Nadzwyczajny koncert online pamięci Jana Pawła II

Świętujemy 100-lecie Urodzin św. Jana Pawła II

Setna rocznica urodzin Jana Pawła II to niezwykła okazja do przypomnienia przesłania miłości i pokoju z którym Papież Jan Paweł II odwiedzał miliony wiernych na całym świecie. Przez blisko 27 lat swojego Pontyfikatu zyskał sympatię ludzi wszystkich kolorów skóry i religii.

Nauka głoszona przez Ojca Świętego była przepełniona humanizmem, poświęcał całą swoja wiedzę człowiekowi, jego problemom, niesprawiedliwości i biedzie, niosąc przesłanie duchowe, które było w stanie zmienić oblicze świata i Kościoła. Jan Paweł II pokonywał tysiące kilometrów by nieść wezwanie do miłości i pokoju. Był wszędzie tam, gdzie działa się krzywda. Podczas swoich 104 pielgrzymek odwiedził 129 krajów, wszędzie witały Papieża tłumy, żaden inny człowiek na świecie nie widział przed sobą tylu osób, modlących się, płaczących, śmiejących się i wiwatujących na jego cześć.

Dla Polonii był wielką dumą i duchowym przewodnikiem. Jan Paweł II zawsze podkreślał wkład Polonii w propagowanie polskiej kultury na świecie oraz jej determinację w budowaniu tożsamości duchowej, której fundament stanowi polskie dziedzictwo narodowe.

W 100-tną rocznicę urodzin Karola Wojtyły blisko 40-tu znakomitych artystów z Polski, Stanów Zjednoczonych, Anglii, Niemiec, Korei, Włoch, Japonii, Tajwanu, Turcji i Szwajcarii połączy się by oddać hołd Wielkiemu Polakowi.

W programie koncertu muzyka sakralna i klasyczna w ciekawych wykonaniach:

Ave Maria F. Schuberta jest pieśnią istotną dla kultu Maryjnego i Maryi, której Jan Paweł II zawierzył swoje życie, utwór wykona solistka Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Angel Joy Blue.

Panis Angelicus C.Francka i Laudate Dominum W.A Mozarta wykonają MaryAnn McCormick i znakomita Lisette Oropesa, solistki Metropolitan Opera,

Medytacja z Opery Thais J. Masseneta z udziałem baletu w choreografii znakomitej choreograf, Zofii Rudnickiej,

Lamb of God wykona Brandie Sutton z akompaniującym jej Damienem Sneedem, który współpracował z takimi gwiazdami jak Aretha Franklin, Jessye Norman, Wynton Marsalis, Stevie Wonder.

Kenneth Overton amerykański baryton wykona God is a God,

soliści Polskiej Opery Narodowej; Aleksandra Olczyk wykona Pie Jesu a Rafał Bartmiński „Znasz Li ten Kraj” S.Moniuszki

rzadko wykonywany utwór „Módl się o duszo moja” z Mszy Polskiej Jana Maklakiewicza.

Wystąpi również Veriko Tchumburidze, laureatka pierwszej nagrody ostatniego Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. H Wieniawskiego oraz znakomity Adam Palma, który wykona Poloneza A-dur F. Chopina na gitarze.

Więcej na www.jp2concert.com

Wszystkie wybrane przez organizatora utwory są podniosłe, uduchowione, wywołują niezwykły nastrój. Klamrę koncertu stanowi muzyka F. Chopin w wykonaniu Szymona Nehringa w pięknej scenerii Zamku Królewskiego na Wawelu. To właśnie w Krakowie młody Karol Wojtyła kształcił się w Seminarium Duchownym, by po latach zostać głową Kościoła katolickiego.Ciekawostką będzie prawykonanie arii z Opery Hiob Krzesimira Dębskiego napisanej na podstawie dramatu Karola Wojtyły, zamówionej przez Polską Operę Królewską. Wydarzenie odbędzie się pod patronatem Jego Eminencji Kardynała Stanisława Dziwisza, Jego Ekscelencji Arcybiskupa Stanisława Gądeckiego – Przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, Fundacji Jana Pawła II w Rzymie, Konsulatu Generalnego RP w Nowym Jorku oraz Józef Piłsudski Institute of America. Partnerem koncertu jest Polish & Slavic Federal Credit Union.

Emisja online odbędzie się w niedzielę 21 czerwca o 20.00 na stronie naszej stronie oraz stronie  wydarzenia www.jp2concert.comKoncert dostępny będzie jedynie do wtorku 23 czerwca do godz. 24.Koncert jest pierwszym na tak dużą skalę projektem, który w rzeczywistym czasie połączy Polaków na całym świecie. Światło, które zapalił Jan Paweł II nigdy nie powinno być zgaszone.

Poprzedni artykuł
Następny artykuł

ZOBACZ TAKŻE

Ewangelia na niedzielę: dlaczego krzew winny jest symbolem miłości Jezusa?

Alegorię o winnym krzewie Jezus opowiedział w Wieczerniku tuż przed swoją męką. Dlaczego właśnie w tym miejscu i w tym czasie? Jan Ewangelista napisał, że była to godzina chwały Jezusa i godzina próby dla apostołów. Spotkali się z tajemnicą tak wielkiej miłości, że nie byli w stanie jej pojąć. Temat zbliżania się do rozumienia tej tajemnicy pogłębia dyrektor Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, ks. Krzysztof Wons, w komentarzu do Ewangelii na V niedzielę wielkanocną, 28 kwietnia.

Miłość za miłość. Lublin w 10. rocznicę kanonizacji Jana Pawła II

Lublin miał szczególny powód do świętowania kanonizacji św. Jana Pawła II. Przez 24 lata był on naszym profesorem i wiele razy podkreślał związki z Lublinem – mówi kapucyn prof. dr hab. Andrzej Derdziuk, profesor teologii moralnej KUL, kierownik Katedry Bioetyki Teologicznej KUL.

Co to znaczy, że Jezus jest Dobrym Pasterzem?

Zazwyczaj, gdy myślimy o Jezusie jako Dobrym Pasterzu, rysuje się przed nami bardzo sielski obraz – Jezus łagodnie trzyma na ramionach owieczkę. Tymczasem chodzi tu o coś innego. Po pierwsze o to, że Jezus utożsamia się z najbardziej pogardzaną grupą społeczną, porównywaną do nieczystych pogan. Po drugie o to, że Jezus naraża swoje życie w obronie owiec – podkreśla ks. prof. Mariusz Rosik w komentarzu dla Centrum Heschela KUL na IV Niedzielę Wielkanocną 21 kwietnia, zwaną Niedzielą Dobrego Pasterza.

Ewangelia na niedzielę: pasterze zabijali niepokorną owcę, Dobry Pasterz oddaje za nią życie

Tylko pozornie porównanie nas do owiec, a Jezusa do Pasterza wydaje się dziś archaiczne i odległe od naszego świata, którym rządzi biznes, a nie pasterska idylla. Właściciel i najemca, najemnik nie zniknęli z naszego życia społecznego. Tę analogię wykorzystuje Ks. Piotr Szyrszeń, wieloletni duszpasterz Centrum Formacji Duchowej w Krakowie, w komentarzu do Ewangelii na IV niedzielę wielkanocną, 21 kwietnia.