marsze przeszły ulicami 668 miast w Polsce, to o 200 więcej niż w roku ubiegłym, ale nieco mniej niż w szczytowym okresie przed pandemią koronawirusa, kiedy to w 2020 roku orszaki odbyły się w 820 miastach.
-Przemarsze pojawiły się na ulicach Ukrainy, Austrii, Francji, Anglii, Kongo oraz w Kamerunie. Fundacja wydrukowała i wysłała do organizatorów ponad 300 tysięcy koron oraz 100 tysięcy śpiewników kolędowych – wylicza Piotr Giertych. Patronat nad warszawskim Orszakiem Trzech Króli objęli: kard. Kazimierz Nycz, metropolita warszawski oraz Rafał Trzaskowski, prezydent stolicy.
Wydarzenia około orszakowe w dobie pandemii
W tym roku orszaki można było śledzić w internecie na stronie: orszak.org. Podczas transmisji na żywo widzowie mogli obejrzeć reportaże o przygotowaniach do wydarzenia oraz wysłuchać felietonów nawiązujących do tematu pochodu.
-Sceny orszakowe: „Gospoda”, „Dwór Heroda”, „Walka Dobra ze Złem”, „Pasterze i Sprzątanie Szopki” zostały przygotowane przez młodzież z warszawskich szkół (ze Szkoły Podstawowej Zakonu Pijarów im. Ojca Onufrego Kopczyńskiego, Prywatnego Liceum Ogólnokształcącego Sióstr Nazaretanek, Liceum „Żagle” i „Strumienie” Stowarzyszenia Sternik oraz przez grupę osób ze Wspólnoty L’Arche) i nagrane w postaci krótkich filmów wraz z reportażami zostały wyemitowane podczas streamingu orszakowego – wyjaśnia Anna Murawska.
Orszakowi Trzech Króli towarzyszyły liczne aktywności około orszakowe: spacer orszakowy, bieg oraz challenge kolędowy, któremu towarzyszyła zbiórka pieniężna na szkołę zawodową Eastlands dla chłopców z afrykańskich slumsów w Nairobi (Kenia).
Jasełka w przestrzeni publicznej
Przypomnijmy, że orszak wyruszył na ulice Warszawy po raz pierwszy w 2009 roku. To wtedy pojawił się odważny pomysł, aby dotychczas typowo szkolne jasełka zaaranżować inaczej – w przestrzeni miejskiej, a co więcej zaprosić do wspólnego świętowania mieszkańców Warszawy oraz turystów.
Inicjatorem i organizatorem największych ulicznych jasełek na świecie – Orszaku Trzech Króli w Warszawie, a także w kilkuset miejscowościach w Polsce, w Europie oraz na innych kontynentach, jest Fundacja „Orszak Trzech Króli”.