fot. Rycerze Kolumba

Goya Foods, jeden z największych producentów żywności w USA, przekazał Rycerzom Kolumba oraz Zgromadzeniu Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia wsparcie finansowe w związku z działaniami tych instytucji na rzecz ofiar wojny na Ukrainie. Firma ofiarowała także kilkaset kilogramów żywności dla współfinansowanego przez Rycerzy ośrodka dla ukraińskich dzieci w Olsztynie k. Częstochowy.

Od 9 maja trwa druga wizyta w Polsce Boba Unanue, prezesa Goya Foods. Przedsiębiorca odwiedził już Polskę w marcu, gdy we współpracy z Global Empowerment Mission, Rycerzami Kolumba, ojcami dominikanami i siostrami ze Zgromadzenia Matki Bożej Miłosierdzia przekazał 15 tysięcy różańców ofiarowanych przez darczyńców z USA oraz ponad 130 ton żywności dla mieszkańców Ukrainy. Pomoc została udzielona w ramach działalności Goya Cares – międzynarodowej inicjatywy poświęconej zwalczaniu handlu dziećmi poprzez wspieranie organizacji, które chronią życie kobiet i dzieci.

Głównym celem aktualnej wizyty jest rozszerzenie partnerstwa Goya Cares na Europę Wschodnią, w celu pomocy ukraińskim uchodźcom. Podsumowaniem aktualnej współpracy tej organizacji z Rycerzami Kolumba i innymi organizacjami humanitarnymi była konferencja prasowa, która odbyła się 12 maja w Domu Duszpasterskim Sanktuarium Miłosierdzia Bożego w Łagiewnikach. „Mamy w tym życiu do wyboru dwie ścieżki. Możemy wybrać albo drogę miłości i opieki, albo drogę nienawiści i zniszczenia. Dzięki Bogu istnieje armia niesamowitych ludzi, Rycerzy Kolumba, którzy kochają i chronią dzieci” – powiedział Bob Unanue podczas konferencji.

„Jesteśmy bardzo szczęśliwe i wdzięczne za ten dar. Wierzymy, że jest to dar Bożego Miłosierdzia, który został nam dany poprzez Twoją osobę. To forma doświadczenia promieniowania Bożego Miłosierdzia” – powiedziała s. Teresa de le Fuente, reprezentująca na konferencji Zgromadzenie Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Wcześniej, w środę 11 maja przedstawiciele Goya Foods odwiedzili prowadzony przez Caritas Archidiecezji Częstochowskiej ośrodek dla ukraińskich sierot w Centrum Duchowości „Święta Puszcza” w Olsztynie k. Częstochowy, który jest również wspierany przez Rycerzy Kolumba. Na miejscu spotkali się z podopiecznymi ośrodka, którym rozdali jedzenie i różańce, oraz z prowadzącym placówkę ks. Markiem Batorem, dyrektorem Częstochowskiej Caritas i Rycerzem Kolumba. Ośrodek otrzymał od Goya Cares kilkaset kilogramów owoców i żywności długoterminowej.

„Jako Rycerze Kolumba chcemy być mostem łączącym ludzi, którzy chcą pomagać, z tymi, którzy tej pomocy potrzebują. Jesteśmy bardzo wdzięczni Bobowi Unanue oraz całemu zespołowi Goya za Wasze hojne wsparcie, dzięki któremu możemy kontynuować tę misję” – podkreślił Szymon Czyszek, Dyrektor ds. Rozwoju Rycerzy Kolumba w Europie, reprezentujący organizację podczas konferencji prasowej w łagiewnickim Sanktuarium.

Rycerze Kolumba są największą na świecie organizacją katolickich mężczyzn. Wspólnotę założył beatyfikowany w 2020 roku ks. Michael McGivney, który w 1882 r. w New Haven w Stanach Zjednoczonych zgromadził grupę mężczyzn pragnących wspierać się wzajemnie i formować w wierze katolickiej. Ich zasadami są: Miłosierdzie, Jedność, Braterstwo i Patriotyzm. Działają w kilkunastu państwach świata i gromadzą w swoich szeregach ponad 2 miliony mężczyzn. W Polsce obecni są od 15 lat i liczą prawie 7 tys. członków działających w ponad 200 parafiach na terenie 30 diecezji. Delegatem Stanowym w Polsce jest Krzysztof Zuba, a Kapelanem Stanowym – metropolita częstochowski abp Wacław Depo.