Szymon Czyszek, fot. archiwum Rycerzy Kolumba

Rozdysponowanie 1,5 miliona dolarów na pomoc humanitarną w pierwszym okresie wojny, koordynacja pomocy 300 tys. uchodźców z Ukrainy w Centrach Miłosierdzia, wysyłka 100 tys. paczek na Ukrainę – to tylko przykłady najważniejszych inicjatyw Rycerzy Kolumba, za których realizację odpowiadał Szymon Czyszek, dyrektor Rycerzy Kolumba ds. rozwoju międzynarodowego w Europie. Za swoją pracę został wyróżniony nagrodą Katolika Roku 2022 w plebiscycie „Our Sunday Visitor” – amerykańskiego wydawnictwa katolickiego docierającego do milionów odbiorców na całym świecie. 24 stycznia mija 11. miesiąc od wybuchu wojny w Ukrainie.

„Podczas gdy wojna na Ukrainie była i jest próbą na wielu frontach, w tym próbą charytatywnej odpowiedzi Kościoła, Rycerze Kolumba zdali tę próbę i pokazują drogę naprzód, jak pomagać najbardziej bezbronnym” – czytamy w nocie informacyjnej przy nazwisku polskiego laureata prestiżowej nagrody „Our Sunday Visitor”. „Bez spokojnej i stanowczej strategii Szymona Czyszka w tym czasie gorączkowego zamieszania, cały plan nie zostałby zrealizowany. (…) zrobił to, co trzeba było zrobić: dostarczył to, co trzeba było dostarczyć”.

Polski Katolik Roku 2022 traktuje to wyróżnienie „jako wyraz uznania dla ciężkiej pracy wszystkich Rycerzy Kolumba, zarówno w Polsce, jak i poza jej granicami, którzy włączyli się w pomoc ogarniętej wojną Ukrainie”. Czyszek znalazł się w gronie laureatów, wśród których jest m.in. aktor Jonathan Roumie, znany z roli Jezusa w głośnej produkcji „The Chosen”.

W ciągu 36 godzin od wybuchu wojny w Ukrainie, ogólnoświatowy przewodniczący Rycerzy Kolumba Patrick Kelly zdecydował o przekazaniu 1,5 mln dolarów dla ofiar. „Rycerze Kolumba, we współpracy z naszymi partnerami, dostarczyli do Ukrainy ubrania, leki, środki higieniczne, kilkadziesiąt tysięcy paczek żywnościowych. Dzięki zaangażowaniu tak wielu osób, udało się nam zebrać niemal 20 mln dolarów. Ludzie widząc nasze działanie, też chcieli pomóc” – podkreślił Szymon Czyszek w rozmowie z Family News Service. „Ryzykując własnym życiem, dostarczali paczki żywnościowe do terenów zapomnianych i opuszczonych, gdzie wciąż żyją ludzie. Pamiętam historię, kiedy przed konwojem wiozącym paczki żywnościowe, wybuchła bomba. To zdarzenie nie zatrzymało Rycerzy” – dodał.

„W Polsce utworzyliśmy Centra Miłosierdzia, aby integrować Ukraińców z Polakami” – podkreślił Czyszek. Centra Miłosierdzia Rycerzy Kolumba dostarczyły żywność, pomoc medyczną i ogrzewane namioty ponad 300 000 uchodźców ukraińskich na granicy. Rycerze stale przygotowują także konwoje, w ramach których wysłali ponad 2000 ton żywności i innych artykułów na Ukrainę. Pomagają Ukraińcom również w rozbrajaniu min przeciwpiechotnych.

Rycerze Kolumba mają konkretne plany na rok 2023. „Widzimy potrzeby i na bieżąco na nie odpowiadamy. Pomagamy w stworzeniu specjalnej wioski dla tych, którzy uciekają ze wschodniej Ukrainy na Zachód. Ważne jest też dostarczenie generatorów prądu, aby ludzie mogli się ogrzać. Organizujemy pomoc w dostarczaniu żywności, ale i w zakresie wsparcia organizacyjnego. Planujemy dalszą formację duchową członków naszej wspólnoty, zachęcamy Rycerzy, aby stawali się jeszcze lepszymi ludźmi, mężami, ojcami i aby w tym zaangażowaniu na rzecz potrzebujących i Kościoła nigdy się nie zatrzymali ani nie zniechęcili” – podkreślił Szymon Czyszek.

Zdaniem laureata prestiżowej nagrody ważne jest to, aby nie ustawać w udzielaniu pomocy. „Przede wszystkim zachęcamy do tego, aby ludzie nie znużyli się pomaganiem i czynieniem dobra. Zachęcamy też do modlitwy o pokój, bo modlitwa ma ogromną siłę do zmiany serc i umysłów, zwłaszcza tych, których nie możemy przekonać argumentami” – powiedział Czyszek w rozmowie z Family News Service.

Założycielem Rycerzy Kolumba jest bł. ks. Michael J. McGivney. Obecnie organizacja zrzesza ponad 2 mln członków na całym świecie. W Polsce wspólnota Rycerzy Kolumba liczy ponad 7 tys. mężczyzn, w Ukrainie – ponad 2 tys.

Rycerze Kolumba zakorzenieni są w lokalnych społecznościach, dlatego mogą skutecznie i sprawnie realizować konkretne dzieła pomocowe. Zdaniem Szymona Czyszka, ich potencjał tkwi w życiu wiarą na co dzień i wyrażaniu jej poprzez konkretne czyny. „To świadomość tego, że konkretne działania są dostrzegalne w lokalnej społeczności, ale również w rodzinie i służą rozwojowi drugiego człowieka” – zaznaczył polski Katolik Roku 2022.

Szymon Czyszek jest prawnikiem, absolwentem Uniwersytetu Jagiellońskiego i UConn School of Law. Od 2008 roku związany z Rycerzami Kolumba. Obecnie dyrektor Rycerzy Kolumba ds. rozwoju międzynarodowego w Europie. Wraz z żoną Justyną mają trójkę dzieci. Mieszkają w Krakowie.

Radom DEC 2022 Foto: Tamino Petelinsek/KOFC

Family News Service